• Czas pracy: pn. - pt. 7.00 - 15.15

Umów wizytę / Rejestracja pojazdówTelefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Jak się dostać do Starostwa Powiatowego w Kielcach?

Spełniają swoje marzenia

Kolejne osoby niepełnoprawne z terenu powiatu kieleckiego rozpoczną własne biznesy. W Starostwie Powiatowym w Kielcach podpisano promesy.

Podczas dzisiejszego spotkania podpisano cztery umowy na łączną kwotę 125 tys. 442 zł.  W tym ważnym dla przyszłych przedsiębiorców wydarzeniu uczestniczyli starosta kielecki Mirosław Gębski, członek Zarządu Powiatu w Kielcach Stefan Bąk oraz senator RP Krzysztof Słoń.

- W tym roku przyznano łącznie 17 dotacji na utworzenie własnej działalności gospodarczej przez osoby niepełnosprawne. Na ten cel przeznaczyliśmy ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych kwotę 617 tysięcy 265 złotych – mówił starosta Mirosław Gębski.

Ponadto ze środków PFRON w bieżącym roku skorzystali również pracodawcy. – Otrzymali oni zwrot kosztów wyposażenia dziewięciu stanowisk pracy dla osób niepełnosprawnych na łączną kwotę 409 tys. 823 zł oraz 10 stanowisk pracy na kwotę 448 tys. 301 zł z Programu Wyrównywania Różnic Między Regionami III Obszar G. Łącznie wsparliśmy 37 osób, 18 pracowników założyło własną działalność, 19 osób znalazło zatrudnienie u pracodawcy  - dodał członek Zarządu Powiatu Stefan Bąk.

Na to, że samorząd powiatu w swojej pracy nie pomija osób niepełnosprawnych zwrócił uwagę senator Krzysztof Słoń.  – Samorząd powiatu lwią część środków z PFRON przeznacza na wspieranie rozwoju przedsiębiorczości osób niepełnosprawnych. Podkreślić trzeba, że nie jest to powszechna praktyka we wszystkich samorządach -  powiedział senator Słoń.

Własną firmę dzięki pozyskanej dotacji uruchomi m.in. Bartłomiej Jońca i Szymon Gołąbek. – Będzie to barber shop, który będzie łączył galerię sztuki z fryzjerstwem męskim. Będzie można podciąć włosy, zadbać o brodę, a także skorzystać z fachowego doradztwa względem wizerunku – opowiadał Bartłomiej Jońca, który za pozyskane 34 tys. zł zakupi profesjonalny sprzęt fryzjerski taki jak: fotele barberskie, nożyczki, maszynki. Natomiast usługi taxi, dostosowane do osób niepełnosprawnych, planuje prowadzić Szymon Gołąbek. – Po wielu rozmowach z osobami ze środowiska przewoźników zauważyłem, że na taką usługę jest zapotrzebowanie. Ponadto w czasach epidemii osoby chętniej korzystają z taksówek. Za pozyskane środki kupię samochód typu mini van, który będzie dostosowany do przewozu osób niepełnosprawnych – informował  Szymon Gołąbek.

Jak zauważył członek Zarządu Powiatu w Kielcach, niepełnosprawni mieszkańcy powiatu chcą pracować i zakładać własne firmy. – Pomimo trwającej pandemii, te osoby mają jednak odwagę, by rozpocząć własną działalność gospodarczą i konkurować z osobami pełnosprawnymi. Mają oni ciekawe pomysły na biznes, które są zróżnicowane.  Cieszę, że możemy pomóc im realizować ich marzenia – dodał Stefan Bąk.