Rys historyczny orkiestr dętych w powiecie kieleckim

5 Maja 2022

Historia orkiestr dętych w powiecie kieleckim sięga XVIII wieku. Orkiestry skupiają w swoich szeregach młodszych i starszych, łącząc pokolenia. Zapraszamy do zapoznania się z orkiestrami, które wezmą udział 8 maja w XIII Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych w Daleszycach.  instrument dęty


Najstarszą orkiestrą, jaką usłyszymy na scenie podczas XIII Powiatowego Przeglądu Orkiestr Dętych, jest Orkiestra Dęta z Daleszyc. Powstała w okresie międzywojennym w 1927 r. Zespół można usłyszeć podczas uroczystości strażackich, kościelnych i państwowych. Orkiestra na swoim koncie ma wiele sukcesów, m.in. w 2013 zdobyła II miejsce i uzyskała nominację do przeglądu regionalnego. Na swoim koncie orkiestra ma nagrane trzy płyty oraz ma własny kanał na YouTube. Orkiestrę od 5 lat prowadzi kapelmistrz Jacek Cielibała.

Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP w Bodzentynie powstała w 1996 r. Jest ona spadkobiercą orkiestry dętej powstałej w Bodzentynie w 1875 r. W swoich występach zespół wykonuje repertuar od muzyki dawnej po muzykę współczesną. Orkiestra otrzymała w 2009 r. medal ,,Zasłużony Dla Kultury Polskiej”, będący jednym z najważniejszych odznaczeń kulturalnych. Orkiestra w swoim składzie łączy kilka pokoleń od dojrzałych i doświadczonych po młodych i zaczynających swoją muzyczną karierę muzyków.

Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Łopusznie, powstała w 1981, która zadebiutowała podczas Świąt Wielkanocnych.  Obecnie zrzesza głównie dzieci i młodzież, jednak wśród muzyków jest kilka osób, które grają już od wielu lat li liczy sobie 35os. Jej kapelmistrzem jest Michał Leśnik.

Usłyszymy także Szkolno-Gminną Orkiestrę Dętą z Morawicy, która powstała pod koniec XX w. Swoją działalność rozpoczęła 1 marca 1999 r. Dzięki staraniom o środki zewnętrzne orkiestrze udało się w ostatnich latach zakupić umundurowanie oraz nowe instrumenty dla jej członków. Zespołem kieruje Paweł Czekaj z szerokim repertuarem, dającym możliwość występów w różnych wydarzeniach religijnych, spotkaniach patriotycznych i występach rozrywkowych.  Obecnie orkiestra liczy 25 osób.

Kolejną orkiestrą, jaką zobaczymy podczas przeglądu, jest Orkiestra Dęta z Nowin. Jej początki sięgają listopada 2003 roku. Odbyły się wtedy pierwsze przesłuchania i nabór wśród dzieci i młodzieży. Nowo utworzona orkiestra liczyła aż 65 osób. Składała się z uczniów wyłonionych ze szkół w Bolechowicach, Nowinach oraz Sitkówce. Naukę teorii muzyki rozpoczęto z początkiem 2004 r. Orkiestra ma na swoim koncie ponad 300 występów nie tylko na terenie gminy czy województwa, ale także na arenie krajowej i poza jej granicami. Zespół kierowany jest przez Wojciecha Materka i liczy 32 osób.

Nie zabraknie, również Orkiestry Dętej ze Strawczyna działająca przy Samorządowym Centrum Kultury, Sportu i Czytelnictwa w Strawczynie rozpoczęła swoją działalność we wrześniu 2008 r. Na przestrzeni lat kapelmistrzami byli: M Leśnik, J. Cielibała, K. Korus. Kierownikiem orkiestry liczącej 37 osób jest Kamil Zapała.

Orkiestrę, jaką usłyszymy podczas przeglądu jest także Młodzieżowa Orkiestra Dętą z Masłowa. Powstała w 2012 i w tym roku obchodzi okrągły jubileusz 10-lecia powstania. W pierwszych latach kierowana byłą przez Marcina Stojka a od 2018 r. kapelmistrzem jest Arkadiusz Kasperek. Mają na swoim koncie występy krajowe i zagraniczne. Z okazji jubileuszu będzie miała promocja pierwszej płyty orkiestry. Orkiestra z Masłowa obecnie skupia 25 osób.

Na tegorocznym przeglądzie nie zabraknie Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Górnie. Jest stosunkowo młodym zespołem powstałym w listopadzie 2015. Pierwsze próby zapoczątkowano wraz z 2016 rokiem. Debiut tej orkiestry miał miejsce podczas koncertu kolęd w 2016 w kościele parafialnym w Górnie. Zespół bierze udział w warsztatach skierowanych dla orkiestr dętych, m.in. w tym roku członkowie szkolili się w Zakopanem. Liczącą sobie 35 osób orkiestrą dyryguje Marcin Stojek.

Na terenie powiatu kieleckiego działa także Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Bielinach. Istnieje od 1978 roku. Od 2013 r. kapelmistrzem orkiestry jest Marcin Chlebny - muzyk Filharmonii Świętokrzyskiej. Orkiestra Dęta OSP w Bielinach swymi występami uświetnia wszystkie najważniejsze imprezy okolicznościowe i święta w gminie Bieliny i okolicach. Repertuar to pieśni religijne na cały rok liturgiczny, utwory marszowe jak również rozrywkowe, a także okolicznościowe jak marsze żałobne. Orkiestra łączy ludzi z pasją do instrumentów dętych, w różnym wieku - od nastolatków do seniorów.

Kolejną istniejącą orkiestrą na terenie powiatu jest Młodzieżowa Orkiestra Dęta działająca przy Chmielnickim Centrum Kultury. Od samego momentu powstania i pierwszego koncertu, nieprzerwanie uczestniczy w najważniejszych uroczystościach i obchodach na terenie Miasta i Gminy Chmielnik. Uświetnia wszelkie imprezy kulturalno-rozrywkowe, patriotyczne i religijne. Bierze udział w lokalnych przeglądach muzycznych oraz, w miarę możliwości, w corocznym Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych. Członkostwo w Orkiestrze poprzedzają lekcje gry na wybranym instrumencie. Zajęcia odbywają się w chmielnickim Domu Kultury oraz w Szkole Podstawowej w Piotrkowicach. Na obecną chwilę Orkiestra liczy 20 członków, której liderem i kierownikiem artystycznym jest p. Jan Tokarz.

Orkiestra Parafialno-Gminna w Piekoszowie z zapisów archiwalnych powstała w 1717 r. „Kapele przy kościele utrzymywał własnym kosztem ks. Franciszek Ksawery Gładyszewski” - tak podaje ks. J. Wiśniewski w katalogu „Dekanat konecki” (Radom 1913 r.). W roku 1885 orkiestra wymagała odnowienia. W 1901 r. było 13 nowych muzyków. Byli to muzycy z Łubnej, Rykoszyna, Piekoszowa, Wincentowa i Podłosienka. Ciekawostką z czasów II WŚ jest to, że instrumenty były przechowywane w różnych miejscach: na plebanii, w prywatnych domach muzyków, jak również na cmentarzu - w obawie przed zniszczeniem przez okupanta. W drugiej połowie lat 90-tych XX w. orkiestra przechodziła kryzys, ale od 1998 r. rozpoczęła się nauka gry dla młodzieży. Obecnie Orkiestra Parafialno-Gminna bierze udział we wszystkich uroczystościach kościelnych. Orkiestra także uczestniczy w różnych uroczystościach środowiskowych i państwowych.

 

do góry
Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów