HERB I FLAGA POWIATU KIELECKIEGO - pobierz

Rozmawiali o współpracy

Po raz pierwszy w tym roku zebrała się Powiatowa Rada Działalności Pożytku Publicznego w Kielcach. W jej obradach uczestniczyli członkowie Świętokrzyskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego w Kielcach.

O możliwości współdziałania między organami rozmawiali jej przedstawiciele podczas spotkania w Starostwie Powiatowym w Kielcach. W posiedzeniu Powiatowej Rady, pod przewodnictwem członka Zarządu Powiatu w Kielcach - Stefana Bąka, uczestniczyli Mariusz Brelski - przewodniczący Świętokrzyskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego w Kielcach, Piotr Kisiel - wiceprzewodniczący ŚRDPP i Paulina Papka - członek ŚRDPP.

Zanim jednak poruszono kwestie współpracy między radami, przewodniczący Świętokrzyskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego w Kielcach przybliżył jej działanie.  - Rada liczy 12 członków. Połowę stanowią przedstawiciele organizacji pozarządowych z terenu województwa świętokrzyskiego. Trzech członków wskazuje marszałek województwa, dwóch Sejmik Województwa, a jednego – wojewoda świętokrzyski. Rada jest organem konsultacyjnym, opiniodawczym i doradczym  – mówił Mariusz Brelski. Do najważniejszych celów jej działalności należy m.in. monitorowanie potrzeb społeczności lokalnych, wspólne planowanie działań służących zaspokojeniu tych potrzeb. Rada wyraża opinie w sprawach dotyczących stosowania ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Konsultuje rządowe i regionalne projekty aktów prawnych w zakresie działalności pożytku publicznego, występuje do Zarządu Województwa z propozycjami rozwiązań prawnych i działań w tej sferze, konsultuje realizację zadań pożytku publicznego. – Kolokwialnie mówiąc, robimy wiele fajnych rzeczy. To nie tylko jest kwestia pozyskiwania środków przez organizacje pozarządowe, ale także wsparcie, jakie dajemy tym stowarzyszeniom. Organizujemy różnego rodzaju konferencje czy konwenty – dodała Paulina Papka.

Jak podkreślali goście, chcieliby w swoje działania włączyć członków Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego w Kielcach. – Zależy nam na tym, aby rady z terenu województwa świętokrzyskiego współpracowały między sobą – powiedział Piotr Kisiel.

- Jesteśmy otwarci na współpracę. Działamy dla organizacji pozarządowych, dla ludzi, którzy działają w szerokim spektrum życia społecznego, począwszy od kultury, a skończywszy na pomocy dla osób niepełnosprawnych – podsumował Stefan Bąk, przewodniczący Powiatowej Rady.