Święto polskiej wsi

29 Sierpnia 2022

Wieniec uwity w sołectwie Czaplów - Zofiówka w gminie Bieliny zwyciężył w konkursie na najpiękniejszy wieniec powiatu kieleckiego. Największe rolnicze święto, po dwóch latach nieobecności związanej z pandemią, odbyło się w gminie Górno. Dożynki Powiatu Kieleckiego i Gminy Górno

Za nami wyjątkowe święto, podczas którego przekazaliśmy rolnikom nasze słowa wdzięczności za chleb, dary ziemi i za ogromny, całoroczny trud pracy w gospodarstwach. To wieś żywi nas wszystkich, uczy pracy, szacunku do tradycji, miłości do rodziny i ziemi, a przywiązanie do tradycyjnych wartości jest naszym obowiązkiem.
Powiatowe Święto Plonów odbyło się w pięknie przygotowanej i udekorowanej gminie Górno. Tego dnia gmina witała gości ludowymi kompozycjami z tegorocznych plonów oraz zabawnymi ludowymi kukłami, które ustawiono na wjeździe na plac targowy.

                                                                                   Chleb to życie
Jak nakazuje rolnicza tradycja, uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą sprawowaną w intencji rolników w kościele parafialnym w Górnie. O trudzie pracy rolnika, niepowodzeniach i ogromnej zależności rolników od pogody mówił podczas homilii ks. Marek Zawłocki. - Jeśli kto spożywa chleb, będzie żył na wieki - mówił proboszcz - Chleb to życie, miłość i jedność. Chleb jest naszym codziennym pokarmem, który czasem, w nadmiarze wyrzucamy do kosza, zapominając o tym, ile osób cierpi z jego braku. Głód uczy szacunku do pokarmu. Człowiek, który doświadczył biedy, liczy się z każdą kruszyną chleba.

Podczas Eucharystii pobłogosławiono wieńce i chleby dożynkowe. Podziękowaliśmy też za tegoroczne plony oraz prosiliśmy o pomyślność dla rolników i wszystkich wspierających rolnictwo na przyszły rok.

Po nabożeństwie, w barwnym korowodzie, poprowadzonym przez tegorocznych starostów dożynek, panią Monikę Waldon z Krajna Łęki, Jana Ozgę ze Skorzeszyc, starostę kieleckiego Mirosława Gębskiego, wójta gminy Górno Przemysława Łysaka oraz Gminną Młodzieżową Orkiestrę Dętą z Górnie, poczty sztandarowe, delegacje z piętnastu gmin powiatu kieleckiego i zaproszeni goście przeszli na miejsce uroczystości dożynkowych, gdzie odbyła się część oficjalna i artystyczna. Mimo skwaru i duchoty, mieszkańcy tego regionu zebrali się, aby podziękować rolnikom za całoroczną pracę.

W imieniu organizatorów specyfikę każdej gminy, atrakcje, możliwości i atuty przestawiały prowadzące imprezę - Wioletta Krzyżanowska z kieleckiego starostwa oraz Karolina Matuszewska z Koła Gospodyń Wiejskich Korale Radostowej z Bęczkowa, w gminie Górno.

Hymn Państwowy i Rota odśpiewany przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Górna rozpoczął oficjalną część uroczystości dożynkowych. Na scenie, gospodarze dożynek, czyli starostowie tegorocznego święta plonów przekazali symboliczne bochen chleba wypieczone z tegorocznych zbiorów staroście kieleckiemu oraz wójtowi Górna. Chlebem starosta i wójt podzielili się z gośćmi i mieszkańcami. W czasie częstowania chlebem Reprezentantki KGW z gminy Górno z Kapelą 3w1 dokonały ośpiewania wieńców.

- Bardzo się cieszę, że mogę być razem z Wami i razem z Wami mogę obchodzić tegoroczne dożynki. Dziś chciałbym podziękować wszystkim Rolnikom za ich ciężką pracę, poświęcenie i chciałbym z tego miejsca przekazać wszystkim ogromne wyrazy uznania. Dziękuję z całego serca. Dożynki to piękne, polskie święto, którego tradycja sięga wielu lat wstecz. To moment, kiedy możemy podziękować Bogu za urodzaj, za plony i szczęśliwe ukończenie prac polowych. To moment, który jednoczy, który zbiera przy wieńcach, polskie rodziny i tak jak tu - dziś, całe lokalne społeczności. To moment, kiedy myślami wracamy do korzeni. Do tego, co dla nas Polaków ważne - mówił starosta kielecki Mirosław Gębski. - A co dla Polaków jest ważne? Co przez wieki budowało naszą tożsamość? To takie wartości, jak wiara katolicka, patriotyzm i rodzina. I naszym zadaniem jest tych wartości bronić.

Wójt gminy Przemysław Łysak ze sceny podziękował powiatowi za wyróżnienie gminy. - To pierwsze historyczne dożynki powiatowe w gminie Górno. Będziemy chcieli ugościć Państwa polska gościnnością. Będziemy dzisiaj celebrować święto rolników, dziękować rolnikom za prace i Bogu za tegoroczne plony. Czujcie się u nas jak u siebie w domu, a my obiecujemy dzielić chleb sprawiedliwie - zapowiedział Przemysław Łysak, wójt gminy Górno.

Po oficjalnym przywitaniu i tradycyjnym ośpiewaniu wszystkich gminnych wieńców, na scenie wystąpili ludowi artyści, którzy grali, śpiewali i tańczyli między innymi: Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca ,,Górne Nutki”, Zespół Pieśni i Tańca "Bęczkowianie", Gminne Koło Gospodarzy, Zespół Śpiewaczy Górninecki, Kapela Gospodarzy, Zespół Pieśni i Tańca Morawica i Kapela Typowy Janus. Tłumy pod scenę przyciągnął zespół "Ego". Całość zakończyliśmy dyskoteką pod gwiazdami.

Wszyscy chętni mogli również obejrzeć stoiska i skosztować regionalnych produktów. Byli żołnierze Wojska Obrony Terytorialnej, ROT zaprezentował kapsułę 5 D, a dla maluchów przygotowano strefę dmuchańców, baseny wodne, karuzelę i wiele innych atrakcji jak piana party.

                                                                                     Ten najpiękniejszy

Z wielką niecierpliwością delegacje z gmin czekały na rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Każdy był misternie wykonany z tegorocznych zbóż, owoców i warzyw. Prace reprezentantów ze wszystkich gmin oceniała komisja konkursowa: zastępca Dyrektora Muzeum Wsi Kieleckiej Jarosław Karyś, kulturoznawca, etnolog, wielka orędowniczka i propagatorka historii i obrzędowości ziemi świętokrzyskiej z Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach - dr Alicja Trukszyn oraz dyrektor Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Zenon Pedrycz.

Zgodnie z regulaminem wieniec musiał mieć kształt korony i zawierać cztery zboża: żyto, pszenicę, jęczmień i owies. Wszystkie wieńce były przepiękne, wszystkie pracochłonne, wszystkie warte najwyższej lokaty. Wybór był naprawdę trudny. Dziękujemy wszystkim osobom, które przygotowały wieńce, za poświęcony czas, zaangażowanie i serce. Wierzymy, że podziw jaki te arcydzieła sztuki ludowej wywołały, nagrodził Waszą wielogodzinną pracę. Nagrody dla wszystkich uczestników ufundowało Starostwo Powiatowe w Kielcach.

Ten najpiękniejszy okazał się z gminy Bieliny, który razem z paniami uwiła Grażyna Sitek. Drugie miejsce zajął wieniec z gminy Daleszyce, trzecie miejsce przypadł gminie Strawczyn.

                                                                                         Goście dopisali

Tego dnia, razem z powiatem i gminą Górno bawiło się wielu gości. Na mszy w pięknym orszaku, czy przy dźwiękach muzyki bawili się: członkowie Zarządu Powiatu w Kielcach Stefan Bąk i Cezary Majcher, radni powiatowi Bogdan Gierada, Michał Godowski, Tomasz Gruszczyński, Wojciech Kózka, Anna Kosmala, Emil Machul, Andrzej Michalski, Agata Sałata, Łukasz Woźniak, Zbigniew Zagdański i Danuta Żebrowska.

Gorące życzenia przekazali rolnikom świętokrzyscy parlamentarzyści - Anna Krupka, Krzysztof Lipic, Marzena Okła-Drewnowicz, Piotr Wawrzyk oraz senator Krzysztof Soń. Obecny był europoseł Adam Jarubas. Podziękowania w imieniu wojewody świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusa Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Andrzeja Bętkowskiego i odczytał Mieczysław Gębski, wiceprzewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego. Obecny był także drugi wiceprzewodniczący sejmiku Henryk Milcarz.

Licznie zjawili się także wójtowie, Sławomir Kopacz wójt gminy Bieliny i Józef Gawęcki Przewodniczący Rady Gminy Bieliny, Paweł Wójcik burmistrz Miasta i Gminy Chmielnik i Anita Jabłońska Przewodnicząca Rady Miejskiej w Chmielniku, Dariusz Meresiński burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce, Paweł Marwicki burmistrz Miasta i Gminy Łagów i Marek Bartkiewicz przewodniczący Rady Miejskiej Łagów, Irena Marcisz wójt Gminy Łopuszno, Piotr Wilczak wójt Gminy Mniów i Sławomir Gaweł Przewodniczący Rady Gminy Mniów; Stanisław Strąk burmistrz Miasta i Gminy Pierzchnica, Stanisław Strąk burmistrz Miasta i Gminy Pierzchnica; Damian Szpak wójt Gminy Raków, Sebastian Nowaczkiewicz Wójt Gminy Nowiny, Tadeusz Tkaczyk Wójt Gminy Strawczyn, Teresa Bzymek przewodnicząca Rady Miejskiej w Bodzentynie, Tomasz Szczepanik Przewodniczący Rady Miejskiej w Chęcinach, wiceburmistrz Miasta i Gminy Morawica Marcin Dziewięcki, Barbara Drogosz przewodnicząc Rady Gminy Piekoszów, wicewójt gminy Zagnańsk Stanisław Stępień i Renata Pisiakowska przewodnicząca Rady Gminy Zagnańsk. Z gminy Górno Tomasz Tofil Przewodniczący Rady Gminy Górno. Gminę Masłów reprezentował Wojciech Purtak, dyrektor Centrum Edukacji i Kultury "Szklany Dom".

Obecnie były służby mundurowe nadinsp. dr Jarosław Kaleta Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach, pułkownik Piotr Hałys, dowódca 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Kielcach podins. Dariusz Juroś, bryg. Mariusz Góra Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach, Anna Florczyk-Bielna Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach, Magdalena Karwat-Kasińska Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach, Urszula Łutczyk Świętokrzyski Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej.

                                                                       Najpiękniejsze gospodarstwo
Podczas dożynek rozstrzygnięty został konkurs: Na Najpiękniejsze Gospodarstwo Agroturystyczne. Pierwsze miejsce zajęło gospodarstwo „Złote Stawy” Kamila i Paweł Braciszewicz z Chmielnika. Komisja w tym roku nie przyznała drugiego i trzeciego miejsca, a wyróżniła pozostałych 9 podmiotów:
- Górno - „Zacisze Stara Wieś”- Marta i Sławomir Boryccy;
- Masłów Gospodarstwo Agroturystyczne „Nas Wodą” Dorota Michta;
- Bodzentyn Gospodarstwo Agroturystyczne „Tęczowa dolina” Krzysztof Szafraniec;
- Pierzchnica Gospodarstwo Agroturystyczne „Jola” Janina i Stanisław Rękas;
-Bieliny Agroturystyka „Szklana Polana” Małgorzata Luciak;
- Daleszyce Gospodarstwo Agroturystyczne „Torfowisko” Sylwia i Paweł Kamińscy;
- Łagów Gospodarstwo Agroturystyczne Fryderyk Rycąbel;
- Łopuszno Gospodarstwo Agroturystyczne „Stajnia Ostoja” Ewa i Piotr Tumiłowicz;
- Nowa Słupia Gospodarstwo Agroturystyczne „Gracja” Danuta Król;

 

 

do góry
Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów