do góry
 • Czas pracy: pn. 7.00-17.15, wt.-pt. 7.15-15.15
  Wydział Komunikacji Transportu - godziny obsługi klientów:
  pn. 7.15-16.00, wt.-pt. 7.15-14.00
 • ul. Wrzosowa 44
  25-211 Kielce

 • tel. 41 200 12 00, 41 200 12 08
  fax 41 200 12 10

HERB I FLAGA POWIATU KIELECKIEGO - pobierz
08 października
2018

Powiatowe schronisko w Nowej Słupi ma 80 lat

 

Uroczyście obchodziliśmy 80-lecie istnienia Szkolnego Schroniska Młodzieżowego „Pod Pielgrzymem” w Nowej Słupi.

Jubileusz 80-lecia obchodziło Szkolne Schronisko Młodzieżowe "Pod Pielgrzymem" w Nowej Słupi, należące do najstarszych w Polsce. Uroczystości jubileuszowe rozpoczęła msza święta w Bazylice Mniejszej na Świętym Krzyżu. Po nabożeństwie uczestnicy przyjechali bądź przeszli szlakiem królewskim do schroniska, gdzie obchodzono dalsze uroczystości rocznicowe, wspominając jego historię i problemy jakie należało wówczas pokonać. Wśród gości obecni byli starosta kielecki Michał Godowski, wicestarosta Zenon Janus, członek Zarządu Powiatu w Kielcach – Bogdan Gierada, radna powiatowa Danuta Żebrowska oraz członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Piotr Żołądek. Obecny był Waldemar Domarańczyk, prezes zarządu głównego PTSM.

 - Idąc szklakiem królewskim, zdałem sobie sprawę, jak ważnym miejscem na mapie powiatu jest schronisko w Nowej Słupi, ile osób na przestrzeni tych lat je odwiedziło i jakie kryje historie – mówił starosta kielecki Michał Godowski. – Cieszę się, że mamy ogromny wkład w rozwój turystyki i tym samym wspieramy ruch turystyczny w Polsce. Powiat kielecki to wymarzony region dla osób chcących odpocząć w malowniczych okolicach z pięknymi walorami przyrodniczymi. Dostrzegamy coraz więcej turystów z Polski i zagranicy. I to nas cieszy. Wiem że warto utrzymywać tanią bazę noclegową dla szkolnej turystyki. Przy okazji propagując i organizując turystykę służącej zapoznania młodzieży z historią, przyrodą oraz dorobkiem kulturalnym ojczystego kraju.

Jak zaznaczył wicestarosta, Zenon Janus, schronisko od początku ma swój klimat, który jego zdaniem nie powinien być zmieniany. – Schronisko to nasza lokalna perełka, ze swoją historią i tradycjami. Gdybyśmy zaczęli je zmieniać, zmienilibyśmy jego klimat. Warto zaznaczyć, że w Polsce jest tylko pięć tego typu schronisk – mówił wicestarosta, który podziękował wszystkim pracownikom za zaangażowanie w jego rozwój.

Długich lat w funkcjonowaniu schroniska życzył także Piotr Żołądek, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego. – Schronisko znajduje się w niedalekiej odległości od Świętego Krzyża, który jest miejscem magicznym i przyciąga turystów z całej Polski. Ten ogromny potencjał turystyczny warto wykorzystać – mówił. Piotr Żołądek dodał, iż zarząd województwa czuje potrzebę wspierania ruchu turystycznego.

Podczas uroczystości, przedstawiono niezwykle bogatą historię powstania schroniska. W panelu merytorycznym uczestnicy usłyszeli opowieści Cezarego Jastrzębskiego, znanego przewodnika i pracownika naukowego Instytutu Geografii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, związane z turystyką szkolną dawniej i dziś, oraz obejrzeli medialną rekonstrukcję XVIII – wiecznej Nowej Słupi i Świętego Krzyża, przygotowana przez historyka Wojciecha Kalwata. Jubileusz połączono ze zwiedzaniem Centrum Kulturowo – Archeologicznego w Nowej Słupi. Na jubileuszowym spotkaniu rozstrzygnięto także konkurs i wręczono nagrody młodzieży szkolnej z okazji towarzyszącego wydarzeniu Ogólnokrajowego Konkursu Plastycznego pn. „Aktywny wypoczynek w Górach Świętokrzyskich”.

Kierownik Małgorzata Pastuszka zaznaczyła, że obecne schronisko zastąpiło stare, które znajdowało się w wysłużonym budynku miejscowej szkoły powszechnej. - Obecnie mamy do dyspozycji 56 miejsc noclegowych w czterech pokojach wieloosobowych. Mamy również pokoje o nieco podwyższonym standardzie. Największe obłożenie schronisko ma w miesiącach od czerwca do października. Najczęściej z naszych usług korzystają wycieczki, które zwiedzają Święty Krzyż, czy też spacerują po Górach Świętokrzyskich - mówi Małgorzata Pastuszka.

Robert Skrobot, dyrektor Powiatowego Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Chęcinach tłumaczy, że schronisko w Nowej Słupi obok obiektów w Chęcinach, Bodzentynie, Mąchocicach-Scholasterii i Łagowie, wchodzi w skład schronisk powiatu kieleckiego. Dyrektor dodaje, że łącznie powiat dysponuje 400 miejscami noclegowymi, z których rocznie korzysta około 25 tysięcy turystów. Ceny noclegu wahają się już od 13 złotych w zależności od standardu.

Szkolne Schronisko Młodzieżowe „POD PIELGRZYMEM” w Nowej Słupi jest jednym z pierwszych tego typu obiektów w kraju. Uroczyste oddanie schroniska nastąpiło 27 sierpnia 1939 r., chociaż już w1938 r. z placówki korzystali turyści. Budynek schroniska położony jest na wysokości około 305 m n.p.m. Zbudowany jest całkowicie z drewna na kamiennej podmurówce. Schronisko posiada 56 miejsc noclegowych w pokojach 2, 4 i wieloosobowych. Od kilkudziesięciu lat schronisko uczestniczy w Ogólnopolskim Konkursie Współzawodnictwa Schronisk Młodzieżowych organizowanym przez Polskie Towarzystwo Schronisk Młodzieżowych, uzyskując wysokie wyróżnienia. W latach 1960-2015 schronisko przyjęło 217.730 osób i udzieliło 360.983 noclegów, przy średnim % wykorzystania wynoszącym 35,12%.

Obiekt mieści się we wzniesionym w okresie międzywojennym, drewnianym, przeznaczonym na schronisko młodzieżowe budynku. Zlokalizowany jest tuż przy Muzeum Starożytnego Hutnictwa ("dymarki świętokrzyskie") i owianym legendami pielgrzymie, u stóp najczęściej odwiedzanego szczytu Gór Świętokrzyskich - Świętego Krzyża (Łysiec, Łysa Góra) - 595 mnpm. W zabytkowym zespole klasztornym (XII-XIX w.) mieszczą się muzea: Przyrodniczo-Leśne Świętokrzyskiego Parku Narodowego i Misyjne Ojców Oblatów NMP. Szczyt otacza wał kultowy (VIII/IX w.), a na płn. stoku rozległe rumowiska skalne zwane gołoborzami.

08 paź
2018

80-lecie Szkolnego Schroniska Młodzieżowego "Pod Pielgrzymem" w Nowej Słupi

następna poprzednia powrót do listy aktualności

banery

poprzedni baner
 • 8nVSCtil4pM6HMklMjC-bTmgxsRzV6f0F5bCv2AF2V0

 • K5ZQ3VAdEFCGVKYFQL6OZTUYrnDrl7vik3oIYfqfePs

 • o3--1demdUwNiOppJv3rX7QcPsSVdEzIpMB1Ho_zVVc

 • yI1z8PyeQCh5nlL-LOWQxuWcFzDEzSbYkS_XNgF3ytk

 • LwYKnX-H73CTVtDrz7OltrLSz14sEplkgxNxVr7QCxY

 • 1JhkADsh7zKKxS3VaR0-BkGwe3xbFmjNqJI7P---w9g

 • qNofshjKytUj_NQSIdVAj7qgQ4e4B8gTtnxa8PsePoY

 • 1JGMrD2uLFOskOylpcG6RKPxJsuXEgy_n26Zo1YtJQQ

 • YTNRd29rQolLX3aqU9NSwlfRbTqEdy07wrdEyTrMDs4

 • gMpxILS2BeOT-MBM2oijEmMyKEfv7r7rnW1bTOiLmXk

 • XhWwPl6Y_FqrHeFQ3GOAScGh3HgqvKxaGY9UbyHi5mg

 • pZJKT-psS6dmlmIe9ytSsi2_z7jQjaJeTocdGCy3S2M

 • OZJdarc8WY0xXnHt2W10eWAhC5fYMuIHn3IfAqeYXAg

 • da8VUSqsfutzgZoZF7Z-rjQaUFXM_si1RnplhSaoVoo

 • er6G1Pe8I5Vt3Wxj36RS-wJK_cLHtZ-K164ELhlL8As

następny baner