Oddali hołd obrońcom Ojczyzny

9 Września 2019
 

W Kajetanowie w gminie Zagnańsk odbyły się uroczystości związane z szóstą rocznicą odsłonięcia pomnika poświęconego żołnierzom poległym we wrześniowej bitwie pod Kajetanowem w 1939 roku. Hołd poległym oddał starosta kielecki Mirosław Gębski.

Obchody upamiętniające 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej i bitwy pod Kajetanowem rozpoczęła Msza św. w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Wiśniówce, odprawiona w intencji żołnierzy WP poległych za Ojczyznę oraz ofiar II wojny światowej. Potem poczty sztandarowe, delegacje, zaproszeni goście i mieszkańcy przeszli na plac przy pętli w Kajetanowie, gdzie znajduje się Pomnik Żołnierzom Września Poległych w bitwie w 1939 r.

Między 5 a 8 września 1939 r. doszło do jednej ze 150 najważniejszych bitew oręża polskiego podczas II wojny światowej. Żołnierze z rejonów Kajetanowa, Barczy, Lekomina i Zagnańska ponieśli bardzo duże straty, zatrzymując na trzy dni zmasowany atak Niemców. Przez lata jedynym śladem tych wydarzeń była zbiorowa mogiła 80 żołnierzy na cmentarzu parafialnym w Zagnańsku. Co najmniej drugie tyle po zakończeniu II wojny światowej ekshumowano z rozrzuconych po całym rejonie walk mogił i złożono na Cmentarzu Wojskowym w Kielcach. Wielu poległych spoczywa w miejscu śmierci. Świadczą o tym żołnierskie mogiły w lesie koło Barczy.

W 2013 roku powstała inicjatywa Budowy Pomnika Żołnierzom Poległym w Bitwie pod Kajetanowem. Walki na tym terenie z armią niemiecką prowadziła Grupa Operacyjna "Kielce" dowodzona przez oficerów ze Sztabu Naczelnego Wodza WP płk. dyplomowanego Kazimierza Glabisza i ppłk dyplomowanego Bronisława Kowalczewskiego.

Hołd pomordowanym, oddali także: poseł Krzysztof Lipiec, senator Krzysztof Słoń, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mieczysław Gębski oraz Henryk Milcarz, wójtowie gminy Zagnańsk Wojciech Ślefarski oraz gminy Masłów Tomasz Lato.

 

do góry
Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów