Posadzą kolejne drzewka miododajne w powiecie

2 Kwietnia 2024

16 gmin powiatu kieleckiego, które zadeklarowały chęć otrzymania ze starostwa środków na zakup drzew i krzewów miododajnych otrzyma wsparcie. W tym roku powiat kielecki przeznaczył na ten cel 45 tysięcy złotych.Posadzą kolejne drzewka miododajne w powiecie

Pomoc finansową na zakup i nasadzenie drzew i krzewów miododajnych otrzymają gminy: Bieliny, Bodzentyn, Chęciny, Chmielnik, Daleszyce, Górno, Łagów, Łopuszno, Masłów, Miedziana Góra, Mniów, Nowa Słupia, Nowiny, Piekoszów, Strawczyn i Zagnańsk.

Na liście nasadzanych roślin miododajnych na terenie powiatu kieleckiego są między innymi: jabłoń, czereśnia, grusza, lipa, klon, głóg, dereń, pigwowiec, trzmielina, irga, czeremcha, wiciokrzew.

- Zmieniający się krajobraz, coraz liczniejsza zabudowa, a także rozwój przemysłu, stosowanie pestycydów w rolnictwie, sadownictwie i leśnictwie powodują, że wiele roślin miododajnych oraz związane z nimi owady zapylające - pszczoły, trzmiele, motyle bezpowrotnie znikają z naszego otoczenia. Stanowi to ogromne zagrożenie dla człowieka, gdyż większość roślin wymaga zapylenia przez owady. Chcąc je chronić, powinniśmy sadzić rośliny lubiane przez zapylacze, które zapewniają im więcej pożywienia dzięki czemu mogą przetrwać - mówi członek Zarządu Powiatu w Kielcach Mariusz Ściana.

Powiat kielecki od 2014 roku podejmuje działania na rzecz ochrony owadów zapylających corocznie wspierając gminy w realizacji nasadzeń, przeznaczając środki na zakup drzew i krzewów miododajnych. Dzięki temu dotychczas zakupiono już ponad 44 tysiące sadzonek. Rośliny sadzone są  na terenie powiatu kieleckiego w miejscach publicznych, przy placówkach oświatowych, skwerach, boiskach. Trafiają także do pszczelarzy.

Fot. Pixabay

 

 

 

do góry
Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów