Pomoc dla osób w trudnej sytuacji

19 Maja 2017
 

W Miejsko Gminnym Ośrodku Pomocy Rodzinie w Morawicy Powiat Kielecki uruchomił Punkt Konsultacyjny dla osób i rodzin będących w trudnej sytuacji życiowej.

Po Chęcinach, punkt w Morawicy jest drugim, który uruchomiło Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach. Porozumienie w tej sprawie podpisali dzisiaj, 19 maja starosta kielecki Michał Godowski oraz burmistrz Miasta i Gminy Morawica Marian Buras.

W wydarzeniu tym wzięli udział także przedstawiciele samorządu powiatowego – członek Zarządu Powiatu w Kielcach Bogdan Gierada oraz Anna Bielna, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach. Jak wszyscy przyznali, punkt powstaje po to, aby pomóc tym najbardziej potrzebującym.

- To nasz ukłon w stronę mieszkańców gminy – przyznaje starosta. -  Z porad psychologa, pedagoga, prawnika i mediatora będą mogli korzystać mieszkańcy gminy bezpłatnie. Powiat zapewnia  fachowców, natomiast gmina będzie koordynować prace. Ważne jest też to, że z porad mogą korzystać osoby, które nie korzystają z pomocy ośrodka.

- Dokładamy wszelkich starań, aby wyjść naprzeciw tym, którzy potrzebują naszej pomocy – podkreślił burmistrz, Marian Buras, składając w imieniu mieszkańców i samorządu Miasta i Gminy Morawica podziękowania na ręce starosty Michała Godowskiego, a także zaangażowanych w pomoc społeczną pracowników morawickiego MGOPS na czele z kierownik MGOPS w Morawicy, Kazimierą Szałas.

Jak podkreśliła dyrektor Anna Bielna, działalność punktu jest ściśle określona. - W ramach działalności punktu konsultacyjnego przewidziano poradnictwo i wsparcie psychologiczne w sprawach rodzinnych oraz wychowawczych, pomoc dla osób przeżywających kryzysy życiowe, pomoc dzieciom i młodzieży w zakresie socjalizacji w szkole, pomoc w rozwiązywaniu konfliktów w rodzinie, wyciszanie konfliktów małżeńskich, prowadzenie mediacji rodzinnej, profilaktykę dla mieszkańców, m.in. ukierunkowanych na rozwój umiejętności wychowawczych rodziców, profilaktykę zachowań agresywnych wśród dzieci i młodzieży, porady prawne w zakresie prawa cywilnego w tym: prawo rodzinne, prawo pracy, rzeczowe i inne, a także pomoc prawną w sporządzaniu projektów, pozwu, czy wniosku do sądu.

- Niezwykle ważna jest osoba mediatora – przyznaje Bogdan Gierada.- Niekiedy rodziny stają wobec sytuacji, że sami nie potrafią rozwiązać jakiegoś problemu małżeńskiego. Kiedy już wszelkie próby zawodzą i para decyduje się na ostateczne rozwiązanie, wtedy z pomocą może przyjść mediator.
Warto dodać, iż kolejne punkty powstaną w Łopusznie i Daleszycach.

Jak przyznała Kazimiera Szałas, otwarcie punktu w gminie Morawica jest bardzo dobrym pomysłem i będzie ogromnym wsparciem dla asystentów rodzin. – Jest zapotrzebowanie na tego rodzaju specjalistów. Coraz więcej osób ma problemy i nie potrafi sobie z nimi poradzić. Nie chodzi tu o problemy finansowe tych osób, ale spotykają się z coraz trudniejszą dla nich rzeczywistością. Potrzebują wsparcia w świecie, w którym się pogubili - mówi pani kierownik.  

Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Morawicy, dyżury w drugi czwartek miesiąca, tel. 41 301 40 41.

PORADY I KONSULTACJE
Zadanie punktu konsultacyjnego: wsparcie specjalistów dla osób/rodzin będących w kryzysie oraz w innych trudnych sytuacjach życiowych dotyczących między innymi; przemocy, konfliktów, problemów opiekuńczo- wychowawczych z dziećmi.

W punktach konsultacyjnych świadczona będzie specjalistyczna pomoc dla rodzin i klientów indywidualnych w zakresie:
• poradnictwo i wsparcie psychologiczne w sprawach rodzinnych oraz wychowawczych,
• pomoc psychologiczna dla osób przeżywających kryzysy życiowe, trudności przystosowawcze lub borykającymi się z innymi trudnościami wynikającymi z aktualnej sytuacji życiowej,
• diagnoza pojawiających się trudności w funkcjonowaniu dzieci i młodzieży, 
• pomoc dzieciom i młodzieży w zakresie socjalizacji w szkole,
• porady i pomoc dla dzieci i młodzieży posiadającym trudności w kontaktach rówieśniczych i środowiskowych, pomoc rodzicom/opiekunom prawnym w rozwijaniu kompetencji rodzicielskich umiejętności, w rozpoznawaniu i rozwijaniu indywidualnych możliwości, predyspozycji i uzdolnień dzieci,
• rozmowy motywujące  i wspierające,
• pomoc w rozwiązywaniu konfliktów w rodzinie, w sytuacjach kryzysowych w grupie rówieśniczej, po traumie, wszelkich stresach, wyciszanie konfliktów małżeńskich,
• prowadzenie mediacji rodzinnej,
• profilaktyka dla mieszkańców m.in. ukierunkowanych na rozwój umiejętności wychowawczych rodziców, profilaktyka zachowań, agresywnych wśród dzieci i młodzieży, prelekcje na temat mediacji i inne,
• porady prawne w zakresie prawa cywilnego w tym: prawo rodzinne, prawo pracy, rzeczowe i inne,
• pomoc prawna w sporządzaniu projektów, pozwu, wniosku oraz innych pism.
Informujemy, że od lutego przez dwa dni w miesiącu, będą prowadzone w Urzędzie Gminy bezpłatne porady psychologicze i prawne dla osób korzystających z systemu pomocy społecznej, osób znajdujących się w kryzysie, ofiar i sprawców przemocy oraz osób uzależnionych i współuzależnionych.

Punkt Konsultacyjny w MGOPR w Morawicy Punkt Konsultacyjny w MGOPR w Morawicy
5

Punkt Konsultacyjny w MGOPR w Morawicy

 

do góry
W czwartek (2.05.2024 r.) filia Wydziału Komunikacji i Transportu w Mniowie będzie nieczynna. Pozostałe wydziały starostwa pracują normalnie. Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów