• Czas pracy: poniedziałek 7.00-17.15, wtorek-piątek 7.15-15.15

Nowy czas pracy Starostwa Powiatowego w Kielcach. W każdy poniedziałek urząd będzie czynny w godzinach od 7 do 17.15. Od wtorku do piątku od 7.15 do 15.15. HERB I FLAGA POWIATU KIELECKIEGO - pobierz

Patriotyczne uroczystości w Orłowinach

Bogdan Gierada, członek Zarządu Powiatu w Kielcach wziął udział w obchodach upamiętniających tragiczne losy mieszkańców dawnych Orłowin.

W niedzielę, 10 września br. w pięknym otoczeniu lasu, na polanie pod krzyżem w Orłowinach w gminie Łagów zgromadziło kilkadziesiąt osób na uroczystej mszy św. odprawionej ku czci tragicznych wydarzeń historycznych, które zdarzyły się w czasie pierwszej wojny światowej.

Mszy św. z udziałem pocztów sztandarowych Gminnego Koła Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych RP w Łagowie, jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z Łagowa, Sędka, Sadkowa i Piotrowa, Nadleśnictwa Łagów, szkół z Łagowa, Gierczyc,  przewodniczył Ks. Waldemar Winnicki proboszcz parafii w Gierczycach, przy koncelebrze Ks. Rafała Kasprzyka wikariusza parafii w Łagowie.

Po uroczystej mszy św. poszczególne delegacje złożyły kwiaty i wieńce na pamiątkowym obelisku u stóp symbolicznego krzyża, który we wsi ustawiono w 1918 roku, na cześć odzyskania niepodległości. Na uwagę zasługuje fakt, iż przez cały czas trwania uroczystości przy krzyżu czuwali harcerze z gminy Łagów na czele z hm Dariuszem Bińczakiem ze Związku Harcerstwa Polskiego Chorągiew Kielecka Hufiec Opatów.

Po części oficjalnej wszystkich przybyłych powitali gospodarze uroczystości Wójt Gminy Łagów  Paweł Marwicki oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Łagów Pan Krzysztof Karst. W kilku ciepłych słowach wójt gminy Paweł Marwicki podziękował serdecznie wszystkim przybyłym na uroczystość oraz za pamięć o historii i mieszkańcach, którzy tu kiedyś mieszkali. Podkreślił także, że las orłowiński  jest symbolem tragicznych losów ludzi, którzy walczyli za wolną Polskę. Uroczystość ta przypomina wszystkim, jak ważne jest kultywowanie pamięci ofiar wojennych i tragicznych wydarzeń, jakie były udziałem naszego kraju.

Podczas uroczystości wystąpiły dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Ofiar Katynia w Gierczycach, które przedstawiły program artystyczny o tematyce patriotycznej. W prostych słowach pięknych wierszy i piosenek wspomniały ważne wydarzenia historyczne. Na zakończenie montażu słowno-muzycznego młodzież złożyła pod portretem Antoniego Małka róże. Uczcili tym samym pamięć zamordowanych w Katyniu bohaterów.

Uroczystość zakończyła się wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Bodzentyna, która zjednoczyła zarówno młodszych jaki i starszych uczestników uroczystości.

11 wrz

Patriotyczne uroczystości w Orłowinach

następna porzednia powrót do listy aktualności