Poznajmy sołtyskę z Kotlic - Jolantę Bogacz

8 Maja 2019
 

Nie istnieje jedno słowo, które określiłoby Jolantę Bogacz, sołtyskę miejscowości Kotlice w gminie Chmielnik. Tryska energią, ciekawa świata, a o każdej inicjatywie mówi z entuzjazmem. Ma w sobie napęd i siłę na więcej. Lubi ciągłe wyzwania. Czy jest coś niemożliwego dla niej?

Ma w sobie dużo siły, porusza się z energią, a we wszystko, o czym mówi, wkłada sporo emocji. Po raz pierwszy na sołtysa wybrana została w Dniu Zakochanych, 14 lutego 2015 roku. – Jestem zakochana w swojej rodzinnej miejscowości. Moim marzeniem było, by w moim sołectwie coś się działo, aby wioska tętniła życiem. Na samym początku sołtysowania zorganizowałam spotkanie, podczas którego rozdałam ankietę, w której mieszkańcy mogli wypowiedzieć się co do swoich potrzeb. I tak wspólnie ustaliliśmy priorytety w działaniu – mówi. – A że w naszym sołectwie jest też sporo dzieci, postanowiłam, że budynek Ochotniczej Straży Pożarnej wysprzątamy i tam będę organizować spotkania dla mieszkańców.

Pierwszym działaniem pani sołtys było założenie Koła Gospodyń Wiejskich, które od razu zaczęło odnosić sukcesy. Panie z KGW zajęły pierwsze miejsce w konkursie na najpiękniejszą palmę wielkanocną 2017 roku, pierwsze miejsce w konkursie na najdłuższą palmę wielkanocną w 2018. – Muszę przyznać, że rok 2018 był wyjątkowy. Z okazji stulecia niepodległości Polski uwiłyśmy palmę, która składała się z ponad 1400 biało-czerwonych róż, zrobionych ręcznie z krepiny. Koło zaczęło zdobywać wyróżnienia i nagrody. Przez te lata pięknie reprezentujemy sołectwo i gminę na wszystkich uroczystościach – dodaje Jolanta Bogacz.

 Sołtyska wyznaję zasadę, że pozytywne nastawienie to podstawa do osiągnięcia sukcesu w każdej dziedzinie. – Zawsze podkreślam, że jestem bardzo „bogatym sołtysem”, nie ze względu na nazwisko. Ale największym bogactwem sołtysa są mieszkańcy i dobra współpraca. To z ich udziałem nasze sołectwo zmienia się z dnia na dzień w pozytywnym tego słowa znaczeniu. W ubiegłym roku otrzymaliśmy wyróżnienie od burmistrza Chmielnika Pawła Wójcika jako Sołectwo Roku 2018 w gminie Chmielnik – opowiada.

 W Kotlicach od ponad 60 lat działa OSP, z którą pani sołtys wspólnie organizuje uroczystości, spotkania czy prelekcje dla dzieci i młodzieży. Co ważne, młodzież i dzieci zawsze chętnie angażują się w każdą inicjatywę, mają też swoje pomysły. – Wszystko, co realizujemy, można zobaczyć na naszej stronie internetowej. To niezwykłe spotkania, które łączą wszystkie pokolenia, które pozwalają na chwilę relaksu, oderwanie się od codzienności i co najważniejsze – na podtrzymanie i przekazywanie tradycji młodym pokoleniom. Były to Wspaniałe Mikołajki, „Bezpiecznie i zdrowo ze Świętym Mikołajem” połączone z prelekcjami PIP, Straży Miejskiej, Policji, podczas których były pokazy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Kolejna inicjatywa to powitanie wiosny połączone ze sprzątaniem wioski, nauką segregacji odpadów komunalnych.

Kolejną inicjatywą był „magiczny wieczór wróżb”, wspólne zakończenie wakacji czy Sportowa Niedziela w Kotlicach. Były uroczystości związane ze stuleciem odzyskania niepodległości Polski oraz 60-leciem OSP w Kotlicach. Organizowane są również szkolenia, np. z dziedzictwa kulturowego dla KGW z udziałem pracowników Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach, odbyły się również warsztaty z wicia wieńca dożynkowego połączone z obrzędami ludowymi, w których uczestniczą nie tylko starsi mieszkańcy, ale przede wszystkim młodzież i dzieci. – Zrealizowałam projekt pn. „Żywa tradycja”, dzięki któremu zorganizowane zostały zajęcia dla dzieci z nauki o zbożach. Piękną uroczystością, jaką możemy się pochwalić, jest Dzień Kobiet, podczas której przyznawane są medale Przyjaciel Kotlic. To dowód uznania dla osób, które bezinteresownie niosą pomoc w działaniach społecznych na rzecz naszej miejscowości. Poprzez realizację różnych projektów chcemy pielęgnować polskość oraz rozwijać i kształtować świadomość narodową i kulturową młodych mieszkańców Kotlic – mówi Jolanta Bogacz.

Mieszkańcy chętnie włączają się w poprawę wizerunku sołectwa, dbając o jego czystość i estetykę. – Działająca na naszym terenie firma przekazała mieszkańcom piękne ekologiczne kosze z drewna, które umieszczone zostały w wiosce podczas wspólnego sprzątania naszej Małej Ojczyzny – dodaje.

 W Kotlicach wiele się dzieje, jeśli chodzi o drogi. Trwają przebudowy dróg gminnych, które były nieprzejezdne, a dziś można śmiało dojechać na pola samochodem, nie tylko ciągnikiem. W ramach funduszu sołeckiego we współpracy z gminą, mieszkańcami i sołtysem Suskrajowic, została przebudowana wspólna droga. – Priorytetem były dla mnie drogi. Mieszkańcy godzą się, by z funduszu sołeckiego dofinansować remonty dróg. Teraz mam nadzieję, że wspólnie z powiatem i gminą wyremontujemy drogę biegnącą do naszego sołectwa. Dzięki temu połączymy się ze światem. Mieszkańcy na wielu spotkaniach sygnalizowali mi potrzebę remontu drogi powiatowej na odcinku Szyszczyce–Kotlice i Kotlice–Śladków Mały – przyznaje z nadzieją pani sołtys.

Niebawem zostanie również odnowiony budynek OSP i będzie pięknie służył kolejnym pokoleniom mieszkańców Kotlic. Zaplanowano także remont stuletniej kapliczki pn. „Wieczna pamięćˮ która jest esencją wiary, kultury i historii. Od dawien dawna towarzyszy ona mieszkańcom Kotlic w ich ostatniej drodze, odbywają się przy niej nabożeństwa majowe i poświęcenie pól.

Jolanta Bogacz założyła internetową stronę Kotlice Nasza Wioska. W ten sposób chciała pokazać wszystkim nie tylko swoje działania, ale również włączyć innych w działania na rzecz miejscowości i jej mieszkańców. Zaczęła pisać projekty, dzięki którym sołectwo otrzymywało dofinansowanie do działań.

Jak przyznaje ambitna sołtyska, bez problemu łączy pracę ze społecznikowaniem. – Bycie sołtysem pochłania bardzo dużo czasu. Dzieci często dzwonią i pytają, kiedy mam w kalendarzu wolne. Codziennie mam zaplanowane jakieś zajęcia. Czy są rzeczy niemożliwe? Chyba nie dla mnie, bo im coś jest trudniejsze, tym bardziej mnie wciąga. Zawsze się staram znaleźć jakieś wyjście z trudnej  sytuacji. Nigdy nie mówię, że nie dam rady.

17 marca, podczas Ogólnopolskiego Dnia Sołtysa w Łowiczu, Jolanta Bogacz otrzymała medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Z województwa świętokrzyskiego otrzymali je tylko trzej sołtysi. Prywatnie jest dumna z dzieci, kocha wnuki: Wiktorię i Jakuba. Absolwentka Uniwersytetu Jana Kochanowskiego na Wydziale Prawa, Administracji i Zarządzania. W swoim sołectwie pełni rolę nie tylko sołtysa, aktywnie działa w KGW, jest wiceprezesem Ochotniczej Straży Pożarnej. Jest również przewodniczącą Gminnego Koła Sołtysów w Chmielniku.

Poznjmy sołtyskę z Kotlic - Jolantę Bogacz Poznjmy sołtyskę z Kotlic - Jolantę Bogacz
4

Poznjmy sołtyskę z Kotlic - Jolantę Bogacz

do góry
Zapraszamy na 17. Jarmark Świętokrzyski. 26 maja na Św. Krzyżu. Transport bezpłatny Nowy podział kompetencji w Zarządzie Powiatu Z uwagi na zmianę operatora telefonicznego mogą wystąpić problemy z uzyskaniem połączenia z filiami Wydziału Komunikacji i Transportu. Za utrudnienia przepraszamy. Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów