• Czas pracy: pn. - pt. 7.00 - 15.15

Umów wizytę - Wydział Komunikacji i TransportuTelefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Jak się dostać do Starostwa Powiatowego w Kielcach?
14 stycznia

Obchody XXIV Dnia Judaizmu

Ośrodek Edukacyjno – Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku zaprasza do udziału w wirtualnych obchodach XXIV Dnia Judaizmu. Wydarzenie odbędzie się w dniach 15 stycznia - 17 stycznia 2021 r. Starosta kielecki sprawuje nad nim patronat honorowy.

Myślą przewodnią tegorocznych uroczystości będzie fragment Księgi Powtórzonego Prawa: „Kładę dziś przed tobą życie i szczęście, śmierć i nieszczęście” (Pwt 30,15).

Z powodu pandemii koronawirusa wszystkie wydarzenia odbędą się online. Udział w Dniu Judaizmu będzie możliwy za pośrednictwem strony internetowej OEM Świętokrzyski Sztetl, naszego profilu na Facebooku oraz kanału YouTube.

Patronat honorowy nad chmielnickimi obchodami sprawują: Jego Ekscelencja Biskup Kielecki ks. Jan Piotrowski, Jego Ekscelencja Biskup Pomocniczy Archidiecezji Warszawskiej ks. Rafał Markowski, Kazimierz Mądzik - Świętokrzyski Kurator Oświaty, Mirosław Gębski - Starosta Kielecki, Andrzej Bętkowski - Marszałek Województwa Świętokrzyskiego oraz Zbigniew Koniusz - Wojewoda Świętokrzyski.

Gośćmi będą:

Rabin Avi Baumol – przedstawiciel Naczelnego Rabina Polski (Michaela Schudricha) w Krakowie. Urodzony i wychowany w Nowym Jorku. Studiował na Yeshiva University, gdzie obronił tytuł magistra mediewistyki żydowskiej, a także uzyskał smichę rabinacką. Wyemigrował do Izraela, gdzie przez kilka lat studiował w Jesziwie Har Etzion, zgłębiając tajniki Tory, halachy, filozofii żydowskiej oraz Talmudu. Razem z żoną (Hadley) i pięciorgiem dzieci (Elisheva, A.J., Ashira, Tiferet i Techelet) osiedlił się w Efrat. Następnie przez 5 lat pełnił funkcję rabina Vancouver w Kanadzie. W latach 2009-2013 nauczyał w seminarium Midreshet Tzvia. Od wielu lat związany z żydowską społecznością Krakowa, gdzie ucząc Tory, aktywnie przyczynia się do rewitalizacji życia żydowskiego w Polsce. Autor takich publikacji jak: The Poetry of Prayer: Tehillim in Tefillah (2009); The Israel Bible (redaktor działu Psalmów) (2018); Komentarze do Tory (2017); Torat Bitecha: Dziewczyna i jej ojciec dzielą się oryginalnymi spostrzeżeniami na temat Parshat Hashavua (publikacja własna 2017); Śladami mojego Dziadka: Notatki rabina z dziejów żydowskiego odrodzenia w Polsce (2019).

Pastor dr Andrzej Jeziernicki - w wieku 18 lat zetknął się z Ewangelią i podjął decyzję o nawróceniu się w imieniu Syna Bożego Jezusa Chrystusa. Od tego czasu związał się z Kościołem Chrześcijan Wiary Ewangelicznej (nurt zielonoświątkowy), w którym wkrótce rozpoczął pracę kaznodziejską. Ukończył Seminarium Teologiczne w Ustroniu, Chrześcijańską Akademię Teologiczną w Warszawie oraz studia doktoranckie na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W wieku 22 lat został pastorem nowo powstałego zboru (parafii) w Kielcach. W listopadzie 2001 roku Synod KChWE wybrał go nowym zwierzchnikiem Kościoła w RP. W roku 2003 zaczął sprawować funkcję wiceprzewodniczącego Aliansu Ewangelicznego w Polsce.

1. dr hab. Paweł Mazanka, prof. UKSW (ur. w 1960), ukończył studia teologiczne w Wyższym Seminarium Ojców Re­demptorystów w Tuchowie., gdzie przyjął święcenia kapłańskie (1986). Studia filozoficzne odbył na KUL-u, doktoryzując się na podstawie pracy „Bernharda Weltego rozumienie religii w świetle jego filozofii religii” (1994). Habilitację uzyskał przedstawiając rozprawę „Źródła sekularyzacji i sekularyzmu w kulturze europejskiej” (2003). Od 2005 r. jest kierownikiem Katedry Metafizyki Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej UKSW. Zajmuje się metafizyką klasyczną, a w jej ramach - metodologią metafizyki klasycznej, filozofią Boga, potrzebą uprawiania filozofii klasycznej we współczesnej kulturze. Interesuje się również pozaklasycznymi kierunkami filozofii, a szczególnie: wpływem filozofii Schopenhauera i Nietzschego na współczesny sekularyzm, fenomenologią Dietricha von Hildebranda i Edyty Stein. W ramach filozofii religii zajmuje się problemem współczesnej sekularyzacji i sekularyzmu od strony ustalenia ich filozoficznych przyczyn, jak również zagadnieniem relacji chrześcijańsko-żydowskich.

Program wydarzenia:

15.01. (piątek)

10:00 - rozpoczęcie Dnia Judaizmu (Agnieszka Dziarmaga, Kierownik OEM Świętokrzyski Sztetl);

10:30 - Kuchnia żydowska. Nasze inspiracje.

14:00 - wystąpienie rabina Aviego Baumola;

18:00 - koncert muzyki żydowskiej w wykonaniu Stowarzyszenia „A nam się chce!” (część 1);

16.01. (sobota)

10:00 - prezentacja Działoszyckiej Księgi Pamięci (Justyna Morawska, Asystentka muzealna OEM Świętokrzyski Sztetl);

10:30 - pokaz filmu „Past doesn't come back..." w reż. Jessici Szczepańskiej;

14:00 - wystąpienie pastora dr. Andrzeja Jeziernickiego (Naczelny Prezbiter Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej);

18:00 - koncert muzyki żydowskiej w wykonaniu Stowarzyszenia „A nam się chce!” (część 2);

17.01. (niedziela)

10:00 - Inauguracja IX edycji konkursu „Nasi sąsiedzi - Żydzi” dr hab. Edyta Majcher - Ociesa (Instytut Historii UJK w Kielcach);

14:00 - wystąpienie ks. dr. hab. Pawła Mazanki (UKSW w Warszawie);

18:00 - koncert muzyki żydowskiej w wykonaniu Stowarzyszenia „A nam się chce!” (część 3);

Źródło: Ośrodek Edukacyjno-Muzealny "Świętokrzyski Sztetl"