Poznali historię Batalionów Chłopskich

16 Listopada 2017
 

Podsumowanie i zakończenie wystawy pt.”Bronić każdej grudki ziemi – Bataliony Chłopskie 1940 – 1945” odbyło się w Powiatowym Zespole Szkół w Chęcinach.

W uroczystym zamknięciu wystawy uczestniczyli starosta kielecki Michał Godowski, wicestarosta Zenon Janus, członkowie Zarządu Powiatu Marek Kwiecień i Józef Szczepańczyk, sekretarz powiatu Barbara Piwnik oraz radna powiatowa Bogumiła Kowalczyk.  

Przypomnijmy, wernisaż wystawy ”Bronić każdej grudki ziemi – Bataliony Chłopskie 1940 – 1945” odbył się 28 września br. w Starostwie Powiatowym w Kielcach. Ekspozycja powstała w Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie. Zawierała dokumenty, rozkazy, raporty, zdjęcia żołnierzy BCh i sanitariuszek Zielonego Krzyża oraz instrukcje organizacyjne i bojowe. Przedstawiała działalność i dorobek Batalionów Chłopskich w walce z okupantem.

Następnie, ekspozycja odwiedziła wszystkie powiatowe szkoły w ramach edukacji historycznej młodzieży. Podsumowanie i zakończenie wystawy odbyło się w Powiatowym Zespole Szkół w Chęcinach.

- Listopad to szczególny miesiąc dla nas Polaków. Obchodzimy Święto Niepodległości. Analizując historię Polski, widzimy jak wielkim darem jest wolna ojczyzna. Jesteśmy szczególnym narodem, który mocno angażuje się w obronę niepodległości kraju. Powinniśmy również pamiętać o wielkim wkładzie polskiej wsi w walce o wolność. Wieś nie pozostała bierna podczas II wojny światowej, jej odpowiedzią były Bataliony Chłopskie – mówił Michał Godowski.

- Nasi uczniowie dzięki wystawie poznali genezę powstania Batalionów Chłopskich. Odbyła się lekcja historii, która poświęcona była działalności i walce z okupantem oddziałów chłopskich na Kielecczyźnie – dodała Halina Kołodziejczyk, dyrektor szkoły w Chęcinach.   

Młodzież przygotowała specjalny program artystyczny poświęcony żołnierzom Batalionów Chłopskich pod nazwą „Mówię do ciebie po latach...”. Wspólnie z zespołem ludowym Siedlczanki wykonała hymn oddziałów chłopskich. Wyświetlona została prezentacja multimedialna o historii BCh wraz z wywiadem z twórcą i pierwszym dowódcą Franciszkiem Kamińskim. Uczestnicy spotkania wysłuchali również koncertu fortepianowego uczennicy Julii Dziedzic i zobaczyli pokaz musztry paradnej w wykonaniu klasy policyjno – prawnej.   

do góry
Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów