• Czas pracy: poniedziałek 7.00-17.15, wtorek-piątek 7.15-15.15

Nowy czas pracy Starostwa Powiatowego w Kielcach. W każdy poniedziałek urząd będzie czynny w godzinach od 7 do 17.15. Od wtorku do piątku od 7.15 do 15.15. HERB I FLAGA POWIATU KIELECKIEGO - pobierz

Rynek w Daleszycach wypełniony muzyką

Jedenaście orkiestr dętych z terenu powiatu kieleckiego wzięło udział w organizowanym przez Starostwo Powiatowe w Kielcach oraz Miasto i Gminę Daleszyce XI Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych.

Piękna sceneria daleszyckiego Rynku, wyśmienita pogoda oraz wspaniałe dźwięki instrumentów dętych – tak wyglądał XI Powiatowy Przegląd Orkiestr Dętych, który odbył się w niedzielę, 18 czerwca w Daleszycach. Imprezę tradycyjnie rozpoczęło przejście orkiestr trasą spod Urzędu Gminy w rytm marszowej muzyki wraz z prezentacją barwnych strojów i występami mażoretek.

O tym, że „jest w orkiestrach dętych jakaś siła” goście Przeglądu mogli przekonać się słuchając blisko 300 osobowej niezwykłej powiatowej orkiestry, która przy aplauzie wielu mieszkańców powiatu kieleckiego wykonała wspólnie dwa utwory: "Witaj Polsko” oraz „Orkiestry Dęte”.  A wszystko to pod batutą kapelmistrza z Nowin - Wojciecha Materka.

Zanim rozpoczął się Przegląd, zebranych gości na daleszyckim rynku powitał wicestarosta Zenon Janus. – Szykuje się piękna pogoda i wspaniała uczta duchowa. Życzę dobrej zabawy – powiedział wicestarosta kielecki. Jan Cedro, przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach zwrócił się do licznie zebranych mieszkańców powiatu i artystów: – Jestem zaszczycony, że tak wiele orkiestr na tym przeglądzie możemy gościć. Cieszę się, że w tym roku są nowe orkiestry i że tak licznie odpowiedzieliście państwo na nasze zaproszenie. To dobra okazja do konfrontacji. Będziemy słuchać sztuki na najwyższym poziomie.

Do gości przemówił także współorganizator Przeglądu Dariusz Meresiński, burmistrz Daleszyc: - Cieszę się, że wraz ze Starostwem Powiatowym w Kielcach możemy organizować tak wspaniałe wydarzenie, jakim jest ten przegląd orkiestr dętych – zaznaczał. – Dziękuję wójtom, którzy przybyli wraz ze swoimi orkiestrami.

- Niech ta muzyka dudni w naszych sercach jak najdłużej, bo to, co pokazuje młodzież, to zachwyca i cieszy. To uczta duchowa, którą będziemy się radować wszyscy - mówił Grzegorz Gałuszka, radny sejmiku wojewódzkiego.

XI Powiatowy Przegląd Orkiestr Dętych zgromadził wielu miłośników muzyki. Była to impreza, dzięki której mieszkańcy mogli poznać po raz kolejny kunszt zespołów dętych działających w gminach powiatu kieleckiego. - Celem przeglądu jest też ukazanie niezwykłego dorobku amatorskich orkiestr dętych. Dla nas jest to także wspaniała okazja do wymiany doświadczeń między kapelmistrzami i uczestnikami przeglądu, integracja. Nie można zapomnieć także o jednej ważnej zalecie Przeglądu. Starostwo Powiatowe w Kielcach organizowanym co roku wydarzeniem tym, rozbudza aktywność kulturalną w gminach powiatu kieleckiego - powiedział jeden z najstarszych kapelmistrzów - Jan Tokarz.

Warto dodać, iż podczas Przeglądu, na specjalnym stoisku powiatu kieleckiego, mieszkańcy mogli uzyskać informację o zakresach leczenia i dostępności do świadczeń medycznych w powiatowych zakładach opieki zdrowotnej, informację o prawach pacjenta oraz zakresach usług medycznych zakontraktowanych przez NFZ w Kielcach, zbadać ciśnienie krwi oraz otrzymać „Pakiet Zdrowotny” ufundowany przez Starostę Kieleckiego i Dyrektora powiatowego zakładu opieki zdrowotnej, uprawniający do wykonania nieodpłatnego badania medycznego.

Obecni z nami byli: Mariusz Ściana - zastępca burmistrza Chmielnika, Przemysław Łysak - wójt gminy Górno,  Dariusz Skiba - burmistrz Bodzentyna, Tomasz lato – wójt gminy Masłów, Stanisław Strąk – wójt gminy Pierzchnica, Łukasz Barwinek - zastępca wójta Sitkówki – Nowin.

W niedzielę na Rynku wystąpiły kolejno: Orkiestra Dęta z Daleszyc, Gminna Orkiestra Dęta z Górna, Orkiestra Dęta z Nowin, Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP w Bodzentynie, Szkolno Gminna Orkiestra Dęta w Morawicy, Orkiestra Dęta OSP w Łopusznie, Orkiestra Dęta ze Strawczyna, Młodzieżowa Orkiestra Dęta w Masłowie, Parafialna Orkiestra Dęta „Perły Wincentego” w Odrowążku, Orkiestra Dęta w Piekoszowie, Młodzieżowa Orkiestra Dęta Chmielnickiego Centrum Kultury. Orkiestry zaprezentowały utwory patriotyczne, klasyczne, rozrywkowe, ludowe i marszowe.
Każda z orkiestr otrzymała pamiątkową statuetkę oraz wyróżnienie finansowe ze środków Starostwa Powiatowego w Kielcach.

19 cze

XI Powiatowy Przegląd Orkiestr Dętych w Daleszycach

następna porzednia powrót do listy aktualności