Radni o nauczycielach i wizytach w jednostkach oświatowych

24 Stycznia 2019
 

Tematy związane z edukacją zdominowały obrady Komisji Edukacji, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji Powiatu.

Komisja obradowała pod przewodnictwem radnego Łukasza Woźniaka. Wicestarosta kielecki Tomasz Pleban odpowiedział na pytania radnych na temat sprawozdania z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach prowadzonych przez jednostkę samorządu terytorialnego.

- Każdy organ prowadzący musi przedłożyć co roku sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach prowadzonych przez te jednostki ze względu na zapis z Ustawy o systemie oświaty powtórzony w Prawie oświatowym, który mówi, że nauczyciele na poszczególnych stopniach awansu muszą osiągać średnie. W innym przypadku organ prowadzący musi je wyrównać. Jak wynika z przedłożonego sprawozdania w naszym przypadku te średnie są zasadniczo osiągnięte, więc nie musimy dopłacać – mówił wicestarosta.

Glos w sprawie zarobków nauczycieli zabrali także radni Irena Gmyr i Zeonon Janus. W posiedzeniu uczestniczyła również skarbnik powiatu Maria Klusek.

Radny Andrzej Borowski odniósł się do planu pracy komisji na 2019 rok z propozycją, by w listopadzie komisja odbyła posiedzenie wyjazdowe do którejś z jednostek oświatowych prowadzonych przez powiat. Komisja odniosła sie pozytywnie do tego pomysłu. Radni zaproponowali, by co najmniej raz w roku odbyć taki wyjazd.

- Można w ramach tej komisji na przykład porozmawiać z dyrektorem, poznać problemy – mówił wicestarosta. Dodał, że należy pamiętać, że chodzi nie tylko o szkoły, ale również poradnie pedagogiczno-psychologiczne, Powiatowe Młodzieżowe Ośrodki Wychowawcze oraz młodzieżowe schroniska. Okazją do odwiedzin może być na przykład otwarcie nowego budynku szkoły w Łopusznie, które ma odbyć się już 1 września tego roku.

Przewodniczący Łukasz Woźniak dopytywał, czy jest możliwość, aby udzielić pomocy szkołom z terenu powiatu kieleckiego, nie prowadzonym przez powiat.- Dofinansowania nie możemy dać bezpośrednio do szkoły, gdyż musimy dbać o nasze placówki, które też mają duże potrzeby. Jednak wyszliśmy naprzeciw szkołom i odbyło się spotkanie z dyrektorami szkół podstawowych i oddziałów gimnazjalnych, na którym zaproponowaliśmy, że możemy pomagać poprzez ufundowanie nagród i organizowanie konkursów dla tych szkół. Jest to w interesie powiatu, ponieważ absolwenci tych szkół mogą wybrać naukę w szkołach powiatowych.

Wicestarosta dodał, że samorząd powiatu jest zobowiązany do udzielania wsparcia metodycznego nauczycielom ze szkół z terenu powiatu. W tej dziedzinie jest podpisana umowa z kieleckim Samorządowym Ośrodkiem Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli. – W tym obszarze też chcemy ich wspomóc na przykład poprzez Powiatowe Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne , które mogą organizować konferencje. W niedługim czasie taka dwudniowa konferencja organizowana przez poradnie odbędzie się w starostwie - zapowiedział Tomasz Pleban.

Radni pozytywnie zaopiniowali projekty uchwał na sesję. W kolejnej części obrad wypowiedzieli się na temat zakupu oprogramowania e-sesja. Komisja pozytywnie odniosła się do pomysłu.

Obrady Komisji Edukacji, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji Powiatu Obrady Komisji Edukacji, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji Powiatu
4

Obrady Komisji Edukacji, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji Powiatu

do góry
Z uwagi na zmianę operatora telefonicznego mogą wystąpić problemy z uzyskaniem połączenia z filiami Wydziału Komunikacji i Transportu. Za utrudnienia przepraszamy. Do 19 maja można wysyłać zgłoszenia do II Powiatowego Przeglądu "Chwalcie łąki umajone" Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów