Święto Czynu Chłopskiego w Wiernej Rzece
29 Sierpnia 2016
W Wiernej Rzece odbyły się obchody Święta Czynu Chłopskiego, które przypomniały słynne zwycięstwo pod Warszawą wojsk polskich nad wojskami Rosji bolszewickiej w wojnie w 1920 r.
W Wiernej Rzece, gm. Piekoszów, starosta kielecki Michał Godowski wraz z Zarządem Powiatu w Kielcach obchodzili Dzień Czynu Chłopskiego. Była to znakomita okazja do przypomnienia udziału chłopów w walce o odzyskanie niepodległości, ich udziału w wojnie 1920 r., w Wojnie Obronnej w 1939 r. oraz podczas okupacji w Batalionach Chłopskich i innych ugrupowaniach partyzanckich.
Na Placu przy kościele w Wiernej Rzece przygotowano wiele atrakcji dla publiczności. Wśród nich były występy ludowych kapel i śpiewaczy.
Wygrana wojna w 1920 roku była pierwszym tego rodzaju sukcesem oręża polskiego od czasu odsieczy wiedeńskiej. Lord d'Abernon szef misji angielskiej wysłanej w 1920 r. do Polski nazwał bitwę warszawską „osiemnastą decydującą bitwą świata". W swoim wspomnieniach stwierdził, że losy Europy potoczyłyby się inaczej, gdyby nie zwycięstwo Polski nad Rosją Sowiecką, chcącą przy pomocy bagnetów swych żołnierzy narzucić Europie komunistyczną ideologię i ustrój radziecki.
15 sierpnia 1921 r. odbył się pierwszy obchód Bitwy Warszawskiej i uroczystości w Radzyminie i Osowie. W okresie PRL nie obchodzono rocznicy Bitwy Warszawskiej. Wznowiono je dopiero po przemianach społeczno - politycznych. W 1999 r. Rada Naczelna PSL ponownie ustanowiła 15 sierpnia dniem uroczystych obchodów Święta Czynu Chłopskiego.