Pytania o oświatę

14 Września 2012

Jak poprawić wyniki matur, jak uatrakcyjnić proces kształcenia ? zastanawiano się podczas narady dyrektorów powiatowych placówek oświatowych.

W naradzie, która odbywała się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Bodzentynie, uczestniczyli ? wicestarosta Zenon Janus oraz przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach ? Józef Szczepańczyk, który przedstawił pomysł utworzenia Młodzieżowej Rady Powiatu.

- To 29-osobowe gremium tworzyliby uczniowie naszych szkół ? powiedział przewodniczący Szczepańczyk. Dodał on, że idei utworzenia takiej Rady przyświecały trzy cele ? aktywizacja obywatelska młodzieży,  upowszechnienie wiedzy o samorządzie oraz konsultowanie z uczniami niektórych rozwiązań, dotyczących np. edukacji czy rynku pracy. Dyrektorzy placówek oświatowych otrzymali  projekty Statutu Rady i ordynacji wyborczej, do których w ciągu dwóch tygodni mają zgłosić uwagi.

Warto podkreślić, że wybór szkoły w Bodzentynie na piątkowe spotkanie dyrektorów nie był przypadkowy, bowiem właśnie w tej placówce, największa liczba uczniów dobrze zdała ubiegłoroczną maturę i znalazła się w gronie 30 najlepszych świętokrzyskich szkół.

- Musimy korzystać z dobrych wzorców, bowiem nasi uczniowie mają problemy z przedmiotami maturalnymi  - głównie z matematyką ? podkreślił wicestarosta Zenon Janus. Przypomniał on, że oświatę czeka trudny rok.

- Przyjdzie nam się z tym zmierzyć, bowiem coraz trudniej samorządom spiąć  budżety oświatowe ? mówił wicestarosta Janus. ? Przyszedł czas na bardzo poważne zaciskanie pasa.

Sporo uwagi podczas spotkania poświęcono kształceniu zawodowemu.

- Może mniej myślmy o wprowadzaniu do szkół nowych zawodów, a bardziej o dopracowaniu do perfekcji pracowni, tak, aby kształcenie zawodowe było u nas na najwyższym poziomie ? mówiła Lidia Grzanka, naczelnik Wydziału Edukacji kieleckiego starostwa.

Niestety, ostatnie egzaminy zawodowe w szkołach powiatowych nie napawają  optymizmem. Cieszy wprawdzie, że przystąpiło do nich ponad 90 proc. uczniów, ale nie zawsze zadowalające są ich  wyniki. Najlepiej z egzaminami zawodowymi poradzili sobie uczniowie technikum w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 Łopusznie (w zawodzie technik informatyk) oraz w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Chęcinach (w zawodzie elektromechanik). Najgorzej wypadły egzaminy na kierunku ? mechatronik.

Warto dodać, że zaplanowana na 29 października sesja Rady Powiatu, w całości poświęcona będzie tematyce oświatowej.

Agata Niebudek-Śmiech


do góry
Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów