HERB I FLAGA POWIATU KIELECKIEGO - pobierz

Rozstrzygnięto powiatowy etap turnieju z bezpieczeństwa drogowego

Zakończyły się XLII Eliminacje Powiatu Kieleckiego Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął starosta kielecki Mirosław Gębski.

8 maja w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Partyzantów Armii Krajowej Ziemi Kieleckiej w Sukowie odbyły się XLII eliminacje powiatu kieleckiego Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Wzięli w nich udział uczniowie ze szkół podstawowych oraz gimnazjalnych z miasta Kielce i powiatu kieleckiego.

Rywalizację uczestnicy rozpoczęli od testu wiedzy z zakresu znajomości przepisów Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym oraz testu umiejętności prawidłowego zachowania się na skrzyżowaniach. W kolejnym etapie zespoły zmagały się z rowerowym torem przeszkód. Do pokonania mieli między innymi slalom z ograniczeniami, równie pochyłą, tarkę, przeniesienie przedmiotu, przejazd przez bramkę wiszącą czy zatrzymanie w miejscu. Przeszkody musiały zostać pokonane bezbłędnie by zachować jak najwięcej punktów. Następnie uczestnicy turnieju zmierzyli w konkurencji udzielania pomocy przedmedycznej, gdzie w warunkach symulacyjnych, zbliżonych do realistycznych musieli w odpowiedni sposób zareagować i udzielić pomocy osobie potrzebującej. Zawodnicy wykazali się dużą wiedzą, sprawnością oraz zaangażowaniem na każdym etapie turnieju.

Najlepszymi okazali się być uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 19 w Kielcach i Szkoły Podstawowej w Sukowie, Gimnazjum nr 12 w Kielcach oraz Gimnazjum w Sukowie. Teraz zwycięzcy będą rywalizować w eliminacjach wojewódzkich.

- Celem turnieju jest podnoszenie kultury społeczeństwa i działanie na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego w tym bezpieczeństwa dzieci i młodzieży poprzez: popularyzowanie przepisów i zasad bezpieczeństwa poruszania się po drogach, podstawowych zasad i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej czy kształtowanie partnerskich zachowań wobec innych uczestników ruchu drogowego – opowiada Grzegorz Skowerski, organizator turnieju.

Szkoły Podstawowe :

1. Szkoła Podstawowa w Sukowie  Julia Zielińska, Wiktoria Kosmala; Hubert Pasisz; Kacper Majcherczyk, opiekun: Pan Grzegorz Skowerski2.
  2. Szkoła Podstawowa Nr 24 w Kielcach
  3. Szkoła Podstawowa w Zaborowicach

Gimnazja:

1. Gimnazjum w Sukowie Łukasz Dziewięcki; Syska Bartłomiej; Lach Szymon, opiekun: Pan Grzegorz Skowerski,
  2. Gimnazjum Nr 12 w Kielcach
  3. Gimnazjum w Krajnie
  4. Gimnazjum Nr 5 w Kielcach
  5. Gimnazjum w Jeziorku

Klasyfikacja indywidualna:

1. Michał Szustak (Szkoła Podstawowa Nr 24 w Kielcach)
  2. Julia Zielińska (Szkoła Podstawowa w Sukowie)
  3. Wiktoria Kosmala (Szkoła Podstawowa w Sukowie)

Gimnazja:

1. Łukasz Dziewięcki (Gimnazjum w Sukowie)
  2. Szymon Lach (Gimnazjum w Sukowie)
  3. Bartłomiej Syska (Gimnazjum Sukowie)

Najlepszym zawodnikiem XLII Eliminacji Powiatu Kieleckiego Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym został Łukasz Dziewięcki (Gimnazjum w Sukowie). Otrzymał voucher na kurs prawa jazdy kategorii AM ufundowany przez Pana Tomasza Molendowskiego Właściciela Szkoły Jazdy „TOM” w Kielcach.

11 maj

Rozstrzygnięto powiatowy etap turnieju z bezpieczeństwa drogowego