Profilaktyka chorób odkleszczowych

7 Kwietnia 2021

Wraz z nadejściem wiosny i budzeniem się przyrody po zimie, wzrasta również ryzyko ukąszenia przez kleszcza. W ramach cyklicznej akcji „Środa z profilaktyką”, Narodowy Fundusz Zdrowia podpowiada m.in. jakie objawy powinny nas zaniepokoić. kleszcz  

Choroby odkleszczowe to choroby przenoszone przez kleszcze. Są to m.in.: tularemia, anaplazmoza granulocytarna, babeszjoza, bartonelloza, gorączka Q. W Polsce występują one sporadycznie. Najczęstszymi chorobami odkleszczowymi są borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny w Polsce w 2019 roku zanotowano ponad 21 tys. przypadków boreliozy.

Choroby przenoszone przez kleszcze mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Sezon na nie zaczyna się wczesną wiosną, a kończy późną jesienią. Ze względu na łagodne zimy może on trwać nawet cały rok, ponieważ kleszcze zaczynają swoją aktywność już w temperaturze 5-7° C. W dzisiejszej Środzie z Profilaktyką powiemy między innymi jak postępować po ukąszeniu kleszcza oraz jakie objawy powinny nas zaniepokoić.

https://www.youtube.com/watch?v=9_tH73Jo9iw&list=PLZ2X-9LnwIVEIyeStWSDV5c-nMvRKMaza&index=1

Źródło: świętokrzyski oddział NFZ

Kategoria: Powiązane pliki [1]
Format Data publikacji Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) Pobierz Zobacz
Kategoria: Aktualności
pdf 2021-04-07 Profilaktyka-chorob-odkleszczowych.pdf
ilość pobrań: 10
Profilaktyka-chorob-odkleszczowych.pdf 675,5KB zobacz

do góry
Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów