Podpisali umowy na uruchomienie własnej działalności

18 Maja 2021

Dzisiaj w siedzibie Starostwa Powiatowego w Kielcach odbyło się uroczyste podpisanie umów, dzięki którym dziesięć osób z niepełnosprawnościami otrzyma wsparcie finansowe na uruchomienie własnej działalności gospodarczej. Zaś troje pracodawców zatrudni niepełnosprawnych pracowników w swoich firmach.Dotacje z PFRON

Z przekazanych pieniędzy skorzystają osoby z niepełnosprawnościami, które otworzą własną działalność gospodarczą oraz pracodawcy, którzy zatrudniają pracowników z orzeczeniem o niepełnosprawności. Pieniądze na wsparcie nowo powstałych firm pochodzą z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Umowy podpisał starosta kielecki Mirosław Gębski oraz dyrektor oddziału Świętokrzyskiego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Andrzej Michalski. Obecny był także członek Zarządu Powiatu w Kielcach Stefan Bąk oraz senator Krzysztof Słoń.

 - Dzisiaj podpisujemy łącznie 13 umów, z których 10 dotyczy rozpoczęcia nowej działalności gospodarczej przez osoby niepełnosprawne. Trzy podpisujemy z pracodawcami, którzy utworzą i doposażą stanowiska pracy dla osób niepełnosprawnych. Łączna kwota dofinansowania to 576 tysięcy złotych. Powiat kielecki robi co może, żeby osoby niepełnosprawne miały tak samo równe szanse na swoje drodze zawodowej  - mówi Mirosław Gębski, starosta kielecki.

Stefan Bąk, członek Zarządu Powiatu w Kielcach dodał, że w tym roku jest to pierwsze rozdanie. - Tak naprawdę to już prawie 70 osób niepełnosprawnych znalazło zatrudnienie u pracodawców lub założyło własną firmę, tylko w tej kadencji 2019 do dzisiejszego dnia - powiedział.

Andrzej Michalski, dyr. świętokrzyskiego oddziału PFRON chwalił działania naszego samorządu, za aktywność w pozyskiwaniu środków. - Starostwo Powiatowe w Kielcach w największym stopniu wydatkuje środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na pomoc, wsparcie dla osób, które podejmują działalność gospodarczą, jak również dla pracodawców, którzy korzystają z tych środków i wyposażają stanowiska pracy.

Głos zabrał także Krzysztof Słoń, senator RP. - Liczę na to, że te środki pozwolą Państwu  rozpocząć działalność gospodarczą, ale też umożliwią zaktywizować osoby niepełnosprawne - dodał senator.

W gronie osób, które otrzymały wsparcie znalazła się właścicielka Cukierni Bajaderka z Brzezinek w gminie Masłów - Aleksandra Bazak, która zatrudni kierowcę - cukiernika. Podkreśliła, że każda forma wsparcia w czasie pandemii pomoże firmom w ich działalności. - Od zawsze hobbystycznie zajmowałam się wypiekami ciast i tortów. Stąd pomysł na porzucenie mojej pracy i otwarcie własnej cukierni.

Kolejny beneficjent dofinansowania Rafał Piróg otrzymał dofinansowanie w kwocie 50 tysięcy złotych. - Mój plan na biznes to zakup autolawety. Mam nadzieję, że to będzie dobre rozwiązanie na mój biznes. Jest dużo aut, auta się psują, kolizje się zdarzają. Myślę, że będzie co robić - mówił. 

do góry
Z uwagi na zmianę operatora telefonicznego mogą wystąpić problemy z uzyskaniem połączenia z filiami Wydziału Komunikacji i Transportu. Za utrudnienia przepraszamy. Do 19 maja można wysyłać zgłoszenia do II Powiatowego Przeglądu "Chwalcie łąki umajone" Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów