Rzekomy pomór drobiu w powiecie kieleckim

14 Maja 2025

W gminie Mniów potwierdzono pierwszy w powiecie kieleckim przypadek obecności wirusa rzekomego pomoru drobiu. W związku z zaistniałą sytuacją w Starostwie Powiatowym w Kielcach zebrał się Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego by wypracować wspólne działania.Posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

Spotkanie poprowadził starosta kielecki Tomasz Pleban. Wzięli w nim udział: Powiatowy Lekarz Weterynarii dr Jarosław Sułek, przedstawiciele policji, straży pożarnej, zastępca dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Kielcach Wojciech Żebrowski, dyrektor Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Środowiska Piotr Berentowicz, skarbnik powiartu Edyta Drążkiewicz, pracownicy Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Kielcach. Obecny był wójt gminy Mniów Piotr Wilczak, zastępca wójta Michał Milcarz, sekretarz gminy Marcin Dudek i kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej, Planowania Przestrzennego, Inwestycji i Budownictwa Aneta Kozieł.

Jak poinformował podczas spotkania dr Jarosław Sułek, po otrzymaniu zgłoszenia od hodowcy z gminy Mniów o dużych upadkach drobiu na jego fermie, inspektorzy niezwłocznie pobrali próbki do badań laboratoryjnych. W związku z podejrzeniem choroby wirusowej drobiu, Inspekcja Weterynaryjna natychmiast zaleciła wdrożenie niezbędnych działań bioasekuracyjnych, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby.

13 maja 2025 r. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kielcach otrzymał z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach potwierdzenie obecności wirusa rzekomego pomoru drobiu w przebadanych próbkach z gminy Mniów. - Jest to pierwsze ognisko rzekomego pomoru drobiu na terenie powiatu kieleckiego - poinformował dr Jarosław Sułek.

Powiatowy Lekarz Weterynarii przedstawił informacje na temat choroby rzekomego pomoru drobiu. Jak zaznaczył, to wysoce zakaźna choroba wirusowa, która atakuje układ oddechowy, pokarmowy oraz nerwowy ptaków. Objawia się m.in. rzężącym oddechem, łzawieniem i obrzękiem wokół oczu, biegunką. Na zakażenie wirusem rzekomego pomoru drobiu wrażliwe są zarówno ptaki gospodarskie, domowe, jak i dzikie. Choroba nie jest groźna dla ludzi.

Starosta Tomasz Pleban zwrócił uwagę na to jak ważne jest szybkie działanie, aby zapobiec zagrożeniu. Starostwo Powiatowe będzie monitorowało i koordynowało działania służb, które mają na celu szybkie zlikwidowanie ogniska choroby, tak by zapobiec jej rozprzestrzenianiu.

Jak podkreślił dr Jarosław Sułek rzekomy pomór drobiu  jest chorobą zwalczaną z urzędu, stado jest likwidowane, a następnie utylizowane. Należy usunąć wszystkie przedmioty, z którymi ptaki mogły mieć kontakt oraz wykonać dokładną dezynfekcję pomieszczeń oraz urządzeń.

Zgodnie z procedurami  wkrótce na drodze dojazdowej do fermy z ogniskiem rzekomego pomoru drobiu zostanie rozłożona mata dezynfekcyjna. W gminie pojawią się także tablice informacyjne o wystapieniu tej groźnej choroby.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kielcach apeluje do wszystkich hodowców drobiu o zachowanie szczególnej ostrożności i przestrzeganie zasad bioasekuracji.

Jak poinformował dr Jarosław Sułek jednym ze skutecznych sposobów ochrony przed rzekomym pomorem drobiu jest jego szczepienie. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydało rozporządzenie o obowiązkowym szczepieniu kur i indyków na terenie całej Polski przeciwko rzekomemu pomorowi drobiu, które obowiązuje od 13 maja 2025 roku.

Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii w Kielcach na temat rzekomego pomoru drobiu został zamieszczony na stronie Powiatowego Inspektoratu Weterynarii:
https://piw.kielce.pl/rzekomy-pomor-drobiu-komunikat-powiatowego-lekarza-weterynarii-w-kielcach/

Posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego (10) Posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego  (10)
10

Posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

 

do góry
Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów Załatw sprawę w e-Geodezji