„Opowieść jako żywa…” przyciągnęła tłumy do serca Gór Świętokrzyskich

24 Sierpnia 2022

21 sierpnia na błoniach Świętego Krzyża dźwięki zbrojeniowej stali mieszały się z dźwiękami barokowej muzyki. To była prawdziwa podróż w czasie wprost do XVII wieku. Wszystko za sprawą drugiej odsłony widowiska plenerowego „Opowieść jako żywa…”.  rekonstruktorzy na Świętym Krzyżu

W tym roku wydarzenie zorganizowane zostało z okazji 410. rocznicy urodzin księcia Jeremiego Wiśniowieckiego. Przyciągnęło na Święty Krzyż wielu miłośników i pasjonatów historii.

- W ubiegłym roku takie uroczystości zorganizowaliśmy po raz pierwszy. W tym roku robimy ich kontynuację i myślę, że to już stanie się tradycją. Przypominamy tu postać Księcia Wojewody Jeremiego Wiśniowieckiego. Był on znamienitym obrońcą polskości i chrześcijaństwa, bronił naszych kresów wschodnich - przypomniał witając gości starosta kielecki Mirosław Gębski.

Wśród tych, którzy przybyli na Święty Krzyż znaleźli się parlamentarzyści - wiceminister spraw zagranicznych, poseł Piotr Wawrzyk, senator Krzysztof Słoń. Obecni byli też samorządowcy różnych szczebli. Przybył m.in. Jarosław Szlaszyński starosta augustowski, Sławomir Kopacz wójt gminy Bieliny, Włodzimierz Zaręba zastępca burmistrza w Nowej Słupi, Stanisław Stępień zastępca wójta w Zagnańsku.

Powiat kielecki reprezentowali: starosta Mirosław Gębski, wicestarosta Tomasz Pleban, członkowie Zarządu: Stefan Bąk, Cezary Majcher i Mariusz Ściana oraz radni Rady Powiatu: Danuta Żebrowska, Zbigniew Zagdański, Tomasz Gruszczyński.

Przybyły też reprezentacje służb mundurowych, gminnych kół gospodyń wiejskich, przedstawiciele Chmielnickiego Centrum Kultury oraz wielu turystów i mieszkańców nie tylko województwa świętokrzyskiego, ale i innych regionów Polski.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Bazylice Mniejszej na Świętym Krzyżu. Po nabożeństwie, organizatorzy i zaproszeni goście złożyli wiązanki kwiatów w krypcie Księcia Jeremiego.

Fenomenalna polska jazda ciężka - husaria - uznawana za jedną z najlepszych kawalerii świata poprowadziła następnie barwny korowód na błonia przed klasztorem. Tam przywitano turystów i gości, którzy przybyli na widowisko. Podkreślano jednocześnie, jak ważne jest miejsce tego spotkania.

- Jako kustosze Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, cieszymy się bardzo z Waszej obecności tutaj. Witamy wszystkich turystów, pielgrzymów, historyków, którzy interesują się postacią Jeremiego Wiśniowieckiego - mówił do zebranych ojciec Marian Puchała, superior Klasztoru.

Podczas oficjalnej części spotkania podkreślano rolę i znaczenie miejsca, w którym odbywały się uroczystości.

- Święty Krzyż to miejsce, z którego wszyscy jesteśmy dumni, wszyscy mieszkańcy województwa świętokrzyskiego powinni być dumni i powinni o nie dbać - mówił Sławomir Kopacz, wójt gminy Bieliny.

- Święty Krzyż to cząstka gminy Nowa Słupia. My się cieszymy z każdego turysty, z każdego gościa, który tutaj spędzi miło czas - dodał Włodzimierz Zaręba, zastępca burmistrza Nowej Słupi.

Przed rozpoczęciem rekonstrukcji, przypomniano, jak wielkim i nieustraszonym wodzem był Jeremi Wiśniowiecki.

- Pod Beresteczkiem z lewego skrzydła szarżował kniaź Jeremi Wiśniowiecki, rozbijając watahy tatarskie i z taką furią atakował obóz Kozacki, że niemal rozerwał jedenaście szeregów wozów w taborze kozackim. Jedenaście szeregów wozów spiętych łańcuchami - taka była furia tego ataku husarskiego księcia Jeremiego Wiśniowieckiego - mówił kasztelan Karol Bury z Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej.

- Potrafił jednoczyć wokół własnej osoby wielkie rzesze ludzi w słusznej sprawie. Dzisiaj ważne jest, abyśmy zwrócili uwagę, żeby być razem i walczyć o to, co nigdy nie jest dane raz na zawsze, walczyć o wolność i jedność - mówił Mariusz Ściana członek Zarządu Powiatu w Kielcach.

Po oficjalnej części na błoniach rozpoczęły się widowiskowe pokazy. Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej przedstawiła konny turniej husarski, były też gonitwy husarskie, popisy władania bronią, cięcia szabla, koncerzem i gonitwy do pierścienia.

W programie znalazł się także pokaz musztry paradnej i bojowej halabardników. Rekonstruktorzy przedstawili również żywot Jeremiego Wiśniowieckiego, prezentując jego losy od lat młodzieńczych aż do śmierci.

- Zawsze warto robić coś dla ludzi, przypominać im lekcję historii. Warto pamiętać o tym, skąd się wzięliśmy, pamiętać o naszych bohaterach - mówił Stefan Bąk członek Zarządu Powiatu w Kielcach.

- To znakomity pomysł, trzeba ważne wydarzenia historyczne przypominać w różnej formule, także takiej piknikowej, gdzie można popatrzeć na żołnierzy z epoki, podziwiać kunszt ich służby wojskowej - zapewniał Jarosław Szlaszyński, starosta augustowski.

Oglądający widowisko mogli zobaczyć, jak wyglądała XVII- wieczna moda dworska, muzyka i tańce. Całość wydarzenia zakończyła się paradą wojsk i dworu.

-  Widzimy ludzi od godziny 11.00. Niektórzy przyszli na mszę, niektórzy po mszy na tę inscenizację. Ci ludzie się cały czas wymieniają. To pokazuje, że takie spotkania są potrzebne - podsumował Mirosław Gębski starosta kielecki.

- Jest to podstawa do tego, żeby kontynuować w latach następnych to wydarzenie, tak żeby stało się ono faktycznie wpisane w kalendarz imprez powiatu kieleckiego - mówił Tomasz Pleban wicestarosta kielecki.

Wydarzeniu towarzyszyły: wykład profesora Krzysztofa Brachy, zabawy dla najmłodszych, prezentacja współczesnych służb mundurowych oraz regionalne rękodzieło i potrawy.

Patronat honorowy nad widowiskiem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Prezydent.pl

do góry
Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów