do góry
 • Czas pracy: pn. 7.00-17.15, wt.-pt. 7.15-15.15
  Wydział Komunikacji Transportu - godziny obsługi klientów:
  pn. 7.15-16.00, wt.-pt. 7.15-14.00
 • ul. Wrzosowa 44
  25-211 Kielce

 • tel. 41 200 12 00, 41 200 12 08
  fax 41 200 12 10

HERB I FLAGA POWIATU KIELECKIEGO - pobierz
07 grudnia
2018

Odblaski mogą uratować życie

 

Kamizelki czy elementy odblaskowe mogą pomóc szczególnie w okresie jesienno – zimowym, kiedy szybko robi się ciemno. Co zrobić, by poprawić bezpieczeństwo dzieci i młodzieży na drodze?  - Odblaski i poruszanie się poboczem to nie jedyne sposoby – mówi Karolina Kasprzycka, wiceprezes Świętokrzyskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Kierowca nie jest w stanie z dalszej odległości zauważyć pieszego, który porusza się po ciemnej drodze bez odblasków. Widzi go dopiero z odległości ok. 40 m. Tymczasem droga hamowania auta jadącego z prędkością 50 km na godzinę wynosi ok. 30 m. Im szybciej samochód porusza się, tym droga hamowania wydłuża się, a to oznacza, że kierujący, gdy w końcu dostrzeże pieszego,  nie ma czasu na właściwą reakcję.

  - Mam nadzieję, że coraz więcej pieszych i rowerzystów będzie sobie zdawać sprawę, że muszą być z daleka widoczni dla kierowców. Stąd apelujemy o zakładanie odblasków – mówi starosta kielecki, Mirosław Gębski.

 Co możemy zrobić, by poprawić bezpieczeństwo najmłodszych na drogach?

 - W porach jesienno-zimowych bezpieczeństwo na drogach najmłodszych jak i również dorosłych jest znacznie obniżone. Według danych Polskiej Izby Ubezpieczeń około 35 procent więcej wypadków na drogach jest z udziałem pieszych. W celu zmniejszenia tej niechlubnej statystyki powinniśmy rozpocząć stałą edukację dzieci i młodzieży w kontekście ich bezpieczeństwa w roli: pieszego, rowerzysty lub kierowcy skutera. Należy pamiętać, że nie jesteśmy jedynymi użytkownikami drogi, a współdzielimy ją z innymi, których powinniśmy informować o naszym uczestnictwie w ruchu drogowym - nie chodzi tu o to aby głośno krzyczeć „idę!”, a jedynie zadbać o naszą dobrą widoczność, którą gwarantują nam elementy odblaskowe wszyte, bądź przyczepione do naszej odzieży. Dodatkowo pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym - pieszy powinien przemieszczać się chodnikiem, a w razie jego barku poboczem po lewej stronie jezdni, by widzieć nadjeżdżające samochody. Niestety pobocza często mają dużo gorszą nawierzchnię niż jezdnia, na przykład rośnie na nich trwa, wysypany jest żwir. Mimo to właśnie na poboczu jesteśmy znacznie bezpieczniejsi. Wygoda to nie wszystko, liczy się bezpieczeństwo własne! Dodatkowo śpieszmy się powoli i nie wychodzić na jezdnię zza przeszkody, na przykład zza żywopłotu, zaparkowanego samochodu, autobusu czekającego na przystanku.

 Jakie rodzaje odblasków są popularne wśród dzieci i młodzieży?

 - Na rynku obecnie mamy bardzo duży wybór odblasków. Od mrugających opasek na baterie poprzez zwierzaczki w postaci zawieszek. Jednak nie sam kształt jest najważniejszy, a umiejscowienie obiektu wyróżniającego nas na drodze. Pamiętajmy, aby odblasków nie chować, nie odpruwać z odzieży, a pozostawiać w widoczny miejscu. Najlepiej widoczni będziemy dla nadjeżdżających kierowców, jeśli umieścimy odblask po prawej stronie naszego ciała (idąc zgodnie z prawem ruchu drogowego). Szczególnie w terenie niezabudowanym polecane są do noszenia kamizelki odblaskowe, które zwiększa widoczność o około 150 metrów.

 Jakie akcje edukacyjne prowadzone są w szkołach i innych placówkach edukacyjnych w regionie? Czy można zrobić więcej?

- W szkołach, głównie w klasach 1-3, przypominane są zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w starszych klasach temat często bywa bagatelizowany. Im starsze dzieci, tym trudniej nauczycielowi w szkole zdobyć uwagę w dziedzinie bezpieczeństwa, dlatego bardzo duża odpowiedzialność spoczywa na mediach i zewnętrznych akcjach profilaktycznych. Nasze Stowarzyszenie prowadząc zajęcia z pierwszej pomocy w szkołach przypomina między innymi o zasadach bezpieczeństwa poruszania się po drogach.

następna poprzednia powrót do listy aktualności

banery

poprzedni baner
 • 8nVSCtil4pM6HMklMjC-bTmgxsRzV6f0F5bCv2AF2V0

 • K5ZQ3VAdEFCGVKYFQL6OZTUYrnDrl7vik3oIYfqfePs

 • o3--1demdUwNiOppJv3rX7QcPsSVdEzIpMB1Ho_zVVc

 • yI1z8PyeQCh5nlL-LOWQxuWcFzDEzSbYkS_XNgF3ytk

 • LwYKnX-H73CTVtDrz7OltrLSz14sEplkgxNxVr7QCxY

 • 1JhkADsh7zKKxS3VaR0-BkGwe3xbFmjNqJI7P---w9g

 • qNofshjKytUj_NQSIdVAj7qgQ4e4B8gTtnxa8PsePoY

 • 1JGMrD2uLFOskOylpcG6RKPxJsuXEgy_n26Zo1YtJQQ

 • YTNRd29rQolLX3aqU9NSwlfRbTqEdy07wrdEyTrMDs4

 • gMpxILS2BeOT-MBM2oijEmMyKEfv7r7rnW1bTOiLmXk

 • XhWwPl6Y_FqrHeFQ3GOAScGh3HgqvKxaGY9UbyHi5mg

 • pZJKT-psS6dmlmIe9ytSsi2_z7jQjaJeTocdGCy3S2M

 • OZJdarc8WY0xXnHt2W10eWAhC5fYMuIHn3IfAqeYXAg

 • da8VUSqsfutzgZoZF7Z-rjQaUFXM_si1RnplhSaoVoo

 • er6G1Pe8I5Vt3Wxj36RS-wJK_cLHtZ-K164ELhlL8As

następny baner