do góry
 • Czas pracy: pn. 7.00-17.15, wt.-pt. 7.15-15.15
  Wydział Komunikacji i Transportu - godziny obsługi klientów:
  pn. 7.15-16.00, wt.-pt. 7.15-14.00
 • ul. Wrzosowa 44
  25-211 Kielce

 • tel. 41 200 12 00, 41 200 12 08
  fax 41 200 12 10

W dniu 29 grudnia 2018 r. (sobota) Starostwo Powiatowe w Kielcach będzie czynne w godz. 7.00-15.15.Informujemy, że w dniu 24 grudnia 2018 r. Starostwo Powiatowe w Kielcach będzie nieczynne. Powiatowy Rzecznik Konsumentów 10 grudnia nie będzie przyjmował interesantów. W sprawach rejestracji pojazdów i praw jazdy zapraszamy do Wydziału Komunikacji i Transportu w poniedziałki 7.15-16.00, wtorek - piątek w godzinach 7.15 - 14.00. Czas pracy Starostwa Powiatowego w Kielcach - w każdy poniedziałek urząd będzie czynny w godzinach od 7 do 17.15. Od wtorku do piątku od 7.15 do 15.15. HERB I FLAGA POWIATU KIELECKIEGO - pobierz
13 listopada
2017

Świętowaliśmy niepodległość w powiecie kieleckim i Kielcach

 

Starosta kielecki Michał Godowski wraz z Przewodniczącym Rady Powiatu w Kielcach Janem Cedro oraz wicestarostą kieleckim Zenonem Janusem i członkami Zarządu Powiatu w Kielcach Markiem Kwietniem, Bogdanem Gieradą i Józefem Szczepańczykiem wzięli udział w obchodach 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, które odbyły się w sobotę, 11 listopada, w gminach naszego powiatu.

Inaugurację obchodów patriotycznych w Daleszycach rozpoczął przemarsz pocztów sztandarowych spod remizy OSP w Daleszycach pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Tam odbył się apel poległych i złożenie wiązanek. Następnie odbyła się msza święta w kościele parafialnym św. Michała Archanioła. Warto wspomnieć iż pomnik marszałka wzniesiono w 90 rocznicę Jego pobytu na Ziemi Daleszyckiej. Marszałek Józef Piłsudski, pełniąc funkcję Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych, 7 sierpnia 1926 roku, w drodze do stacjonującego w Niwach obozu II Dywizji Legionów zatrzymał się na rynku w Daleszycach. Mieszkańcy przywitali go z wszelkimi honorami. W celu upamiętnienia tego wydarzenia, Daleszyce wybudowały Józefowi Piłsudskiemu pomnik.
W tamtejszych uroczystościach udział wzięli starosta kielecki Michał Godowski, Przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach Jan Cedro.

- 11 listopada 1918 roku, po 123 latach zaborów odzyskaliśmy utraconą wolność. Nasz kraj znów pojawił się na mapie Europy, a Polacy ponownie mogli się cieszyć posiadaniem Ojczyzny – Polski. Odzyskując niepodległość udowodniliśmy, że jesteśmy jednym z najbardziej walecznych i dumnych narodów świata – mówił starosta kielecki.

Jan Cedro wspominał, iż 11 listopada to ważny dzień dla każdego Polaka. - Nasza Ojczyzna odzyskała niepodległość - mówił przewodniczący.

Uroczyste obchody 99 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości odbyły się także w Pierzchnicy. Rozpoczęła je Msza Święta w intencji niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej. W uroczystości uczestniczył starosta kielecki Michał Godowski oraz radny powiatu kieleckiego Stanisław Piotr Rękas. Uroczystą Liturgię Eucharystyczną uświetniła obecność delegacji z pocztami sztandarowymi. Mszę koncelebrowali Proboszcz Parafii Pierzchnica Ks. Marian Gawinek oraz Proboszcz Parafii Drugnia Ks. Grzegorz Olejarczyk. Po jej zakończeniu wszyscy uczestnicy udali się w uroczystym przemarszu na cmentarz pod Pomnik Powstańców. Tam, po odmówionej modlitwie, nastąpiło uroczyste złożenie wieńców oraz zapalenie zniczy. Kolejna część obchodów 99 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości miała miejsce w Szkole Podstawowej w Pierzchnicy, gdzie uczniowie, pod czujnym okiem nauczycieli, zaprezentowali specjalnie przygotowaną na tę okazję akademię.

W kieleckich uroczystościach uczestniczył Przewodniczący Rady Powiatu – Jan Cedro. Rozpoczęły się o godz. 11 złożeniem kwiatów przed Pomnikiem Niepodległości. Następnie, pod przewodnictwem bp Jana Piotrowskiego, odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny w Bazylice Katedralnej, po której uczestnicy udali się przed pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego na Plac Wolności. O godz. 14.00 na rozpoczął się tam festyn "Legionowe Kielce, Legionowy Garnizon". Obecni byli żołnierze w historycznym umundurowaniu oraz sprzęt wojskowy, który uczestniczył w kampanii wrześniowej w 1939 roku. Podczas uroczystości można było wziąć udział we wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych.

W Piekoszowie uroczystości patriotyczne rozpoczęły się od mszy świętej z udziałem pocztów sztandarowych w Kościele NNMP. Następnie odbył się przemarsz na Plac Niepodległości, uroczyste podniesienie flagi państwowej i złożenie kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego, w którym brał udział wicestarosta kielecki Zenon Janus oraz radny Mateusz Karliński. Na zakończenie odbyła się część artystyczna w Centrum Kultury, w której wystąpiła młodzież z gminy Piekoszów.

Uroczyste świętowanie w gminie Łagów zainaugurowano uroczystą patriotyczną akademią pod hasłem „Jeszcze Polska nie zginęła, póki my żyjmy…” w Kościele Parafialnym pw. Św. Michała Archanioła w Łagowie. Po wzruszającym montażu słowno-muzycznym w wykonaniu młodzieży z Gminnego Zespołu Szkół w Łagowie rozpoczęła się koncelebrowana msza św. w intencji Ojczyzny, której przewodniczyli Proboszcz Parafii Dziekan Dekanatu Świętokrzyskiego Ks. Jerzy Beksiński, Ks. Mieczysław Surus oraz Ks. Robert Capała, jednocześnie wygłaszający homilię, w której odwołał się do trzech najważniejszych słów: Bóg, Honor i Ojczyzna.
Doniosłości obchodów dodawała obecność na uroczystościach pocztów sztandarowych Gminnego Koła Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych RP w Łagowie, jednostek ochotniczych straży pożarnych, szkół z Łagowa i Piotrowa oraz harcerzy Związku Harcerstwa Polskiego Hufiec Opatów.

Obchody Święta Niepodległości zakończyły się złożeniem przez poszczególne delegacje wiązanek i zapaleniem na znak pamięci zniczy pod krzyżem misyjnym na placu kościelnym. Kwiaty złożył także członek Zarządu Powiatu w Kielcach Bogdan Gierada.

Marek Kwiecień, członek Zarządu Powiatu w Kielcach wziął udział w uroczystościach patriotycznych wraz z mieszkańcami w Chmielniku. Obchody rozpoczęła msza święta w kościele parafialnym w intencji Ojczyzny z udziałem pocztów sztandarowych.  Podczas kazania ksiądz proboszcz Franciszek Siarek podkreślił jak ważne jest uczenie najmłodszych Polaków patriotyzmu.
- Nie możemy zapominać naszej historii, należy ją wpajać naszym dzieciom, aby święta państwowe były dla nich równie ważne jak kościelne- mówił ksiądz. Obchody uświetnił występ Chóru Parafialnego, Młodzieżowej Orkiestry Dętej i Artystycznej Drużyny Harcerskiej. Następnie zgromadzeni wzięli udział w przemarszu pod pomnik w Parku Niepodległości, gdzie nastąpiło złożenie kwiatów.

Na uroczystościach była obecna także radna powiatowa Irena Gmyr.

Uroczystości z okazji Święta Niepodległości odbyły się także w Bodzentynie, na których obecny był Józef Szczepańczyk - członek Zarządu Powiatu w Kielcach oraz radny powiatowy Janusz Wojkowski. Wydarzenie rozpoczął uroczysty przemarsz delegacji władz samorządowych, pocztów sztandarowych, członków Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP Bodzentyn, harcerzy, mieszkańców. Uczestnicy przemaszerowali do kościoła parafialnego  św. Stanisława Biskupa Męczennika w Bodzentynie, gdzie została odprawiona Msza Święta za Ojczyznę. Po mszy dalsze uroczystości odbyły się w gimnazjum im. Jana Piwnika Ponurego, gdzie odbył się "II Przeglądzie Pieśni Patriotycznych".

Józef Szczepańczyk wziął udział także w obchodach przed pomnikiem w Wiśniówce, który poświęcony jest pamięci marszałka Józefa Piłsudskiego. Wybór miejsca nie jest przypadkowy, tam bowiem znajduje się pomnik poświęcony pamięci marszałka Józefa Piłsudskiego, który był jednym z inicjatorów budowy kopalni w Wiśniówce. Wśród gości spotkania znaleźli się m.in. radni powiatowi: Zbigniew Zagdański, Marian Zarzycki.

Po krótkim występie chóru Żołnierskie Echa poszczególne delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem. Przed pomnikiem wartę honorową pełnili harcerze z 47 Starszoharcerskiej Drużyny Harcerskiej "Iskra" z Masłowa. Druga część obchodów odbyła się w świetlicy wiejskiej. W domowej atmosferze wysłuchano pieśni w wykonaniu połączonych chórów Żołnierskie Echa i Kwiaty Poligonu. Chórzystom bardzo łatwo przyszło namówienie wszystkich do wspólnego śpiewania patriotycznych pieśni.

Michał Godowski - starosta Kielecki wziął udział w obchodach Święta Niepodległości w Nowej Słupi, które wyjątkowo odbyły się 12 listopada. Rozpoczęły je msza święta w kościele parafialnym w Nowej Słupi. Tuż po niej nastąpił przemarsz pod mogiłę na „Skałce”, gdzie odczytany został Apel Pamięci, żołnierze oddali salwę honorową, a zgromadzeni złożyli wieńce i zapalili znicze. Na zakończenie obchodów odegrany został sygnał „Śpij Kolego”. W uroczystości uczestniczyli radni powiatowi: Danuta Żebrowska, Marek Partyka i Andrzej Michalski.

12 lis
2017

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Kielcach i powiecie kieleckim.następna poprzednia powrót do listy aktualności

banery

poprzedni baner
 • 8nVSCtil4pM6HMklMjC-bTmgxsRzV6f0F5bCv2AF2V0

 • K5ZQ3VAdEFCGVKYFQL6OZTUYrnDrl7vik3oIYfqfePs

 • o3--1demdUwNiOppJv3rX7QcPsSVdEzIpMB1Ho_zVVc

 • yI1z8PyeQCh5nlL-LOWQxuWcFzDEzSbYkS_XNgF3ytk

 • LwYKnX-H73CTVtDrz7OltrLSz14sEplkgxNxVr7QCxY

 • 1JhkADsh7zKKxS3VaR0-BkGwe3xbFmjNqJI7P---w9g

 • qNofshjKytUj_NQSIdVAj7qgQ4e4B8gTtnxa8PsePoY

 • 1JGMrD2uLFOskOylpcG6RKPxJsuXEgy_n26Zo1YtJQQ

 • YTNRd29rQolLX3aqU9NSwlfRbTqEdy07wrdEyTrMDs4

 • gMpxILS2BeOT-MBM2oijEmMyKEfv7r7rnW1bTOiLmXk

 • XhWwPl6Y_FqrHeFQ3GOAScGh3HgqvKxaGY9UbyHi5mg

 • pZJKT-psS6dmlmIe9ytSsi2_z7jQjaJeTocdGCy3S2M

 • OZJdarc8WY0xXnHt2W10eWAhC5fYMuIHn3IfAqeYXAg

 • da8VUSqsfutzgZoZF7Z-rjQaUFXM_si1RnplhSaoVoo

 • er6G1Pe8I5Vt3Wxj36RS-wJK_cLHtZ-K164ELhlL8As

następny baner