Sesja z pytaniami

30 Maja 2022

Odbyła się 45. Sesja Rady Powiatu w Kielcach.sesja Rady Powiatu

Radni przyjęli sprawozdanie z realizacji „Programu współpracy Powiatu Kieleckiego z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego w 2021 r.” oraz informację o stanie bezpieczeństwa sanitarnego powiatu kieleckiego za 2021 r.

Na wniosek radnego Józefa Szczepańczyka zdjęto z obrad uchwałę dotyczącą wyrażenia zgody na wydzierżawienie na okres 10 lat oraz wyrażenia zgody na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia umowy dzierżawy nieruchomości gruntowej zabudowanej, stanowiącej własność powiatu kieleckiego w obrębie Rembowa w gminie Raków. Radni wyrazili tutaj obawy, co do dalszego procederowania nad ta uchwałą.

Dyskusje wywołał kolejny punkt w obradach dotyczący zmian w budżecie powiatu na 2022 rok oraz zmieniająca uchwałę w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Kieleckiego na lata 2022-2028.

W związku z tym radny Paweł Gratka dopytywał o kary nałożone przez wojewodę za nieterminowe wydawanie decyzji na pozwolenia na budowę.

- Czy są to ostateczne kary czy należy spodziewać się zmian w budżecie na kolejnych sesjach - pytał radny.

Na pytania odpowiadała skarbnik powiatu. - W dniu dzisiejszym nie mogę potwierdzić jednoznacznie, czy kwota jaką zapłacimy będzie wynosiła 27 mln zł czy będzie też niższa. Wnioski są procederowane, od decyzji wojewody się odwołujemy. A tak wysoka kwota została oszacowana przez wydział budownictwa na podstawie decyzji które zostały wydane po terminie - wyjaśniała Anna Moskwa.  

Do sytuacji w budownictwie szeroko odniósł się także członek Zarządu Powiatu Mariusz Ściana, który przedstawił radnym prezentację z aktualną sytuacją.

- Sytuacja dotyczy okresu w którym panował covid. Nastąpiła rotacja zatrudnienia. Część pracowników było izolowanych z powodu choroby, część osób wykorzystywało opiekę nad dziećmi. Te czynniki spowodowały, że nie mieliśmy pracowników w wydziale, a przez to wydział ten nie był wydajny. Natomiast w czasie pandemii nastąpił olbrzymi wzrost wniosków o pozwolenia na budowę. O ponad tysiąc w ciągu jednego roku - wyjaśniał.

W bloku uchwał radni podjęli uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla gminy Chmielnik oraz dla gminy Mniów. Przyznano także dotację celową z budżetu powiatu na dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków  lub znajdującym się w gminnej ewidencji zabytków w roku 2022.

Podczas dzisiejszej sesji radni przyjęli także „Strategię Rozwoju Powiatu Kieleckiego do roku 2030”. Podwyższono minimalne wynagrodzenie dla rodzin zastępczych zawodowych, rodzin zastępczych zawodowych pełniących funkcje pogotowia rodzinnego oraz dla osób prowadzących rodzinne domy dziecka.

Radnie jednogłośnie nie wyrazili zgody na rozwiązanie z radnym stosunku pracy.

Przyjeli także apel w sprawie dofinansowania jednostek OSP z terenu powiatu kieleckiego, które otrzymały promesę na zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego.

 - To nie jest taki sobie apel, to są bardzo ważne decyzje. Strażakom należy pomoc, ponieważ borykają się z dużymi problemami finansowymi - argumentowała radna Anna Kosmala.

Radny Krzysztof Soboń dopytywał o teren i obiekty na Św. Krzyżu, które były do tej pory w użytkowaniu wieczystym Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Niedawno przeszły one w gospodarowanie starosty kieleckiego. - Starosta może podejmować działania tylko za zgodą wojewody. Wpływają różne wnioski odnoście zagospodarowania obiektu, ale decyzji żadnej nie podjęto - mówi Paweł Kowalczyk, dyrektor Wydziału Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami.

 

 

 

do góry
Z uwagi na zmianę operatora telefonicznego mogą wystąpić problemy z uzyskaniem połączenia z filiami Wydziału Komunikacji i Transportu. Za utrudnienia przepraszamy. Do 19 maja można wysyłać zgłoszenia do II Powiatowego Przeglądu "Chwalcie łąki umajone" Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów