Radni o niepełnosprawnych i edukacji

19 Września 2018
 

Komisja Zdrowia, Rodziny i Spraw Społecznych oraz Komisja Edukacji, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji Powiatu obradowały w środę, 19 września.

W posiedzeniach obu komisji uczestniczyli wicestarosta Zenon Janus oraz Maria Klusek, skarbnik powiatu, która przedstawiła informację o kształtowaniu się Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Kieleckiego za I półrocze 2018 r. oraz informacja o przebiegu wykonania budżetu Powiatu Kieleckiego za I półrocze 2018 r.

Posiedzenie komisji Zdrowia, Rodziny i Spraw Społecznych prowadziła przewodnicząca komisji Bogumiła Kowalczyk. Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzianie w Kielcach Anna Florczyk-Bielna przedstawiła radnym informację na temat  wprowadzenia zmian w Uchwale Nr XXVI/32/2017 Rady Powiatu w Kielcach w sprawie przyjęcia „Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych w Powiecie Kieleckim na lata 2017 – 2022”.

- W związku ze zmianą ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, aby zwiększyć liczbę uczestników Warszatów Terapii Zajęciowej powinniśmy to uwzględnić w strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych. Dodaliśmy akapit, tak by ograny prowadzące Warsztaty mogły powiększyć liczbę uczestników bez konieczności wpisywania tych zmian za każdym razem do Strategii – mówiła dyrektor. 

Wyjaśniła także zmiany w uchwale Nr XXXVI/33/2018 Rady Powiatu w Kielcach w sprawie określenia zadań, na które przeznacza się w 2018 roku środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

- 2 lipca dostaliśmy informację o zwiększeniu dofinansowania dla Warsztatów Terapii Zajęciowej w związku ze zmainą algorytmu. Dlatego też będzie dodatkowych 114 tysięcy złotych na WTZ. Do tej uchwały pozytywną opinię wydała Powiatowa Społeczna Rada ds. Osób Niepełnosprawnych - powiedziała Anna Bielna.

Komisji Edukacji, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji Powiatu przewodniczył radny Janusz Wojkowski. Radni poruszyli temat naboru na nowy rok szkolny w powiatowych szkołach ponadpodstawowych.

- Nabór jest na podobnym poziomie jak w ubiegłym roku, poza szkołą w Bodzentynie, gdzie niestety w tym roku zgłosiło się niewielu chętnych - zaznaczał przewodniczący komisji.

Wicestarosta kielecki oraz radni zauważyli, że pojawiła się tendencja wśród uczniów oraz rodziców do unikania szkół zawodowych, mimo że praktyka pokazuje, że absolwenci takich szkół są poszukiwani na rynku pracy.

do góry
Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów