PCPR w projekcie o pieczy zastępczej

17 Października 2017
 

Powiat Kielecki bierze udział w ogólnopolskim projekcie "Stworzenie i wdrożenie narzędzia badawczego służącego weryfikacji procesu deinstytucjonalizacji pieczy zastępczej w powiatach", którego celem jest ułatwienie wprowadzenia zmian w systemie pieczy zastępczej w Polsce do roku 2020.

Na spotkaniu, które odbyło się w siedzibie kieleckiego starostwa obecny był Bogdan Gierada, członek Zarządu Powiatu w Kielcach, Anna Bielna, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie oraz radni powiatowi: wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Kielcach – Robert Kaszuba oraz Bogumiła Kowalczyk. Obecni byli przedstawiciele: organizacji pozarządowych, sądu, ośrodków pomocy społecznej, asystenci rodziny i rodziny zastępcze.  

- Dzisiaj dużo mówi się o rodzinie, jej prawach i przywilejach, powstała Karta Praw Rodziny a niebawem obchodzimy Dzień Rodziny – powiedział witając gości Bogdan Gierada, członek Zarządu Powiatu w Kielcach. - Wspieranie rodziny ma być realizowane przez pracę z rodziną, głównie w formie usług asystenta rodziny oraz pomoc w opiece i wychowaniu dziecka, w formie placówek wsparcia dziennego oraz rodzin wspierających.

 - W przypadku niemożności zapewnienia dziecku opieki i wychowania przez rodziców sprawowana jest piecza zastępcza, którą organizują powiaty – dodała Anna Bielna, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach. - W myśl ustawy piecza zastępcza powinna zapewniać pracę z rodziną umożliwiającą powrót dziecka do rodziny lub, gdy jest to niemożliwe, dążenie do przysposobienia dziecka, a w przypadku braku możliwości przysposobienia dziecka – opiekę i wychowanie w środowisku zastępczym.

Projekt pn. "Stworzenie i wdrożenie narzędzia badawczego służącego weryfikacji procesu deinstytucjonalizacji pieczy zastępczej w powiatach" realizowany jest na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. - Ma przyczynić się do zmian w systemie pieczy zastępczej – tak, by, zgodnie z zapisami prawa, do roku 2020 jak najwięcej dzieci pozostających pod opieką instytucji, mogło znaleźć się w rodzinnej opiece zastępczej – powiedział Bartłomiej Skowron, przedstawiciel fundacji WiseEuropa, które wspólnie z Fundacją Przyjaciółka i Koalicją na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej realizują partnerski projekt.

Dzięki stworzonemu w projekcie NARZĘDZIU badawczemu, dokonana zostanie ocena przebiegu i kosztów wdrażania zmian w systemie pieczy zastępczej w samorządach, co pozwoli na opracowanie szczegółowych rekomendacji do procesu deinstytucjonalizacji.

Projekt "Stworzenie i wdrożenie narzędzia badawczego służącego weryfikacji procesu deinstytucjonalizacji pieczy zastępczej w powiatach", realizowany jest od 1 października 2016 do 31 maja 2018. Nadzór merytoryczny nad projektem sprawować będzie Komitet Sterujący, złożony z przedstawicieli Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz wybranych samorządów powiatowych. Projekt jest dofinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej zobowiązuje samorządy do rozwoju rodzinnych form pieczy zastępczej, których celem powinny być działania profilaktyczne i przejście od opieki instytucjonalnej do opieki rodzinnej (tzw. deinstytucjonalizacja).  Realizatorom projektu zależy, by młodsze dzieci w ogóle nie trafiały pod opiekę placówek, a niezależnie od wieku i stanu zdrowia, te które już się w nich wychowują, miały szanse na przejście pod opiekę rodziców zastępczych. To pozwoli na ograniczenie strat związanych z umieszczeniem w pieczy zastępczej oraz stworzy możliwość nawiązywania więzi, które są niezbędne do harmonijnego rozwoju dziecka.

O PROJEKCIE

Zgodnie z Konwencją ONZ o prawach dziecka, to wychowanie w środowisku rodzinnym, w atmosferze szczęścia, miłości i zrozumienia, pozwala dziecku na pełny i harmonijny rozwój osobowości. Nie zawsze jednak rodziny umieją lub są w stanie zapewnić potrzebną dzieciom opiekę – nawet pomimo otrzymywanego od państwa odpowiedniego wsparcia. W takiej sytuacji, to system polityki społecznej powinien zapewniać dzieciom prawo do zastępczej opieki rodzinnej.

 

do góry
Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów