Podziękowaliśmy za plony

26 Sierpnia 2019
 

Wykonany z kilku rodzaju zbóż i ziół, a wszystko po to, by potrzymać piękną tradycję naszych przodków – taki był wieniec z gminy Bieliny, który zwyciężył z w konkursie na najpiękniejszy wieniec powiatu kieleckiego. Największe rolnicze święto w tym roku odbyło się w gminie Mniów.

Dożynki to zwieńczenie trudu pracy rolników. To także czas satysfakcji, że udało się stawić czoła wszelkim przeciwnościom, również natury i przyjrzeć się owocom ciężkiej pracy na roli. Jak przyznają rolnicy, ten rok nie był dla nich łaskawy. W większości gmin panowała susza, która spowodowała ograniczenie plonów.

 - Dlatego szczególnie ważne jest podziękowanie rolnikom za ich pracę – powiedział wicestarosta kielecki Tomasz Pleban.

                                                                                                       Gospodarzem Mniów

Tradycyjnie, jak co roku, rolnicy uroczyście świętowali zakończenie prac polowych. Tegoroczne dożynki powiatu odbyły się w gminie Mniów. Na stadionie sportowym już od godziny 12 zbierały się delegacje gminne, by w pełnym słońcu zaprezentować swoje wieńce dożynkowe, które w tym roku przygotowało 19 gmin. Po godzinie 13 korowód dożynkowy wraz z pocztami sztandarowymi i delegacjami przemaszerował przed scenę, gdzie odbyła się msza święta dziękczynna w intencji tegorocznych plonów. W homilii ksiądz kanonik Henryk Rusak mocno podkreślił rolę pracy rolnika.

- Niech ta ziemia przynosi nam pokarm, który daje życie. Niech ta ziemia rodzi także ten chleb, który prowadzi nas do wieczności, a którą jest sam Jezus Chrystus. Szanujmy chleb wypracowany rękami rolnika – powiedział.

Po mszy nastąpił ceremoniał dożynkowy, podczas którego starości dożynkowi - Bożena Zapała z Sarbinowa w gminie Mniów i Andrzej Bozowski z Porąbek w gminie Bieliny - przekazali okazałe bochenki chleba, upieczone z tegorocznego ziarna na ręce wicestarosty Tomasza Plebana i wójta gminy Mniów Piotra Wilczaka bochenki chleba, które podzielono wśród gości. W czasie częstowania chlebem „Zespół Ludowy Chełmowianki” ośpiewał wieńce.

Następnie w gościnnym Mniowie przybyłych gości, rolników, mieszkańców powiatu i samorządowców przywitali przedstawiciele samorządu powiatu: wicestarosta Tomasz Pleban, członkowie Zarządu Cezary Majcher, Stefan Bąk i Mariusz Ściana.

- Dożynki w polskiej tradycji, to czas radości i czas podziękowań. Pan Bogu za plony a ludziom za trud. To jednak również czas refleksji nad tym, jak ważna jest ludzka solidarność i współdziałanie. Aby było z czego dożynkowy chleb upiec i aby można go było sprawiedliwie podzielić. I nie ma lepszego miejsca jak Mniów, aby mówić o sile jaką daje współpraca i jednoczenie się wokół wspólnego celu - powiedział wicestarosta. Jak dodał, obecny rok był rokiem trudnym. - Ulewne deszcze, susza i grad spowodowały w gospodarstwach wielu rolników znaczne szkody. Kapryśna pogoda utrudniała żniwa, a plony są mniejsze niż w roku ubiegłym roku. Tym bardziej podchodzimy z szacunkiem do pracy rolników. Na zakończenie podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tegorocznych dożynek i zaprosił wszystkich do wspólnej zabawy. - Ciesze się, że to wyjątkowe święto plonów zgromadziło wielu mieszkańców powiatu, którzy chcieli wraz z rolnikami podziękować za tegoroczne plony. Była to także doskonała okazja, żeby przypomnieć sobie, co człowieka łączy z przyrodą.

Wójt gminy Mniów – Piotr Wilczak w imieniu swoim i całego samorządu gminy Mniów, także powitał wszystkich gości. Powiedział, że organizowanie dożynek wspólnie z powiatem to dla gminy ogromny zaszczyt, a samo święto jest doskonałą okazją do podziękowania rolnikom za ich trud i ciężką pracę. – Ugoszczenie rolników z powiatu kieleckiego jest dla nas wielkim zaszczytem. Dzisiejsze święto to także refleksja nad tym, jak ważna jest współpraca pomiędzy samorządami różnego szczebla i wzajemne wsparcie w dążeniu do wspólnego celu – powiedział wójt.

Do rolników zwrócili się także parlamentarzyści: podsekretarz stanu w MSZ Piotr Wawrzyk, wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka, posłowie: Maria Zuba, Krzysztof Lipiec, Michał Cieślak, Artura Gierada, senator Krzysztof Słoń, wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego Renata Janik,, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa: Mieczysław Gębski i Henryk Milcarz. Wszyscy podziękowali rolnikom za trud i ciężką pracę. – Dziękujemy za przywiązanie do tradycji i jej kultywowanie – mówili.

Poseł Krzysztof Lipiec odczytał list od Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Obecni byli radni powiatowi, burmistrzowie i wójtowie. W imieniu samorządowców: burmistrzów, wójtów głos zabrał burmistrz Gminy i Miasta Chęciny – Robert Jaworski.

                                                           Ze zbóż, kwiatów, ziół … czyli wybór najpiękniejszego wieńca

Podobnie jak w roku ubiegłym wszystkie gminy zaprezentowały swoje przepiękne wieńce dożynkowe – będące dowodem podziękowania i uznania dla wszystkich pracujących w rolnictwie i na rzecz rolnictwa. Zgodnie z regulaminem musiał być wykonany tradycyjnymi metodami, nie może zabraknąć czterech zbóż: żyta, pszenicy, jęczmienia i owsa.

– Celebracja obrzędów dożynkowych to ważna część lokalnego dziedzictwa kulturowego. Dziękujemy za tegoroczne plony, ale też prosimy Boga o urodzaj w przyszłym roku – dodaje Mariusz Ściana, członek Zarządu Powiatu w Kielcach.

Wyboru wieńca dokonała komisja: etnograf Janina Skotnicka, członek Zarządu Powiatu – Cezary Majcher oraz reprezentant gminy Mniów – Sekretarz Izabela Dziewięcka. - Werdykt był jednomyślny. Zdecydowaliśmy, że pierwsze miejsce zdobędzie wieniec z Bielin. Drugie miejsce w konkursie na wieniec zdobyła gmina Chmielnik, trzecie gmina Piekoszów - powiedziała Janina Skotnicka.

Komisja konkursowa doceniła nie tylko niezwykłą urodę wieńca z Bielin, ale także zgodność z tradycją w zakresie formy, użytego materiału i techniki wykonania.

Autorkami zwycięskiego wieńca są kobiety z sołectwa Czaplów – Zofiówka. - Wieniec wiło siedem osób przez miesiąc. Wykonany jest tak, jak nakazuje tradycja, z kilku rodzaj zbóż, znajduje się proso, len i zioła, a wszystko po to żeby potrzymać tradycje naszych przodków i by na naszych stołach nie zabrakło chleba – powiedziała sołtys i radna Grażyna Sitek. Wieniec tej gminy będzie reprezentować powiat podczas Dożynek Wojewódzkich, które odbędą się w 8 września w Opatowie.

Ponadto jury wyróżniło 16 wieńców, w tym między innymi te z Rakowa, Łagowa, Chęcin, Masłowa, Morawicy, Zagnańska, Bodzentyna, Miedzianej Góry, Daleszyc, Pierzchnicy, Mniowa, Strawczyna, Łopuszna, Górna, Nowej Słupi i Sitkowki- Nowiny.

                                                                                          Zabawa do późnych godzin

Po części oficjalnej rozpoczęła się część artystyczna, podczas której swoje umiejętności zaprezentowały zespoły z terenu powiatu, jak Zespół Ludowy Chełmowianki, Zespół Pieśni i Tańca Furmani, Zespół Pieśni i Tańca Wincentowianie, Koło Gospodyń Wiejskich Żurawinki, Kapela Sióstr Piotrowicz.

A potem przyszedł czas na zabawę. Uczestników dożynek bawił zespół  Very Nice. Po godzinie 20 odbyła się zabawa taneczna z zespołem Hertz i DJ.

 

Podczas Dożynek Powiatu Kieleckiego i Gminy Mniów zaplanowano również rozstrzygnięcie cieszących się dużą popularnością konkursów: „Piękna i bezpieczna zagroda – przyjazna środowisku” oraz „Najpiękniejsze Gospodarstwo Agroturystyczne Powiatu Kieleckiego”.

Konkurs pn. „Piękna i bezpieczna zagroda – przyjazna środowisku”

Celem konkursu było wyróżnienie najbardziej zadbanych i estetycznych gospodarstw wiejskich w powiecie kieleckim. W swoich założeniach konkurs jest zachętą do dbania o poprawę estetyki i warunków higieniczno-sanitarnych oraz o bezpieczeństwo zagród wiejskich.

Do II etapu konkursu – organizowanego przez Starostwo Powiatowe w Kielcach – zgłoszono siedem zagród z terenu gmin: Bieliny, Miedziana Góra, Mniów, Nowa Słupia, Raków, Sitkówka-Nowiny i Strawczyn. Były one oceniane wg punktacji opracowanej przez Świętokrzyską Izbę Rolniczą w Kielcach.

Właściciele gospodarstw, które odwiedziła komisja powiatowa, musieli włożyć wiele wysiłku, by ich gospodarstwa były reprezentatywne oraz przyjazne dla środowiska.

W skład komisji konkursowej wchodzili przedstawiciele: Starostwa Powiatowego w Kielcach, Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Świętokrzyskiej Izby Rolniczej oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Fundatorem nagród rzeczowych (o łącznej wartości 5000 zł) jest Starosta Kielecki.

I miejsce Jacek Mikulko zam. Jeziorko gm. Nowa Słupia (meble ogrodowe).

II miejsce Barbara i Jan Ślusarczyk zam. Pępice gm. Mniów (kosiarka spalinowa).

III miejsce Elżbieta i Henryk Kot zam. Nowa Huta gm. Raków (myjka ciśnieniowa).

 

Do konkursu zostały zgłoszone odpowiednio następujące gospodarstwa:

  1. Agroturystyka „Ranczo” Bożena Kuryga – przez gminę Bieliny;
  2. Gospodarstwo Agroturystyczne „Eko-stokrotka” Paweł Krzciuk – przez gminę Bodzentyn;
  3. Gospodarstwo Agroturystyczne „Złote stawy” Kamila i Paweł Braciszewicz – przez gminę Chmielnik;
  4. Gospodarstwo Agroturystyczne Danuta i Fryderyk Rycąbel – przez gminę Łagów;
  5. Gospodarstwo Agroturystyczne „Nad wodą” Dorota Michta – przez gminę Masłów;
  6. „Gościniec Biała Róża” Elżbieta i Henryk Kowalscy – przez gminę Nowa Słupia;
  7. Gospodarstwo Agroturystyczne Janina i Stanisław Rękas – przez gminę Pierzchnica;
  8. Gospodarstwo Agroturystyczne „Kuźnia” Elżbieta i Henryk Kot – przez gminę Raków;

Jury zdecydowało, że trzy równorzędne I miejsca dla gospodarstw: „Złote stawy” Kamili i Pawła Braciszewiczów – gmina Chmielnik, „Gościńca Biała Róża” Elżbiety i Henryka Kowalskich – gmina Nowa Słupia,  „Kuźnia” Elżbiety i Henryka Kotów – gmina Raków. Gospodarstwa otrzymały nagrody rzeczowe w postaci sprzętu ogrodniczego, ufundowane przez Bank Spółdzielczy w Kielcach.

do góry
Specjalne programy zmniejszają bezrobocie Święto 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej Muzyka ludowa zabrzmi w niedzielę w Jaworzni Kadra dowódcza 1. Dywizji Piechoty Legionów w starostwie Na zalewie w Cedzynie ma być bezpieczniej Starostwo Powiatowe w poniedziałki pracuje dłużej Szpital przy Prostej wykonuje badania prenatalne Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów