Oto zwyciężczynie 17. Konkursu na Najsmaczniejszą Potrawę Powiatu Kieleckiego

8 Lipca 2024

Pierożki przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich „Dary Lasu” z Belna, w gminie Zagnańsk okazały się najsmaczniejszą potrawą powiatu, w konkursie Starostwa Powiatowego w Kielcach. W Bodzentynie odbył się już 17. konkurs, któremu w tym roku przyświecało hasło „Z pasją nadziane”.

Pierożki gospodyń z Belna nadziane były wędzoną śliwką i polane sosem miodowo - orzechowym. Łucja Dobosz - Drogosz, z KGW „Dary Lasu” zdradza, że ich pierożki wyróżnia kilka elementów. Po pierwsze, do wykonania ciasta nie używają jajek. Jest w nich tylko mąka, masło i dobra woda. Polewa, to smażone na maśle, posiekane orzechy włoskie z dodatkiem miodu. Śliwka, która stanowi nadzienie pierożka jest wędzona i kandyzowana.

- Korzystam ze starego zeszytu z przepisami, który ma 58 lat, z recepturami zapisanymi przez moją mamę i babcię. Teraz wyciągam te stare przepisy. Chcemy też wykorzystywać to co daje natura, bo nasza miejscowość jest otoczona lasem, więc staramy się wykorzystać jego dary - mówi Łucja Dobosz - Drogosz.

Jak dodaje, członkinie koła same zaprojektowały swoje stroje w kolorze zielonym, nawiązującym do bliskości lasu. Same też uplotły wianki.

- Czujemy się bardzo docenione przez jury. Cieszymy się, bo wkładamy dużo serca w potrawy, które przygotowujemy, żeby były naturalne, żeby były smaczne i tym razem komisja konkursowa to zauważyła - cieszy się Łucja Dobosz - Drogosz.

KGW „Dary Lasu” działa od 2019 roku. Panie spotykają się cyklicznie, po to by razem przygotowywać tradycyjne przepisy, znalezione w zeszytach sprzed lat. Najczęściej wykorzystują dziczyznę i dodatki do niej, zrobione z tego oferuje las.

Zdaniem jury, któremu przewodniczył Seweryn Frąk, szef kuchni z hotelu Qubus, to właśnie panie z Belna zaprezentowały najlepsze spośród 31 dań przygotowanych na przez koła gospodyń wiejskich, kluby seniora, stowarzyszenia i osoby indywidualne z 12 gmin Powiatu Kieleckiego. W skład jury wchodzili także, starosta kielecki Tomasz Pleban, członek Zarządu Powiatu, Cezary Majcher, Izabela Dziewięcka, dyrektor wydziału edukacji, sportu i turystyki w Starostwie Powiatowym i Stan Tutaj, satyryk.

do góry
Ważna droga w Daleszycach do remontu Czekamy na zgłoszenia do nagrody Zapisy na rajd rozpoczęte Rada Seniorów na pierwszym posiedzeniu Bezpłatny autobus na Św. Krzyż Wakacyjne przerwy w pracy poradni Starostwo Powiatowe w poniedziałki pracuje dłużej Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów