do góry
 • Czas pracy: pn. 7.00-17.15, wt.-pt. 7.15-15.15
  Wydział Komunikacji Transportu - godziny obsługi klientów:
  pn. 7.15-16.00, wt.-pt. 7.15-14.00
 • ul. Wrzosowa 44
  25-211 Kielce

 • tel. 41 200 12 00, 41 200 12 08
  fax 41 200 12 10

HERB I FLAGA POWIATU KIELECKIEGO - pobierz
07 października
2019

Razem zawsze bezpieczniej

 

Bezpieczne przejścia dla pieszych, zestawy pomocy dydaktycznych, defibrylator, fantom i wiele innych – powiat kielecki wraz z policją rusza z kampanią, której celem będzie poprawa bezpieczeństwa.

 Na polskich drogach codziennie ktoś pozostawia życie. W 2019 r. na terenie miasta Kielce i powiatu kieleckiego doszło do 310 wypadków drogowych. Wrosła liczba kolizji. Na terenie podległym Komendzie Miejskiej Policji w Kielcach dochodzi też do wypadków i kolizji z udziałem pieszych. W większości tych zdarzeń to właśnie piesi są poszkodowanymi. Zdarzają się też sytuacje, gdzie to piesi niestosują się do sygnalizacji świetlnej, przechodzą w miejscu niedozwolonym i nie korzystają z elementów odblaskowych po zmroku wykazując się w ten sposób bezmyślnością i doprowadzając do zdarzeń drogowych.

 Starostwo Powiatowe w Kielcach w trosce o życie i zdrowie mieszkańców powiatu kieleckiego rozpoczęło dziś kampanię edukacyjną, w ramach której, wraz z policją zajmie się edukacją oraz profilaktyką bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Na konferencji inaugurującej obecni byli: przewodniczący Rady Powiatu Jacek Kuzia, członkowie Zarządu Powiatu w Kiecach – Cezary Majcher i Mariusz Ściana, przedstawiciel wojewody świętokrzyskiego – Wiktor Kowalski, Komendant Miejski Policji – podinsp. Piotr Zalewski, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego – Przemysław Wójcik, dyrektor Szkoły Podstawowej w Rykoszynie w gminie Piekoszów- Agata Skalska, wiceprzewodniczący Rady Gminy w Piekoszowie - Zdzisław Grosicki. Obecni były także policjanci, którzy na co dzień edukują najmłodszych uczestników ruchu drogowego – sierżant sztabowa Erwina Nowacka – Rylska i sierżant sztabowy Tomasz Klimczewski, a także najmłodsi uczestnicy ruchu drogowego - uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Morawicy.

Wiktor Kowalski przedstawił główne założenia, realizowanego od dziesięciu lat programu „Razem Bezpieczniej”. Komendant Piotr Zalewski podkreślił, że o bezpieczeństwo należy zadbać wieloaspektowo. – Należy edukować od przedszkolaka, ucznia, pieszego, rowerzysty, po kierowcę – powiedział komendant.  

 - Powiat bardzo chętnie włącza się we wszelkiego typu akcje, które mają na celu poprawę bezpieczeństwa – powiedział Cezary Majcher. Natomiast Mariusz Ściana zauważył, iż w Polsce pojawia się coraz więcej samochodów, a to powoduje coraz to większe niebezpieczeństwo na drogach. - Bezpieczeństwo jest kwestią, na którą zwracamy uwagę najbardziej. Obecnie w Polsce mamy ponad 29 milionów samochodów, zaczyna się robić duży ruch. Najbardziej narażeni są ci uczestnicy ruchu, którzy nie mają żadnej ochrony, czyli piesi – powiedział członek zarządu – Mariusz Ściana.

Przewodniczący Powiatu - Jacek Kuzia zaznaczył, iż szkoły nie dysponują odpowiednim sprzętem edukacyjnych, dzięki któremu nauczyciele mogliby uczyć młode pokolenia bezpieczeństwa. – Tutaj ogromna rola policjantów, którzy cieszą się ogromnym autorytetem wśród dzieci. Wiem, że funkcjonariusze bardzo chętnie przyjeżdżają do szkół na różnego rodzaju imprezy i festyny, za co im bardzo dziękuję – powiedział przewodniczący.

4 przejścia dla pieszych

- W ramach programu „Razem Bezpieczniej”, powiat kielecki otrzymał dofinansowanie na modernizację czterech najbardziej niebezpiecznych i najczęściej uczęszczanych przejść dla pieszych na drogach powiatowych. Wybudujemy dwa przejścia w pobliżu szkół – w Górnie i w Rykoszynie w gminie Piekoszów. Modernizujemy dwa przejścia, w Zagnańsku w pobliżu Urzędu Gminy oraz w Chmielniku, obok Szpitala Powiatowego – powiedziała naczelnik Wydziału Strategii i Rozwoju Ewa Kiniorska. – Przejścia zostały wytypowane w uzgodnieniu z Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Kielcach i Powiatowym Zarządem Dróg. Każde zostanie wyposażone w pulsatory, systemy pasywnej podczerwieni, reagującej na ruch oraz dodatkowe oświetlenie.

Dodatkowo, samorząd powiatu wraz z policją podejmie szereg działań edukacyjno-profilaktycznych, które będą służyć poprawie bezpieczeństwa na drogach powiatowych. Nie osiągnęlibyśmy tego, gdyby nie odpowiednie narzędzia edukacyjne. - W ramach projektu zakupiliśmy mobilny rowerowy tor przeszkód wraz z rowerem, dzięki któremu policja będzie mogła przygotować chętnych do egzaminu na kartę rowerową. Dodatkowo mamy sygnalizację świetlną do miasteczka rowerowego, kaski rowerowe, tysiąc elementów odblaskowych i kamizelek. Do policji trafią zestawy do pierwszej pomocy: fantom dziecięcy, defibrylator. W szkołach będą się odbywać warsztaty z wykorzystaniem alkogogli, narkogogli, sengoogli – specjalnych  okularów, które sprawiają, że świat wygląda podobnie jak po spożyciu alkoholu lub po zażyciu narkotyków.

W ramach projektu będzie sfinansowany także kurs dla policjantów z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, a także kurs udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej dla nauczycieli wytypowanych przez szkoły.

Wartość projektu to niespełna 100 tys. zł.

                                           

                                                                  Odblaski za Koziołka

Powiat kielecki w tegorocznej edycji programu „Bezpieczne świętokrzyskie” zajął drugie miejsce w programie Bezpieczne Świętokrzyskie. Nagrodę, kwotę 10 tys. zł przeznaczyliśmy na edukację i profilaktykę bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Do bibliotek szkolnych trafią książeczki – poradniki rowerzysty, zawierające najważniejsze zasady i przepisy ruchu drogowego obowiązujące cyklistów oraz „Krzyżówki nie tylko dzieciom”, które służyć będą nauki z bezpieczeństwa. Policjanci otrzymają zestaw do prowadzenia praktycznych zajęć z ruchu drogowego,

Zestaw zawiera 145 elementów - znaków drogowych. Ponad to dla najmłodszych uczestników ruchu drogowego mamy odblaski, zawieszki odblaskowe i nakładki odblaskowe na szprychy   

Podczas spotkania, zostały zorganizowane także warsztaty dotyczące zasad zachowania bezpieczeństwa na drodze prowadzone przez funkcjonariuszy z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach. W zajęciach uczestniczyli uczniowie trzeciej klasy Szkoły Podstawowej imienia Kornela Makuszyńskiego w Morawicy, którzy przekonywali, że o zasadach ruchu drogowego wiedzą bardzo wiele.

Dyrektor szkoły w Rykoszynie – Agata Skalska powiedziała, że obecne przejście obok szkoły jest niebezpieczne dla 165 uczniów. - Bardzo zasadnym było wykonanie takiego przejścia ze względu na duże natężenie ruchu w tym samochodów ciężarowych - powiedziała.

Dwa projekty powiatu kieleckiego – „Droga bezpieczna dla pieszych” i „Bezpiecznie na rowerze” – otrzymały dofinansowanie w wysokości 71 tys. 520 zł z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach ogólnopolskiego Programu „Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka”. Projekty z powiatu kieleckiego znalazły się wśród siedmiu rekomendowanych przez Świętokrzyski Urząd Wojewódzki projektów z całego województwa oraz 104 zgłoszonych przez wojewodów z całego kraju. Rządowe dofinansowanie otrzymały dwa projekty: „Bezpiecznie na rowerze” na kwotę 49 tys 920 zł oraz „Droga Bezpieczna dla Pieszych” na kwotę 21 tys. 600 zł.

07 paź
2019

Razem bezpieczniej

następna poprzednia powrót do listy aktualności

banery

poprzedni baner
 • 8nVSCtil4pM6HMklMjC-bTmgxsRzV6f0F5bCv2AF2V0

 • K5ZQ3VAdEFCGVKYFQL6OZTUYrnDrl7vik3oIYfqfePs

 • o3--1demdUwNiOppJv3rX7QcPsSVdEzIpMB1Ho_zVVc

 • yI1z8PyeQCh5nlL-LOWQxuWcFzDEzSbYkS_XNgF3ytk

 • LwYKnX-H73CTVtDrz7OltrLSz14sEplkgxNxVr7QCxY

 • 1JhkADsh7zKKxS3VaR0-BkGwe3xbFmjNqJI7P---w9g

 • qNofshjKytUj_NQSIdVAj7qgQ4e4B8gTtnxa8PsePoY

 • 1JGMrD2uLFOskOylpcG6RKPxJsuXEgy_n26Zo1YtJQQ

 • YTNRd29rQolLX3aqU9NSwlfRbTqEdy07wrdEyTrMDs4

 • gMpxILS2BeOT-MBM2oijEmMyKEfv7r7rnW1bTOiLmXk

 • XhWwPl6Y_FqrHeFQ3GOAScGh3HgqvKxaGY9UbyHi5mg

 • pZJKT-psS6dmlmIe9ytSsi2_z7jQjaJeTocdGCy3S2M

 • OZJdarc8WY0xXnHt2W10eWAhC5fYMuIHn3IfAqeYXAg

 • da8VUSqsfutzgZoZF7Z-rjQaUFXM_si1RnplhSaoVoo

 • er6G1Pe8I5Vt3Wxj36RS-wJK_cLHtZ-K164ELhlL8As

następny baner