Przełamują bariery

29 Grudnia 2018
Mateusz podczas rehabilitacji
Rehabilitantka Urszula Stawiarska i Mateusz podczas rehabilitacji

 - Mój syn bez pomocy i codziennej rehabilitacji byłby kruchy jak roślina - powiedziała Anna Brożyna, mieszkanka Leszczyn w gminie Górno. Jej syn od urodzenia choruje na dziecięce porażenie mózgowe. Rodzina korzysta z projektu pn. „Centrum Asystentury Społecznej - krok w stronę samodzielności”, realizowanego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach.

Mateusz Brożyna od urodzenia choruje na dziecięce porażenie mózgowe. Porusza się tylko przy pomocy wózka inwalidzkiego. Jest całkowicie niesamodzielny. - Syn urodził się jako wcześniak. Od pierwszych chwil musiałam się nim opiekować. Całodobowo. Uczyliśmy się żyć z jego chorobą każdego dnia. Drętwieją mu ręce, nogi, muszę kontrolować jego oddech, by się nie zadławił, chociażby śliną. Cierpi na zanik mięśni - mówi pani Ania.

  • Niepełnosprawność nie ogranicza

Jak twierdzi, troska o drugą osobę nie odbiera jej woli walki. Wręcz przeciwnie, jest niezwykle aktywna jeśli chodzi o szukanie szansy dla Mateusza. - To siła woli pcha mnie do przodu. Nie zamykamy się z chorobą w czterech ścianach. Pytam, dzwonię i dowiaduję się o projekty czy programy dedykowane osobom niepełnosprawnym. Dzięki temu Mateusz zyskał komputer, mamy wybudowany podjazd na wózek, jeździmy na obozy usprawniające. Jesteśmy w kontakcie z innymi ludźmi.

Mateusz z trudem mówi, za to dużo się uśmiecha. Jak przyznaje, jest ogromnym fanem disco polo i muzyki biesiadnej. Mama dodaje, że gdy nie ma rodzeństwa w domu, to Mateusz włącza muzykę i próbuje śpiewać. Mateusza interesuje wszystko, co dzieje się dookoła. W telewizji śledzi losy bohaterów w ulubionych polskich filmach, co robią sąsiedzi, a nawet jak w miejscowej szkole w Leszczynach wymieniany był dach. - Ale najbardziej cieszy się, jak przed dom podjedzie samochód, który nie tak dawno zakupiono w ramach projektu. Samo wyjście z domu jest otwarciem na świat. Cieszy się, że zobaczy otwartych na jego problemy ludzi - mówi pani Ania.

  • Strzał w dziesiątkę

- Nasz projekt pn. „Centrum Asystentury Społecznej - krok w stronę samodzielności” okazał się strzałem w dziesiątkę - opowiada Anna Florczyk-Bielna, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach. - Założyliśmy, że chcemy zminimalizować bariery i braki uniemożliwiające samodzielne funkcjonowanie 40 osobom niepełnosprawnym w środowisku lokalnym poprzez zwiększenie dostępu do usług asystenckich, specjalistycznych usług opiekuńczych. Na etapie planowania zakładaliśmy, że ze wsparcia skorzysta 40 osób niepełnosprawnych. Tymczasem rekrutacja objęła 58 osób. W ramach projektu wyszkoliliśmy i podnieśliśmy kompetencje 20 osobom, w tym członkom rodzin osób niepełnosprawnych. W projekcie uczestniczy osiem gmin z terenu powiatów: Chęciny, Łopuszno, Morawica, Nowa Słupia, Sitkówka-Nowiny, Miedziana Góra, Górno i Zagnańsk.

W ramach struktury organizacyjnej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach stworzono Centrum Asystentury Społecznej (CAS). - Jest to miejsce organizacji kompleksowego i zindywidualizowanego wsparcia, uwzględniającego wszystkie aspekty funkcjonowania osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów - mówi Anna Florczyk-Bielna. - Mamy usługi asystenta osoby niepełnosprawnej. W chwili obecnej zatrudnionych jest 7 asystentów, którzy świadczą swoje usługi dla ponad 50 osób niepełnosprawnych. Przed zatrudnieniem kandydaci ukończyli kurs asystenta osobistego osoby niesamodzielnej/niepełnosprawnej w wymiarze 60 godzin.

W CAS odbywają się konsultacje specjalistyczne z zakresu psychiatrii, poradnictwo psychologiczne, które ma na celu przywrócenie osobie niepełnosprawnej równowagi psychicznej, poczucia własnej wartości. Ma również motywować i mobilizować ją do współpracy, nauczyć podejmowania aktywności w różnych obszarach własnego życia.

 - Mamy logopedę, prowadzimy pomoc prawną i doradztwo w zakresie praw i uprawnień przysługujących osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom. Prowadzimy zajęcia usprawniająco-rehabilitacyjne w zakresie uzyskania optymalnego poziomu funkcjonowania osób niepełnosprawnych - mówi dyrektor.

W ramach projektu zakupiono sprzęt (m.in. bieżnię, rowerek, stół do masażu, poręcz do nauki chodzenia, maty, materace, piłki itd.). Zajęcia odbywają się w CAS, w siedzibie Kieleckiego Stowarzyszenia Chorych na SM oraz miejscu zamieszkania uczestnika, w zależności od możliwości.

W ramach projektu prowadzone są usługi dowozu, świadczone dla osób niepełnosprawnych bezpłatnie. W tym celu zakupiono auto dostosowane do przewozu osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich. Wśród dodatkowych działań, prowadzonych przez CAS, jest tworzenie tzw. grup wsparcia, które mają wspierać opiekunów i rodziny osób niepełnosprawnych. Odbywają się także szkolenia dla opiekunów, pozwalające na profesjonalne przygotowanie ich do aktywnego udziału w procesie rehabilitacji, zwiększanie samodzielności oraz poprawę jakości sprawowanej opieki.

W przyszłym roku dla uczestników projektu stworzona będzie także możliwość integracji poprzez spotkania o charakterze  kulturalno-edukacyjnym, spotkania z muzyką, malarstwem czy wyjścia do kina.

Zajęcia usprawniająco-rehabilitacyjne w ramach CAS, realizowane przez Kieleckie Stowarzyszenie Chorych na Stwardnienie Rozsiane. Od lutego 2018 roku do końca października 2018 r. 42 uczestników skorzystało z ponad 2200 godzin zajęć. W ramach projektu w 2019 r. nadal organizowane będą zajęcia w wymiarze 1000 godzin. Projekt realizowany jest w ramach RPOWŚ na lata 2014 - 2020.  Otrzymał  dofinansowanie w wys. 1mln 350tys. zł, wkład własny wyniósł: blisko 109 tys. zł.

Przełamują bariery Przełamują bariery
6

Przełamują bariery

do góry
Zapraszamy na 17. Jarmark Świętokrzyski. 26 maja na Św. Krzyżu. Transport bezpłatny Nowy podział kompetencji w Zarządzie Powiatu Z uwagi na zmianę operatora telefonicznego mogą wystąpić problemy z uzyskaniem połączenia z filiami Wydziału Komunikacji i Transportu. Za utrudnienia przepraszamy. Do 19 maja można wysyłać zgłoszenia do II Powiatowego Przeglądu "Chwalcie łąki umajone" Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów