Podziękowaliśmy sołtysom za ich pracę

14 Marca 2023

Blisko 200 sołtysów z powiatu kieleckiego spotkało się w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach, by świętować Powiatowy Dzień Sołtysa. Uroczyste spotkanie odbyło się z inicjatywy starosty kieleckiego Mirosława Gębskiego. Nie zabrakło występów artystycznych, konkursów z nagrodami i słodkiego poczęstunku. Powiatowy Dzień Sołtysa

Spotkanie było podziękowaniem dla sołtysów za ich codzienny trud i zaangażowanie w pracę na rzecz lokalnej społeczności, ale także okazją do integracji, wspólnych rozmów i wymiany doświadczeń. - Witam i serdecznie dziękuję , że tak licznie przybyliście na Powiatowy Dzień Sołtysa. To jest wasze święto  - zwrócił się do Sołtysów i Sołtysek, gospodarz spotkania - starosta kielecki Mirosław Gębski. - Tym spotkaniem chcemy podziękować wam za waszą ciężką pracę .To wy jesteście najbliżej mieszkańców, to wy wsłuchujecie się w ich potrzeby, znacie ich problemy, a potem przekazujecie je radnym, wójtom, burmistrzom, czy staroście. Bycie sołtysem to bardzo ważna i odpowiedzialna funkcja - mówił starosta.

Głos zabrał także przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach Jacek Kuzia - Takie spotkanie sołtysów jest potrzebne, mam nadzieję, że będzie odbywało się cyklicznie - zaznaczył.

Dziękuję za to spotkanie, za to że możemy się integrować, rozmawiać - dodał Kazimierz Łebek prezes Stowarzyszenia Sołtysów Ziemi Kieleckiej. - Sołtysi to ludzie bardzo zaangażowani w swoją pracę, ambitni, dążą do tego, by rozwijać swoje sołectwa i za to trzeba ich doceniać, chwalić - mówił.

- Jesteście najbliżej ludzkich spraw. To wy przyjmujecie na siebie ciężar niekiedy bardzo trudnych problemów. Serdecznie wam dziękujemy, że jesteście blisko ludzi, że często mówicie za nich o nich - podkreślał Stefan Bąk członek Zarządu Powiatu w Kielcach.

Na spotkaniu obecni byli także członkowie Zarządu Powiatu w Kielcach: Mariusz Ściana i  Cezary Majcher, radni powiatowi: Łukasz Woźniak, Andrzej Michalski oraz włodarze miast i gmin: burmistrz Chęcin Robert Jaworski, burmistrz Piekoszowa Zbigniew Piątek, burmistrz Pierzchnicy Stanisław Strąk, burmistrz Chmielnika Paweł Wójcik, zastępca burmistrza Morawicy Marcin Dziewięcki, zastępca burmistrza Bodzentyna Andrzej Jarosiński, wójt Rakowa Damian Szpak, wójt Bielin Sławomir Kopacz, wójt Strawczyna Tadeusz Tkaczyk, wójt Mniowa Piotr Wilczak, wójt Miedzianej Góry Damian Sławski, wójt Masłowa Tomasz Lato, wicewójt Zagnańska Stanisław Stępień, wicewójt Górna Arkadiusz Kubiec oraz Paweł Sadrak sekretarz powiatu opatowskiego. Wszyscy samorządowcy odśpiewali sołtysom sto lat.

W obchodach Powiatowego Dnia Sołtysa uczestniczył także poseł Krzysztof Lipiec - Cieszę się, że jestem wśród sołtysów największego w Polsce powiatu - mówił i dziękował sołtysom za ich honorową służbę dla Rzeczpospolitej. Poseł nawiązał do znanego powiedzenia - Sołtys na zagrodzie równy wojewodzie, by podkreślić ważną rolę sołtysów wśród lokalnej społeczności. - Ze wszystkimi problemami, skargami, bolączkami ludzie idą najpierw do sołtysa. Wasza rola jest nieoceniona, jesteście najbliżej ludzi, robicie wszystko, by w waszych lokalnych społecznościach ludziom żyło się jak najlepiej. Za to wszystko chciałem wam jako poseł ziemi świętokrzyskiej gorąco podziękować - mówił.

Rola sołtysa może dawać poczucie spełnienia oraz wiele satysfakcji. Trzeba jednak pamiętać, że sołtysowi potrzebne jest wsparcie i zaangażowanie mieszkańców - o czym mówili sołtysi podczas spotkania. - My sołtysi kochamy ludzi  - mówiła Jolanta Bogacz sołtys sołectwa Kotlice w gminie Chmielnik. - Ja sama nazywam siebie najbogatszym sołtysem na świecie nie dlatego, że nazywam się Bogacz, ale dlatego że mam wspaniałych mieszkańców, z którymi uwielbiam współpracować, organizować różne inicjatywy, a to dla nas sołtysów bardzo ważne. My sołtysi, społecznicy chcemy pomagać innym. Wystarczy nam uśmiech drugiego człowieka, życzliwe słowo - tego oczekujemy w zamian - mówiła.

Dla mnie sprawowanie funkcji sołtysa to przyjemność - mówiła Krystyna Gościniewicz sołtys sołectwa Starochęciny. Bardzo dobrze współpracuje mi się z burmistrzem, z ludźmi. Zależy mi, by utrzymać ten kontakt z mieszkańcami, by  był jak najlepszy - podkreślała.

Krzysztof Arczewski sołtys w sołectwie Psary - Podłazy w gminie Bodzentyn mówił o satysfakcji jaką daje mu sprawowanie tej funkcji już 8 rok.- Jak się chce można wszystko. Jest zrobiona droga powiatowa, jest świetlica dla całej społeczności, cały czas idziemy do przodu. Czego bym sobie życzył jako sołtys? Życzliwych ludzi na co dzień i dużo zdrowia  - mówił z uśmiechem. 

Powiatowy Dzień Sołtysa uświetniły występy artystów z powiatu kieleckiego. Na scenie WDK wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Kielce”, który zatańczył między innymi poloneza. Tancerze zaprezentowali się w przepięknych kontuszach. Brawurowe tańce i żywiołowe przyśpiewki oczarowały sołtysów, podobnie jak popisy solistki zespołu - Katarzyny Ziętal, która mistrzowsko zatańczyła kujawiaka autorstwa Henryka Wieniawskiego. Choreografem zespołu jest Agnieszka Adamczyk, koordynatorem Dorota Pięciak, a instruktorem muzycznym pan Radosław Suliga.

Kolejnym zespołem, który uświetnił obchody Powiatowego Dnia Sołtysa był Zespół Pieśni i Tańca Żeromszczyzna wraz z Kapelą, działający na terenie gminy Masłów, w Centrum Edukacji i Kultury "Szklany Dom" w Ciekotach. Artyści zachwycili między innymi wykonaniem suity świętokrzyskiej. W przepięknych ludowych strojach wirowali na scenie sali widowiskowej kieleckiego WDK-u. Publiczność nie szczędziła gromkich braw. Instruktorem muzycznym, kierownikiem zespołu i autorem repertuaru jest Grzegorz Michta, choreografem Dorota Stawiarska.

To było wspaniałe spotkanie. Dziękujemy za Waszą obecność!

do góry
Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów