Otwierają niepełnosprawnych na świat

15 Lipca 2019
 

Asystent osoby niepełnosprawnej to rola wymagająca, odpowiedzialna, ale też przynosząca dużo satysfakcji, wzruszeń i codziennych sukcesów. O swojej pracy opowiedziały asystentki, które swoje zadania realizują w ramach projektu „Centrum Usług – Współpraca na rzecz społeczności lokalnej”.

Wśród osób, które wykonują ten cenny i potrzebny zawód w naszym powiecie, są panie Wioleta Kaczmarzyk, Agnieszka Religa, Karolina Woźniak, Beata Ambryszewska, Anna Mańka i Emilia Wódkowska-Chruściak. Wszystkie asystentki przyznają, że ich praca wymaga komunikatywności, kreatywności, cierpliwości, ale też serca. Podkreślają, że swoje obowiązki często traktują jak misję i powołanie, a niesienie pomocy, choć trudne, może przynieść wiele satysfakcji.

Na czym polega praca asystenta osoby niepełnosprawnej? Osoby pracujące jako AON w naszym powiecie tłumaczą, że zakres ich działań jest różny, tak jak różne są osoby niepełnosprawne, z którymi pracują. Są to zarówno ludzie z niepełnosprawnością ruchową, jak i intelektualną, dzieci, młodzież, dorośli i osoby starsze. Asystent pomaga ludziom po ciężkich wypadkach, z zespołem Downa czy autyzmem i wieloma innymi zaburzeniami i chorobami. Jest tam, gdzie osoba z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności potrzebuje motywacji do osiągania samodzielności i wzmacniania wiary we własne możliwości. Asystent towarzyszy w codziennym życiu, w wizytach u specjalistów, rehabilitacji, aktywizuje poprzez organizowanie wyjść i kontaktów społecznych. Często pełni funkcję ważnego łącznika niepełnosprawnego z osobami innymi niż członkowie rodziny.

Każdy z asystentów w naszym powiecie ma pod opieką od 5 do 10 niepełnosprawnych. Przy określaniu indywidualnego planu pomocy współpracują zarówno z samym podopiecznymi, jak i z ich rodzinami. Codzienne bariery, z którymi stykają się niepełnosprawni, są trudne do zrozumienia dla osób sprawnych. – Pracujemy na przykład z osobą, która nie wychodzi z domu, ponieważ wstydzi się wózka inwalidzkiego, boi się reakcji sąsiadów. Naszym zadaniem jest zmniejszyć te bariery psychiczne, żeby osoba mogła cieszyć się udziałem w życiu społecznym – mówią asystentki. Choć nie kryją, że ich praca wymaga ogromnych pokładów cierpliwości, to sens nadają jej indywidualne sukcesy. – Pracowałam z osobą chorą na schizofrenię, która od 5 lat nie wychodziła z domu. Przy mnie udało jej się to zrobić – cieszy się jedna z asystentek. Panie opowiadają także o osobie, która dzięki codziennemu motywowaniu do rehabilitacji stanęła na nogach po ciężkim wypadku, i o małym chłopcu, który na początku nie chodził i nie nawiązywał kontaktu, a dziś biega i uśmiecha się. Wynagrodzeniem za pracę jest też wspaniała więź z podopiecznymi, która tworzy się przy dłuższej pracy. – Ten uśmiech, kiedy wchodzimy do ich domów... Tęsknota, gdy nas nie ma... Słowa „brakuje nam cię” – to ważne nagrody w codziennej pracy.

8 asystentek osób niepełnosprawnych działało do tej pory na terenie 8 gmin powiatu kieleckiego w ramach projektu „Centrum Asystentury Społecznej – Krok w stronę samodzielności”, realizowanego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-20120. Nowy projekt, który rozpoczął się w tym roku: „Centrum Usług – Współpraca na rzecz społeczności lokalnej”, przewiduje zatrudnienie dodatkowych 2 asystentek dla gmin Bodzentyn i Mniów. Liderem projektu jest Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach, a partnerem z sektora ekonomii społecznej Regionalne Centrum Wolontariatu w Kielcach. Współrealizuje go 11 samorządów gminnych: Sitkówka-Nowiny, Nowa Słupia, Pierzchnica,  Mniów, Miedziana Góra, Łopuszno, Górno, Daleszyce, Chęciny, Bodzentyn, Bieliny. Projekt potrwa do 31 maja 2021, jego całkowita wartość to 6 mln zł, w tym wkład własny 450 tys. zł, ponoszony przez lidera i partnerów. Działania adresowane są do osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, osób niesamodzielnych, rodzin mających trudności życiowe, rodziców i dzieci pieczy zastępczej. Ogółem w projekcie weźmie udział 611 osób z terenu powiatu kieleckiego, w tym: 187 osób niepełnosprawnych czy niesamodzielnych wraz z opiekunami. Opieką asystentów będzie objętych 65 osób.

– To ważne, że uczestnicy projektu zostaną objęci wszechstronną opieką, a jej efekty będą miały wpływ także na życie całych rodzin – podkreśla członek Zarządu Powiatu w Kielcach Stefan Bąk.

 

do góry
Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów