• Czas pracy: pn. - pt. 7.00 - 15.15

Umów wizytę - Wydział Komunikacji i TransportuTelefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Jak się dostać do Starostwa Powiatowego w Kielcach?

Rozmawiano o budowie zbiornika Wierna Rzeka

Członkowie Zarządu Powiatu w Kielcach – Cezary Majcher i Mariusz Ściana uczestniczyli w spotkaniu poświęconym przygotowaniom do uruchomienia budowy retencyjnego zbiornika wodnego na rzece Łososinie.

To było kolejne spotkanie przedstawicieli wszystkich stron, zainteresowanych budową zbiornika. W dyskusji, która odbyła się w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach wzięli  również udział senator Krzysztof Słoń, członek Zarządu Województwa Marek Jońca oraz dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Elżbieta Kwiecień-Ząbek i Rafał Kosiński, dyrektor Departamentu Nieruchomości, Geodezji i Planowania Przestrzennego, Małgorzata Sikora i Henryk Kaczmarski z Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie oraz włodarze zainteresowanych gmin.

Na rzece Łososinie, stanowiącej lewy dopływ Nidy, planowane jest utworzenie zbiornika wodnego, który zabezpieczy mieszkańców gmin Łopuszno, Piekoszów i Strawczyn przed skutkami ewentualnej suszy. Zbiornik ten zaplanowano na 72-hektarowe lustro wodne, z pojemnością około 1 mln metrów sześciennych wody, o głębokości 1,5 m. Poza funkcją zabezpieczenia retencyjnego, może on pełnić też rolę zbiornika przeciwpowodziowego, a także niewątpliwej atrakcji turystycznej.

-Ta inwestycja została ujęta zarówno w dokumentach zaakceptowanych przez Komisję Europejską, jak i przyjętych przez Radę Ministrów. Liczymy na pilne rozwiązanie problemów i dalsze wspólne podejmowanie partnerskich decyzji, które pozwolą przybliżyć realizację tak ważnego dla mieszkańców zadania – powiedział członek Zarządu Marek Jońca.

Spotkanie poświęcone zostało m.in. informacji o rozpatrzeniu przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska tzw. decyzji środowiskowej, wydanej przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Dokument został uchylony, na co wpłynęły protesty i odwołania, kierowane przez organizacje ekologiczne. Obecnie Regionalna Dyrekcja rozpatruje uwagi GDOŚ.

-Taka sytuacja powoduje, że konieczne będzie przeprowadzenie przez co najmniej rok nowych badań, obejmujących nie tylko tereny przyszłego zbiornika, ale i obszar położony niżej, i utworzenie nowego “Raportu oddziaływania inwestycji na środowisko” – powiedział Henryk Kaczmarski, dyrektor Zarządu Zlewni w Kielcach Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. – Stajemy więc w punkcie startu przygotowań do budowy zbiornika, a planowane prace, zamiast 6, mogą potrwać nawet 8 lat – dodał.

Zdaniem uczestniczącego w spotkaniu członka Zarządu Powiatu Kieleckiego Mariusza Ściany, czas prowadzenia badań i oczekiwania na kolejną decyzję środowiskową, która jest niezbędna do otrzymania pozwolenia na budowę zbiornika, należy spożytkować na uporządkowanie stanu prawnego gruntów i nieruchomości, które powinny zostać przekazane w zarząd inwestora – Gospodarstwa “Wody Polskie”.

Jak dodała dyrektor Małgorzata Sikora z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie, nie należy rozpatrywać ewentualnej zmiany charakteru zbiornika z retencyjnego na przeciwpowodziowy, a raczej podjąć wszelkie działania w kierunku zapewnienia kompletnej dokumentacji projektowej i środków finansowych na realizację tej inwestycji.