Poznajmy artystów z Bielin

8 Maja 2019
 

Jarmark świętokrzyski jest największą imprezą plenerową, którą organizuje kieleckie starostwo. W tym roku spotkamy się na Świętym Krzyżu 19 maja. Na scenie zobaczymy artystów ludowych, kapele, zespoły śpiewacze oraz dziecięce. Nie zabraknie w nim bielińskich akcentów. Na scenie wystąpią m.in. „Makoszanki”, „Śwarne Kakonianki” oraz Kapela z Kakonina.

Zespół Śpiewaczy „Makoszanki” powstał w 2008 r. Przewodniczącą koła i jednocześnie kierownikiem Zespołu jest Pani Maria Skrzyńska. W repertuarze zespołu możemy znaleźć piosenki ludowe śpiewane czystą gwarą, jak również kolędy i pieśni wielkopostne.

Wśród osiągnięć zespołu należy wymienić:
- trzykrotne zdobycie I miejsca, oraz trzykrotne II miejsce i III miejsce w Buskich Spotkaniach z Folklorem,
- I oraz II miejsce podczas Przeglądu Zespołów Folklorystycznych w Chmielniku,
- III miejsce na Świętokrzyskim Konkursie Kolęd i Pastorałek we Włoszczowie,
- III miejsce w Diecezjalnym Konkursie Kolęd i Pastorałek w Kielcach,
- III miejsce w II Przeglądzie Pieśni Ludowej pod hasłem „Ciżbą śpiwanie” w gminie Kije,
- II miejsce podczas I Przeglądu Pieśni Pasyjnej i Pokutnej na Świętym Krzyżu.

Wyróżnienia:
- V Festiwal Pieśni Wielkopostnych w Daleszycach,
- VI Wojewódzki Przegląd Pieśni Maryjnych w Nowinach,
- „JAWOR U ŹRÓDEŁ KULTURY” - nagroda muzyczna przyznana przez Polskie Radio Kielce w Tokarni,
- I i V Przegląd Pieśni Ludowej pod hasłem „Ciżbą śpiwanie” w gminie Kije,
- II Regionalny Przegląd Pieśni Pokutnej i Pasyjnej na Świętym Krzyżu,
- XVIII Powiatowy Przegląd Zespołów Folklorystycznych i Solistów w Chmielniku.
- ponadto zespół może pochwalić się DOROCZNĄ GŁÓWNĄ NAGRODĄ W DZIEDZINIE KULTURY za 2010 rok – przyznawaną przez Starostwo Powiatowe w Kielcach.
20 stycznia 2018r. zespół obchodził 10 - lecie swojej działalności.

Należy wspomnieć, że zespół od początku swojego istnienia uczestniczy w najważniejszych wydarzeniach kulturalnych na szczeblu gminnym oraz w wielu prestiżowych wydarzeniach powiatowych i wojewódzkich.
Instruktorem i akompaniatorem zespołu jest Rafał Żebrowski

Zespół śpiewaczy „ŚWARNE KAKONIANKI”

Powstał w lutym 2014r. Przewodniczącą Koła jest Pani Bożena Winiarska. Celem działalności KGW jest kultywowanie rodzimej tradycji, pielęgnowanie i troska, aby ocalić od zapomnienia obrzędy i zwyczaje ludowe oraz dbałość o zachowanie dziedzictwa kulturowego. Członkinie Koła chętnie uczestniczą w konkursach kulinarnych promując walory kuchni regionalnej, zajmując wysokie miejsca i zdobywając nagrody. Przy Kole powstał równocześnie zespół śpiewaczy o tej samej nazwie. Panie śpiewają pieśni ludowe gwarą z naszego regionu, układają swoje utwory tematycznie związane z różnymi uroczystościami. Teksty utworów pisze członkini KGW – Teresa Mazur. Kierownikiem muzycznym
Jako Zespół otrzymały wyróżnienia w:
- XVIII Powiatowym Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych i Solistów w Chmielniku,
- w XII Świętokrzyskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Piotra Klimczyka,
- w XXVI Świętokrzyskim Konkursie Kolęd i Pastorałek
KGW brało udział w nagraniach dotyczących obrzędów i tradycji związanych z: Wigilią Świąt Bożego Narodzenia oraz z Świętami Wielkiej Nocy i programu Dobry Dzień z TVP3 Kielce pt. „Jak przygotować śniadanie według staropolskich przepisów”.Panie uczestniczą we wszystkich uroczystościach kulturalnych na terenie gminy Bieliny. Biorą udział w konkursach powiatowych i wojewódzkich. Poprzez swoje występy wspierają Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, Hospicjum w Ostrowcu Świętokrzyskim i inne akcje.
Koło nawiązało współpracę z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Łochowie, na którego zaproszenie 24 czerwca 2018r. wzięło udział w "Łochowskiej Biesiadzie Muzycznej" - Noc Świętojańska.
Poza działalnością muzyczną i kulinarną członkinie KGW opiekują się również zabytkową chałupą w Kakoninie.
Instruktorem zespołu jest Grzegorz Michta.


Kapela z Kakonina
Kapela powstała na początku 2014 roku. Od momentu powstania bierze udział w takich wydarzeniach kulturalnych jak: Dożynki Gminne, Jarmark Świętokrzyski, Dzień Świętokrzyskiej Truskawki, Święto Zalewajki, Dzień Kultury i Tradycji Gminy Bieliny.
Głównym repertuarem Kapeli jest muzyka ludowa i taneczna. Aktualny skład zespołu tworzą:
Edward Banakowicz – śpiew, Robert Dygas – saksofon, Tadeusz Jamrożek – bęben, Stanisław Kopacz – trąbka, Zenon Zieliński – harmonia.

do góry
Zapraszamy na 17. Jarmark Świętokrzyski. 26 maja na Św. Krzyżu. Transport bezpłatny Z uwagi na zmianę operatora telefonicznego mogą wystąpić problemy z uzyskaniem połączenia z filiami Wydziału Komunikacji i Transportu. Za utrudnienia przepraszamy. Do 19 maja można wysyłać zgłoszenia do II Powiatowego Przeglądu "Chwalcie łąki umajone" Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów