Pierwsze miejsce naszego samorządu

24 Czerwca 2020

Powiat kielecki po raz pierwszy zwyciężył w V edycji rankingu Zdrowia Polski, organizowanego przez Dziennik Gazeta Prawna. Jego ideą jest przybliżenie lokalnym społecznościom potencjału poszczególnych miast i powiatów.

Ideą rankingu było przybliżenie lokalnym społecznościom potencjału poszczególnych miast i powiatów. To przede wszystkim pokazanie sposobu kreowania regionalnej polityki zdrowotnej oraz warunków leczenia, jakie poszczególne samorządy zapewniają swoim mieszkańcom. Ranking skierowany był do powiatów oraz miast na prawach powiatu.

Jak podkreśla Mirosław Gębski, starosta kielecki - ranking pokazuje, jak samorządy radzą sobie z ochroną zdrowia. - Bardzo się cieszymy, że powiat kielecki zwyciężył w tym rankingu. Naszymi działaniami przyczyniamy się do tego, że opieka zdrowotna nad mieszkańcami powiatu kieleckiego jest na dobrym poziomie i mogą być z niej zadowoleni. Cieszy nas to tym bardziej, że czas, w którym się znaleźliśmy ze względu na epidemię koronawirusa dla nikogo nie jest łatwy. Zwłaszcza działania w obszarze zdrowia wymagały i wciąż wymagają od nas dużego zaangażowania. Cieszymy się, że zostały one docenione. Ponadto w imieniu Zarządu Powiatu w Kielcach pragnę podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu i deklaruję jednocześnie, że to wyróżnienie będzie stanowiło dla nas motywację do dalszej wytężonej pracy - mówi starosta kielecki, Mirosław Gębski.

Członek Zarządu Powiatu, Stefan Bąk, dodaje, że rozwój i podnoszenie jakości usług świadczonych w placówkach ochrony zdrowia w powiecie kieleckim są dla powiatu działaniami priorytetowymi. - Poza środkami z budżetu powiatu pozyskujemy na ten cel również wielomilionowe wsparcie zewnętrzne. Świętokrzyskie Centrum Matki i Noworodka w Kielcach posiada trzeci stopień referencyjności, Szpital Powiatowy w Chmielniku oddział alergologiczny z wysokospecjalistycznymi procedurami, a Powiatowe Centrum Usług Medycznych realizuje projekt dla osób niepełnosprawnych, gdzie oprócz rehabilitacji działa bezpłatna wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego. To tylko kilka przykładów naszych działań. Stan epidemii wymusił na nas kolejne, związane z zapewnieniem bezpieczeństwa personelowi i pacjentom. Temu zadaniu także podołaliśmy. Inwestujemy i będziemy inwestować w zdrowie we wszystkich naszych jednostkach. Cieszymy się, że te nasze wspólne decyzje zostały docenione – dodaje Stefan Bąk.

Organizatorzy rankingu przeprowadzając ankietę, zapytali, jak sobie radzi z ochroną zdrowia. Przyglądano się, co powiat robi w różnych dziedzinach dotyczących szeroko pojętej opieki medycznej.

 - Pytano nas m.in. o liczbę szpitali, poradni specjalistycznych i ich kondycję finansową. Przeliczano także podpisane przez powiat kontrakty z NFZ i ile wydajemy na promocję zdrowia. Sprawdzano też, jak to wszystko się przekłada na szybki dostęp do leczenia – wylicza starosta.

 Nie bez znaczenia był ogólny stan zdrowia mieszkańców: ile żyją i na co najczęściej umierają. Sprawdzano liczbę łóżek, lekarzy i pielęgniarek.

 - W rankingu analizowano także nasze programy zdrowotne finansowane z budżetu powiatu oraz jakim sprzętem dysponują szpitale – tutaj mamy czym się pochwalić – dodaje Stefan Bąk. – Doceniono nas za doposażenie oddziałów szpitalnych czy projekty modernizacyjne. To myślenie długofalowe naszego samorządu zdobyło uznanie twórców rankingu.

Kluczem do sukcesu jest dobra współpraca między organem założycielskim, a placówkami zdrowia oraz patrzenie na system ochrony zdrowia jak na łańcuch naczyń połączonych. Również na poziomie powiatu. Samorząd nie może wpływać bezpośrednio na świadczenia, za które płaci  NFZ. Ale za to może inwestować w jakość. - Takim przykładem jest choćby nasza inwestycja w doposażenie oddziału neonatologii w specjalistyczny sprzęt, ale i modernizację całej opieki okołoporodowej. Udało nam się to zrobić i dzięki temu nasze Centrum Marki i  Noworodka świadczy kompleksową opiekę  dla matek w ciąży, także i po porodzie dla najmłodszych. Oferujemy również leczenie niepłodności w ramach Funduszu. To wszystko powoduje, że przyjeżdżają do nas pacjentki nie tylko z innych powiatów, ale nawet z innych województw. Efekty już są widoczne: w 2018 średnio miesięcznie rodziło się u nas 120 dzieci, w 2019 – 150, a w tym roku już 170. To powoduje dyrekcja szpitala otrzymuje wyższy kontrakt Funduszu, ma lepszy wynik finansowy na koniec roku – wylicza Stefan Bąk.

To tylko jeden z przykładów. Innym są np. prace termodernizacyjne w powiatowym szpitalu w Chmielniku, w dużej mierze ze środków unijnych. Założenie solarów ma zmniejszyć koszty utrzymania placówki.

Powiat zainwestował w informatyzację wszystkich jednostek – to systemy, dzięki którym z jednej strony da się zaoszczędzić czas pracowników, ale także i lepiej kontrolować przepływ informacji i sprawniej zarządzać placówką. Te inwestycje okazały się też niezwykle przydatne, kiedy przyszła pandemia.

W sumie w trzech jednostkach prowadzone są różnego  rodzaju programy modernizacyjno-inwestycyjne za 22 mln zł, z czego 3,5 mln dokłada powiat. Część pieniędzy jest z programów unijnych, część z dotacji krajowych.   

Warto wspomnieć, że dotychczas trzy poprzednie edycje z rzędu wygrał powiat tatrzański.

 

do góry
Zapraszamy na 17. Jarmark Świętokrzyski. 26 maja na Św. Krzyżu. Transport bezpłatny Nowy podział kompetencji w Zarządzie Powiatu Z uwagi na zmianę operatora telefonicznego mogą wystąpić problemy z uzyskaniem połączenia z filiami Wydziału Komunikacji i Transportu. Za utrudnienia przepraszamy. Do 19 maja można wysyłać zgłoszenia do II Powiatowego Przeglądu "Chwalcie łąki umajone" Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów