W sprawach rejestracji pojazdów i praw jazdy zapraszamy do Wydziału Komunikacji i Transportu w poniedziałki 7.15-16.00, wtorek - piątek w godzinach 7.15 - 14.00. Czas pracy Starostwa Powiatowego w Kielcach - w każdy poniedziałek urząd będzie czynny w godzinach od 7 do 17.15. Od wtorku do piątku od 7.15 do 15.15. HERB I FLAGA POWIATU KIELECKIEGO - pobierz

Powiat w trosce o najmłodszych

W towarzystwie przedszkolaków z Zespołu Szkoły Podstawowej nr 2 i Przedszkola w Zagnańsku, starosta kielecki Mirosław Gębski przekazał dla kieleckiej policji zestaw pomocy dydaktycznych, które pomogą przygotować dzieci do bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym.

W 2016 roku Starostwo Powiatowe w Kielcach zakupiło zestaw pomocy dydaktycznych pod nazwą „Autochodzik”, który trafił do Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Kielcach. Urządzenia te pomagają policjantom w przygotowaniu dzieci do bezpiecznego uczestniczenia w ruchu drogowym. Warto dodać, że ze sprzętu mogą korzystać dzieci w wieku od 3 do 8 lat.

Obecnie ze środków za zajęcie trzeciego miejsca w „Koziołku” – w ramach programu „Bezpieczne Świętokrzyskie” - kieleckie starostwo dokupiło dodatkowy sprzęt. W skład zestawu wchodzą auta policyjne, straż i dwa autobusy. Jest też komplet znaków drogowych, drogi dla rowerów, przystanki, przejścia dla pieszych, sygnalizatory. Wszystko lekkie i łatwe w montażu. Dodatkowo za kwotę 500 zł dokupiono komplet mat drogowych „Zebra” i za 2 tys. zakupiono 1000 sztuk odblasków.

Podczas prezentacji sprzętu, dzieciaki dowiedziały się, jak bezpiecznie przejść przez ulicę i jakie zasady obowiązują w ruchu pieszych. Podczas zabawy z „Autochodzikiem” można odgrywać scenki z sytuacji, jakie odbywają się na drodze. Nauka przez zabawę na pewno pozwoli najmłodszym zrozumieć i zapamiętać zasady zachowania się na drodze.

- Mam nadzieję, iż zabawa z „Autochodzikiem” nauczy dzieci właściwego zachowania na drodze i w samochodzie. A zestaw ten przez wiele lat będzie służył jako pomoc dydaktyczna w nauce bezpiecznego zachowania się w ruchu drogowym - powiedział starosta Mirosław Gębski. - Sprawy związane z bezpieczeństwem należą do najważniejszych w życiu każdego człowieka. Zapewniam, że bezpieczeństwo mieszkańców jest także przedmiotem szczególnego zainteresowania i troski Rady oraz Zarządu Powiatu w Kielcach.

Prowadząca spotkanie sierżant Małgorzata Pędzik z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Kielcach podkreśliła, iż z dziećmi powinno się jak najczęściej rozmawiać  o bezpieczeństwie i uczyć zasad poruszania się po drodze.

Jak podkreśliła policjantka, tylko w ubiegłym roku kieleccy policjanci wraz z zestawem „Autochodzik” przeprowadzili ponad 800 spotkań, w których wzięło udział ponad 2 tysiące uczniów.

Dyrektor szkoły, Marzanna  Moćko podziękowała staroście za lekcje z bezpieczeństwa. - Bardzo się cieszę, ze starostwo wybrało naszą szkołę, do tego, by pierwsze zajęcia na nowym sprzęcie odbyły się właśnie u nas. Jesteśmy największą placówką oświatową w gminie i to w naszej szkole jest najwięcej dzieci w wieku przedszkolnym – podkreśliła.

Warto zaznaczyć, iż dzieci bez trudu odpowiadały na pytania policjantów odnośnie bezpieczeństwa. Wszyscy uczniowie otrzymali od starosty odblaski. Z „Autochodzika” mogą korzystać grupy przedszkolaków, po uprzednim skontaktowaniu się z Komendą Miejską Policji.

W spotkaniu wzięli udział: zastępca naczelnika - kom. Artur Misiopecki z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji oraz zastępca Komendanta I Komisariatu Policji - podinsp. Artur Długosz. - Dzięki takim inicjatywom, w których dzieci są czynnymi uczestnikami nauki, uczą się najszybciej – powiedział Artur Długosz.