Radni w gościnie w Zagnańsku

25 Października 2016
 

W poniedziałek, 24 października odbyła się wyjazdowa sesja Rady Powiatu w Kielcach. Radni powiatu gościli w gminie Zagnańsk.

Prezentacją Kompleksu Świętokrzyska Polana w Chrustach w gminie Zagnańsk rozpoczęła się wyjazdowa XX sesja Rady Powiatu w Kielcach.

Podczas sesji, radni wysłuchali informacji na temat stanu środowiska na terenie powiatu kieleckiego, którą przedstawiła Małgorzata Janiszewska, Świętokrzyski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska.

- Prowadzimy monitoring jakości wód powierzchniowych w sześciu punktach pomiarowo – kontrolnych, zlokalizowanych na rzekach: Bobrza, Silnica, Czarna Nida, Łagowica, Czarna Staszowska oraz Pokrzywianka. Dobry stan wód wystąpił w dwóch badanych punktach: Wierna Rzeka – Fanisławiczki oraz Czarna w Rakowie. Nadal źródłem zanieczyszczeń rzek są oczyszczalnie ścieków komunalnych. Prowadzimy także monitoringowe badania wód podziemnych. Na terenie powiatu kieleckiego badania wykonano w dwóch takich punktach, w Chmielniku i Bodzentynie. Klasyfikacja jakości wód podziemnych wykazała dobry stan chemiczny w Chmielniku i słaby stan chemiczny w Bodzentynie ze względu na podwyższone zawartości azotanów, chloru i potasu – mówiła Małgorzata Janiszewska, która przedstawiła także szczegółowe wyniki badań gleb, powietrza, hałasu i gospodarowania odpadami. Wyniki te są dostępne są również dla każdego mieszkańca powiatu na stronie WIOŚ.

Radni zapoznali się również z działalnością kontrolną wojewódzkiego inspektoratu. – WIOŚ W Kielcach posiada w swoim wykazie 380 podmiotów prowadzących działalność na terenie powiatu. W okresie od stycznia 2015 roku do 30 czerwca 2016 przeprowadzono 110 kontroli, w trakcie których skontrolowano 89 podmiotów – dodała.

Podczas poniedziałkowej sesji radni przyjęli informację Przewodniczącego Rady Powiatu Jana Cedro i starosty kieleckiego Michała Godowskiego o wynikach dokonanej analizy oświadczeń majątkowych radnych, informację o stanie realizacji zadań oświatowych za rok szkolny 2015/2016 w powiecie kieleckim, przyjęli także do realizacji „Kompleksowy Planu Rozwoju Szkół i Placówek Oświatowych Powiatu Kieleckiego na lata 2016 - 2020”, który jest ważnym dokumentem stanowiącym uzupełnienie i skonkretyzowanie celów i zadań powiatu kieleckiego w obszarze oświaty i wychowania.

W bloku uchwał podjęto uchwały: zmieniającą uchwałę w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Kieleckiego na lata 2016-2028, dotyczącą zmian w budżecie powiatu na 2016 r.

Radni wyrazili zgodę na udzielenie pomocy finansowej dla mieszkańców gminy Sitkówka-Nowiny, która w wyniku pożaru straciła dorobek życia, spaliła im się stodoła, zniszczeniu uległ również dom i wszystkie materiały budowlane niezbędne do remontu domu. Radni zdecydowali także poprzeć wniosek o udzieleniu pomocy finansowej dla rodziny z Nowej Słupi, która w sierpniu straciła dorobek życia w wyniku wybuchu gazu.

Ważnym punktem poniedziałkowej sesji było przyjęcie zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w mieszkaniach chronionych. Na terenie powiatu kieleckiego funkcjonują mieszkania chronione dla pełnoletnich wychowanków pieczy zastępczej. Jak się okazuje, brakowało mieszkań chronionych, w których mogłyby mieszkać rodziny w kryzysie. W ramach projektu „Myśląc o rodzinie”, współfinansowanego z pieniędzy unijnych EFS, powiat kielecki przez ponad dwa lata będzie prowadził trzy mieszkania chronione w Podzamczu, w gminie Chęciny. Mieszkania chronione pozwolą zapewnić osobom, rodzinom w trudnej sytuacji życiowej czasowe wsparcie mieszkaniowe i terapeutyczne zmierzające do wyjścia z sytuacji kryzysowej.

Radny Marian Zarzycki podziękował Zarządowi Powiatu za naprawę przepustu przy drodze powiatowej Dąbrowa – Kolonia a także za naprawę odwodnienia przy drodze do lotniska Masłów. – Woda przez wiele lat zalewała przydrożne budynki - mówił radny.

Na koniec sesji, Jan Cedro przewodniczący Rady Powiatu podziękował wójtowi gminy Zagnańsk Szczepanowi Skorupskiemu za gościnę. – Życzę dalszego tak dynamicznego rozwoju gminy jak do tej pory – zakończył przewodniczący.

do góry
Z uwagi na zmianę operatora telefonicznego mogą wystąpić problemy z uzyskaniem połączenia z filiami Wydziału Komunikacji i Transportu. Za utrudnienia przepraszamy. Do 19 maja można wysyłać zgłoszenia do II Powiatowego Przeglądu "Chwalcie łąki umajone" Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów