• Czas pracy: pn. - pt. 7.00 - 15.15

Jak się dostać do Starostwa Powiatowego w Kielcach?HERB I FLAGA POWIATU KIELECKIEGO - pobierz

Rak na wspak. Kiedy wrócą badania

Z powodu koronawirusa nadal wstrzymana jest realizacja badań w ramach projektu „Rak na wspak” w Szpitalu Powiatowym w Chmielniku. Mimo dużego zainteresowania i zapytań o możliwość skorzystania z badań, na ich wznowienie trzeba jeszcze poczekać.

Projekt pn. „RAK NA WSPAK – wsparcie profilaktyki w kierunku wczesnego wykrywania raka jelita grubego w województwie świętokrzyskim” zakłada przeprowadzenie bezpłatnych badań kolonoskopowych ze znieczuleniem. Szpital Powiatowy w Chmielniku badania rozpoczął w 2019 roku.

- W ubiegłym roku przebadaliśmy 109 osób. Od początku tego roku do 11 marca wykonaliśmy 123 badania. Mimo, że na marzec mieliśmy zapisanych 68 osób, zdążyliśmy przebadać 14 – informuje Anna Bochenek, zajmująca się realizacją projektu w Szpitalu Powiatowym. Plany pokrzyżował koronawirus.

- Projekt na razie jest wstrzymany. Czekamy na wytyczne, dotyczące jego wznowienia. Pierwotnie miał się zakończyć w sierpniu. Być może trzeba będzie go przedłużyć - informuje Jolanta Rybczyk, dyrektor Szpitala Powiatowego w Chmielniku.

Z badań w ramach projektu mogą skorzystać osoby, które w ciągu ostatnich 10 lat nie miały wykonywanej kolonoskopii i są z przedziałów wiekowych:

• pomiędzy 50. a 65. rokiem życia, niezależnie od wywiadu rodzinnego,
  • pomiędzy 40. a 49. rokiem życia, u których krewni pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dziadkowie, dzieci) mieli rozpoznanie raka jelita grubego – osoby te powinny posiadać zaświadczenie od lekarza pierwszego kontaktu, że u krewnych wystąpiło rozpoznanie raka,
  • pomiędzy 25. a 39. rokiem życia, u których wystąpił dziedziczny rak jelita grubego, nie związany z polipowatością (HNPCC) – osoby te powinny posiadać zaświadczenie z poradni genetycznej.

W ramach projektu badaniom mogą zostać poddani mieszkańcy gmin: Raków, Pierzchnica, Nowa Słupia, Mniów, Łopuszno, Łagów, Bodzentyn, Bieliny oraz powiatów: buskiego, jędrzejowskiego, kazimierskiego, koneckiego, pińczowskiego, staszowskiego, włoszczowskiego, starachowickiego.

- Zainteresowanie tym projektem w Chmielniku jest bardzo duże, ale dzwonią do nas również mieszkańcy sąsiednich powiatów z pytaniami o badania – informuje Anna Bochenek ze szpitala w Chmielniku.

Celem projektu jest zwrócenie uwagi na problem raka jelita grubego. Nowotór ten jest podstępny, bo często przez lata bezobjawowy.

Projekt „Rak na wspak” realizowany jest z Zakładem Doskonalenia Zawodowego w Kielcach. O dokładnym terminie wznowienia badań będziemy Państwa informować.