HERB I FLAGA POWIATU KIELECKIEGO - pobierz

Poznaliśmy siłę orkiestr dętych

Piękna muzyka orkiestr dętych zabrzmiała w Morawicy podczas XII Powiatowego Przeglądu Orkiestr Dętych. Swój dorobek artystyczny zaprezentowało osiem muzycznych zespołów. A wyjątkową niespodziankę tego dnia sprawił uczestnikom premier Mateusz Morawiecki, który odwiedził nasz przegląd.

Ponad 200 muzyków wzięło udział w XII Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych, którego organizatorami było Starostwo Powiatowe w Kielcach oraz Miasto i Gmina Morawica. 15 września do muszli koncertowej przybyło osiem orkiestr dętych z terenu powiatu kieleckiego.

Festiwal muzyki dętej rozpoczął się przed Centrum Samorządowym w Morawicy od występu „Powiatowej Orkiestry Dętej” złożonej ze wszystkich orkiestr biorących udział w przeglądzie. Podczas koncertu otwierającego przegląd orkiestra wspólnie wykonała pieśń legionową. Potem nastąpił przemarsz spod urzędu do Muszli Koncertowej w Morawicy, gdzie na kilka godzin królowała muzyka marszowa, filmowa, ludowa i ciekawe interpretacje muzyki rozrywkowej.

Po oficjalnym otwarciu dokonanym przez starostę kieleckiego Mirosława Gębskiego, przewodniczącego Rady Powiatu w Kielcach Jacka Kuzię, wicestarostę Tomasza Plebana oraz zastępcę burmistrza Miasta i Gminy Morawica Marcina Dziewięckiego, wszystkie orkiestry zagrały po trzy i cztery klasyki ze swoich repertuarów.

- To ogromnie ważne, aby orkiestry mogły zaprezentować własny dorobek artystyczny, wymienić zdobyte doświadczenie, a tym samym nadal prężnie się rozwijać – powiedział starosta.

Jako pierwsza zabrzmiała Orkiestra Dęta z Daleszyc, którą zadyrygował kapelmistrz Jacek Cielibała. Jako druga wystąpiła Orkiestra Dęta z Piekoszowa pod batutą Stanisława Czechowicza. Potem kolejno wystąpili: Młodzieżowa Orkiestra Dęta w Masłowie, którą poprowadził kapelmistrz Arkadiusz Kasperek, Gminno - Szkolna Orkiestra Dęta "Nowiny" z kapelmistrzem Wojciechem Materkiem, Młodzieżowa Orkiestra Dęta w Górnie z kapelmistrzem Marcinem Stojek, Młodzieżowa Orkiestra Dęta Chmielnickiego Centrum Kultury i Młodzieżowa Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Bodzentynie pod kierownictwem Jerzego Łapińskiego.

W ostatniej części przeglądu na scenie w gościnnym występie usłyszeliśmy Młodzieżową Orkiestrę Dętą z Włoszczowy.

Podczas powiatowego przeglądu, zgromadzona publiczność mogła posłuchać zarówno muzyki klasycznej, jak i największych światowych hitów, jak „My Way”, „Arizona Bil”, „Magic of Harry Potter”, Swing Polka, „Stranger in the night”.

Na zakończenie przeglądu, wystąpiła Szkolno – Gminna Orkiestra Dęta z Morawicy, której kapelmistrzem jest Paweł Czekaj. Orkiestra z Morawicy obchodziła jubileusz XX- lecia istnienia.

Każda z orkiestr otrzymała pamiątkową statuetkę, dyplom oraz wyróżnienie finansowe na dalszy rozwój. Jak zauważył wicestarosta kielecki Tomasz Pleban, zespoły wykonały znaczny postęp i widać ogromną pracę jaką wkładają członkowie we własny rozwój. W imieniu Zarządu Powiatu i Rady Powiatu, podziękował burmistrzowi za piękną gościnę.

- Przegląd z roku na rok jest coraz wyższej klasy. Uczestniczyłem w niejednym przeglądzie i jako miłośnik muzyki orkiestr dętych, zauważyłem, że zespoły prezentują coraz ciekawszy repertuar, zaaranżowany na niekonwencjonalne brzmienia – powiedział wicestarosta Tomasz Pleban.

Przewodniczący Rady Powiatu - Jacek Kuzia nie ukrywał zadowolenia, że przegląd odbył się w Morawicy. – Dziękuje kapelmistrzom, ale i instruktorom, którzy wspierają kapelmistrzów w ich codziennej pracy. Miło popatrzeć, że orkiestry łączą całe pokolenia, mamy osoby starsze i dzieci. Dzisiaj muzyka porywała, a poziom był bardzo wysoki. Życzę orkiestrom wielu osiągnięć. Dziękuję także rodzicom, że wspierają swoje pociechy w muzykowaniu.

Burmistrz Miasta i Gminy Marian Buras także podziękował zarządowi powiatu, za to, że gmina Morawica została wybrana na miejsce przeglądu. - To była szansa dla posłuchanie muzyki dla koneserów – powiedział burmistrz.

Słowa uznania skierował także senator Krzysztof Słoń. Obecni byli: wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa – Henryk Milcarz, wójt gminy Masłów – Tomasz Lato. Obecny był radny powiatowy – Zdzisław Zapała.

Na zakończenie przeglądu, podczas trwającego jubileuszu XX – lecia Szkolno-Gminnej Orkiestry Dętej w Morawicy wspaniałą niespodziankę zrobił premier Mateusz Morawiecki, który odwiedzając nasz region, postanowił odwiedzić Miasto i Gminę Morawica i wstąpić na przegląd. Orkiestrze z Morawicy pogratulował jubileuszu, a mieszkańcom życzył wszystkiego dobrego.

- Dziękuję za pielęgnowanie pięknej tradycji i życzę kolejnych wspaniałych jubileuszy – mówił premier.

Podczas jubileuszu, przedstawiono historię powstania morawickiej orkiestry. Były też podziękowania za lata działalności od licznie przybyłych gości. Życzenia kolejnych pięknych jubileuszy przekazał także wicestarosta Tomasz Pleban wraz z przewodniczącym Rady Powiatu Kieleckiego Jackiem Kuzią. – Niech muzyczne pasje i zaangażowanie w rozwój orkiestry uczyni wasze życie piękniejszym – powiedział Tomasz Pleban.

Burmistrz Marian Buras powiedział, że dzięki orkiestrze młodzi ludzie kształtują swoją wrażliwość. - Jesteście dumą i chlubą naszej gminy. Dziękuję za artystyczne zaangażowanie, za zagranie niezliczonych koncertów, za zawsze wspaniałą oprawę muzyczną licznych wydarzeń, a także za promocję Miasta i Gminy Morawica.

16 wrz

XII Powiatowy Przegląd Orkiestr Dętych