do góry
 • Czas pracy: pn. 7.00-17.15, wt.-pt. 7.15-15.15
  Wydział Komunikacji Transportu - godziny obsługi klientów:
  pn. 7.15-16.00, wt.-pt. 7.15-14.00
 • ul. Wrzosowa 44
  25-211 Kielce

 • tel. 41 200 12 00, 41 200 12 08
  fax 41 200 12 10

W dniach 21-23.01.2020 r. rzecznik konsumentów nie przyjmuje.HERB I FLAGA POWIATU KIELECKIEGO - pobierz
23 listopada
2018

Pierwsza sesja za nami. Radni zaprzysiężeni. Rozpoczynamy nową kadencję


 

Starostą kieleckim - Mirosław Gębski, przewodniczącym Rady Powiatu w Kielcach - Jacek Kuzia. Po raz pierwszy w nowym składzie obradowali radni Rady Powiatu w Kielcach. Tym samym rozpoczęli nową, tym razem 5 – letnią kadencję Rady Powiatu w Kielcach. 

Z udziałem pocztu sztandarowego powiatu kieleckiego oraz odśpiewaniem hymnu państwowego, przebiegała pierwsza uroczysta sesja Rady Powiatu w Kielcach kadencji 2018-2023. Posiedzenie zainaugurował radny Zenon Janus, który poprowadził obrady do momentu wybrania w tajnym głosowaniu nowego przewodniczącego Rady.

Radni odebrali zaświadczenia o ich wyborze, złożyli uroczyste ślubowanie. Rotę przysięgi odczytał Łukasz Woźniak - najmłodszy radny powiatu kieleckiego. Po tym podniosłym akcie przyszedł czas na wybór prezydium Rady Powiatu w Kielcach.

Jedynym kandydatem, który został zgłoszony na stanowisko przewodniczącego Rady był Jacek Kuzia (PiS) - dotychczasowy radny powiatu kieleckiego, który mandat ten będzie sprawować czwartą kadencję, od 25 lat dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Morawicy. Za jego kandydaturą opowiedziało się 28 radnych, jeden głos był nieważny.

Jacek Kuzia przyznał, iż jest mile zaskoczony jednomyślnym poparciem tylu radnych. – To olbrzymie zaufanie, nie liczyłem na tak duże poparcie dla mojej osoby. To ogromne zobowiązanie i duża odpowiedzialność, której postaram się nie zawieść. Deklaruję, iż dołożę wszelkich starań, aby obrady Rady Powiatu przebiegały sprawnie, zgodnie z literą prawa dla dobra mieszkańców powiatu kieleckiego - podkreślił Jacek Kuzia tuż po wyborze.

 - Przez najbliższe pięć lat będziemy chcieli pokazać inny sposób zarządzania powiatem i prowadzenia obrad. Przede wszystkim bardziej otwarty i transparentny – przyznał nowy przewodniczący.

W trakcie kolejnego głosowania wyłoniono również wiceprzewodniczącego Rady Powiatu – Kamila Piaseckiego (PiS).  O stanowisko to ubiegał się również Krzysztof Smolarczyk (PSL), ale nie uzyskał wymaganej większości. Kamila Piaseckiego poparło 27 radnych, przy jednym głosie przeciw i jednym wstrzymującym się. Krzysztofa Smolarczyka poparło 9 radnych, 20 było przeciw.

Nowy wiceprzewodniczący przyznał, że chce być aktywnym radnym. - Mam zamiar prowadzić stałe dyżury po to, aby każdy z mieszkańców powiatu mógł się ze mną spotkać i przedstawić swoje problemy - dodaje.

                                                                                                             Jeden kandydat na starostę

27 radnych opowiedziało się za kandydaturą Mirosława Gębskiego (PiS) na stanowisko starosty kieleckiego. Jeden głos był przeciw, jeden głos nieważny. Był jedynym kandydatem na to stanowisko. Nowy starosta pełni funkcję radnego powiatowego już cztery kadencje, od 1998. W obecnych wyborach samorządowych osiągnął najlepszy wynik, jeśli chodzi o liczbę oddanych głosów. Jest też przewodniczącym PiS w powiecie kieleckim.

Na początku swojego wystąpienia nowy starosta kielecki przytoczył ważne dla niego staroislandzkie przysłowie „Ten, kto dużo wie, mało mówi”. Kolejnym mottem, którym kierował się były słowa "wolność jest jak horyzont. Jak do niej idziesz oddala się. Nie dojdziesz  - lecz iść warto". - Całe moje życie zawodowe, społeczne, polityczne jest drogą. Drogę do tego zaszczytnego miejsca rozpocząłem dwadzieścia lata temu, po reformie samorządowej, w chwili powołania powiatów. Po dwudziestu latach drogi przyszedł czas na sukces. Drogę tę pokonałem razem z obecnym przewodniczącym Jackiem Kuzią. Przyznam, że droga nie była łatwa. Dzisiaj nie jestem na mecie, to dopiero początek mojej drogi na rzecz powiatu kieleckiego. Przed nami ogromna odpowiedzialność, aby nie zawieść mieszkańców, którzy nam zaufali. Damy radę, dotrzymaliśmy słowa w rządzie, dotrzymamy słowa w samorządzie - powiedział po wyborze na starostę Mirosław Gębski.

Nowy starosta przyznał, iż kolejnym priorytetem w jego działalności będzie dobra współpraca ze wszystkimi dziewiętnastoma gminami powiatu kieleckiego. Jeżeli pozwolą na to względy budżetowe, będziemy chcieli położyć jeszcze większy nacisk na budowę nowych dróg i chodników - dodał.

Bez głosu sprzeciwu została przyjęta kandydatura Tomasza Plebana (PiS), obecnie wicekuratora świętokrzyskiego na wicestarostę kieleckiego. Otrzymał on 29 głosów poparcia.
Zgodnie z wolą radnych, członkami Zarządu Powiatu zostali przedstawiciele PiS - Stefan Bąk, Cezary Majcher i Mariusz Ściana.  (Na Stefana Bąka zagłosowało 22 radnych; pięciu było przeciw, jeden głos wstrzymujący się, Mariusz Ściana zdobył 25 głosów, trzech radnych było przeciw, a jedna osoba wstrzymała się, Cezarego Majchra poparło 23 radnych, przeciw głosowało 5 radnych, jedna się wstrzymała.

Nowy wicestarosta Tomasz Pleban stwierdził, że nie spodziewał się tak dużego zaufania radnych. Zaznaczył, że zrobi wszystko, aby tego zaufania nie zawieść. - Czeka nas dużo wyzwań. Będziemy zarządzać największym powiatem w Polsce, który skupia 19 gmin. Trzeba na pewno ustalić ze wszystkimi włodarzami, co będzie najważniejsze. Wśród priorytetów będzie przede wszystkim podniesienie jakości usług świadczonych w urzędzie, ponieważ obsługuje bardzo dużą liczbę mieszkańców. Wkrótce zostanie wprowadzonych kilka ważnych rozwiązań – powiedział Tomasz Pleban.

Na sesji inauguracyjnej gościliśmy: poseł Annę Krupkę, posła Krzysztofa Lipca, wojewodę świętokrzyską Agatę Wojtyszek, członka Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Mariusza Goska, wiceprzewodniczących sejmiku województwa świętokrzyskiego - Marka Strzałę i Mieczysława Gębskiego, świętokrzyskiego kuratora oświaty Kazimierza Mądzika.

Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski jako przedstawiciel administracji rządowej w terenie zadeklarowała pełną współpracę z władzami powiatu. 

Na zakończenie głos zabrał poseł Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości. - Jesteśmy w miejscu, gdzie skupiają się istotne problemy, które trzeba rozwiązywać dla dobra powiatu kieleckiego – powiedział poseł. – Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w wyborach samorządowych, dzięki licznym głosom, radni mogą teraz sprawować swoje mandaty. Gratuluje także nowym władzom powiatu kieleckiego, największego w Polsce. Dzisiejszy wybór był dokonany ponad wszelkimi podziałami, to dobry prognostyk na przyszłość.

Poseł podkreślił, iż jest pod ogromnym wrażeniem wystąpienia nowego starosty Mirosława Gębskiego. - W tym wystąpieniu ujęła mnie aktywność pana starosty i pana przewodniczącego na rzecz tego, aby dzisiaj Polska samorządami stała. Razem z panem przewodniczącym Jackiem Kuzią działaliśmy w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów w czasach Solidarności. W Kielcach w tych czasach to była bardzo trudna działalność, ale niezwykle potrzebna. Panie i panowie radni, dziś będziecie zapisywać nową kartę w dziejach powiatu kieleckiego. Nie ukrywam, że z wielką niecierpliwością czekałem na chwilę, kiedy mieszkańcy powiatu kieleckiego powierzą władzy prawicy. Dzisiaj to się stało pod sztandarem Prawa i Sprawiedliwości. Nie zawiedziemy pokładanych w nas nadziei. Niech nowa kadencja powiatu kieleckiego obfituje w dobre rozstrzygnięcia i decyzje dla mieszkańców powiatu, aby wasi wyborcy mieli poczucie, że dobrze zagłosowali w dniu wyborów samorządowych. Życzę państwu tego, aby interes publiczny przedkładać nad ten prywatny.

Krzysztof Lipiec podziękował także ustępującemu Zarządowi Powiatu Kieleckiego. Ustępujący starosta Michał Godowski pogratulował wszystkim radnym, przewodniczącemu i Zarządowi.- Życzę nowym władzom powodzenia, bo dobro powiatu kieleckiego jest najważniejsze – powiedział. - W samorządzie górę nad barwami politycznymi powinno brać dobro mieszkańców.

 W Radzie Powiatu w Kielcach zasiądą: Stefan Bąk, Andrzej Borowski, Mirosław Gębski, Bogdan Gierada, Irena Gmyr, Michał Godowski, Paweł Gratka, Tomasz Gruszczyński, Zenon Janus, Andrzej Jarosiński, Sylwester Kasprzyk, Robert Kaszuba, Anna Kosmala, Jacek Kuzia, Emil Machul, Cezary Majcher, Andrzej Michalski, Stefan Pacak, Kamil Piasecki, Tomasz Pleban, Małgorzata Popiel, Agata Sałata, Krzysztof Smolarczyk, Krzysztof Soboń, Józef Szczepańczyk, Mariusz Ściana, Łukasz Woźniak, Zdzisław Zapała, Danuta Żebrowska.

23 lis
2018

Rozpoczynamy nową kadencję

następna poprzednia powrót do listy aktualności

banery

poprzedni baner
 • 8nVSCtil4pM6HMklMjC-bTmgxsRzV6f0F5bCv2AF2V0

 • K5ZQ3VAdEFCGVKYFQL6OZTUYrnDrl7vik3oIYfqfePs

 • o3--1demdUwNiOppJv3rX7QcPsSVdEzIpMB1Ho_zVVc

 • yI1z8PyeQCh5nlL-LOWQxuWcFzDEzSbYkS_XNgF3ytk

 • LwYKnX-H73CTVtDrz7OltrLSz14sEplkgxNxVr7QCxY

 • 1JhkADsh7zKKxS3VaR0-BkGwe3xbFmjNqJI7P---w9g

 • qNofshjKytUj_NQSIdVAj7qgQ4e4B8gTtnxa8PsePoY

 • 1JGMrD2uLFOskOylpcG6RKPxJsuXEgy_n26Zo1YtJQQ

 • YTNRd29rQolLX3aqU9NSwlfRbTqEdy07wrdEyTrMDs4

 • gMpxILS2BeOT-MBM2oijEmMyKEfv7r7rnW1bTOiLmXk

 • XhWwPl6Y_FqrHeFQ3GOAScGh3HgqvKxaGY9UbyHi5mg

 • pZJKT-psS6dmlmIe9ytSsi2_z7jQjaJeTocdGCy3S2M

 • OZJdarc8WY0xXnHt2W10eWAhC5fYMuIHn3IfAqeYXAg

 • da8VUSqsfutzgZoZF7Z-rjQaUFXM_si1RnplhSaoVoo

 • er6G1Pe8I5Vt3Wxj36RS-wJK_cLHtZ-K164ELhlL8As

następny baner