Obchody 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w powiecie kieleckim

10 Listopada 2017

Główne uroczystości rozpoczną się o godz. 11.00 złożeniem kwiatów przed Pomnikiem Niepodległości. Następnie, pod przewodnictwem bp Jana Piotrowskiego, odprawiona zostanie  msza święta w intencji Ojczyzny w Bazylice Katedralnej, po której uczestnicy udadzą się przed pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego na Plac Wolności.  O godz. 14.00 na rozpocznie się tam festyn "Legionowe Kielce, Legionowy Garnizon". Obecni będą żołnierze w historycznym umundurowaniu oraz sprzęt wojskowy, który uczestniczył w kampanii wrześniowej w 1939 roku. O godz. 15.00 będzie można wziąć udział we wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych.

O godz. 9.10 spod remizy OSP w Daleszycach poczty sztandarowe przejdą pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, po czym zebrani wezmą udział we mszy świętej w kościele parafialnym o godz. 10.00. Następnie odbędzie się przemarsz pod obelisk na cmentarz parafialny, na którym nastąpi złożenie kwiatów i odczytanie apelu poległych.

Obchody rozpocznie msza święta o godz. 10.00 w kościele parafialnym w Chmielniku, po której Artystyczna Drużyna Harcerska zagra koncert. O godz. 11.30 uczestnicy uroczystości udadzą się do Parku Niepodległości, gdzie nastąpi złożenie kwiatów i zniczy przed tablicą upamiętniającą Józefa Piłsudskiego oraz przed Pomnikiem Wdzięczności. O godz. 12.00 odbędzie się koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej, po którym rozpocznie się VII edycja konkursu kulinarnego "Smaki gęsiny" w Chmielnickim Centrum Kultury. KGW Siedlecczanie przedstawią widowisko o tematyce ludowo-obrzędowej "Poprawiny, po którym ogłoszone zostaną wyniki konkursu.

O godz. 11.30 w kościele parafialnym w Łagowie młodzież z Gminnego Zespołu Szkół przedstawi program artystyczny, po którym, o godz. 12.00, odprawiona zostanie msza święta z udziałem pocztów sztandarowych. Następnie złożone zostaną kwiaty pod krzyżem misyjnym.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 16.45 w kościele parafialnym w Nowinach. Uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Bolechowicach przedstawią montaż słowno-muzyczny, a o godz. 17 rozpocznie się uroczysta msza święta. Po jej zakończeniu wystąpi Gminno-Szkolna Orkiestra Dęta.

Obchody rozpoczną się o godz. 10.30 mszą świętą w kościele parafialnym pw. Św. Bartłomieja Apostoła, po której zaprezentowany zostanie program artystyczny przygotowany przez młodzież ze Szkoły podstawowej w Chęcinach. Następnie uczestnicy wezmą udział w  przemarszu ulicami miasta delegacji reprezentacyjnych,  złożone zostaną również wieńce pod tablicą i pomnikiem upamiętniającym bohaterów narodowych. O godz. 16.00 w Hali Pod Basztami odbędzie się koncert Pieśni Patriotycznych.

Organizatorzy zapraszają na godz. 10. do kościoła p.w. Przemienienia Pańskiego w Masłowie, gdzie odprawiona zostanie msza święta w intencji Ojczyzny. Następnie o godz. 11.30 w hali sportowej w Masłowie Pierwszym wystąpią chór Masłowianie, Młodzieżowa Orkiestra Dęta, Michalina Cedro, uczniowie szkoły w Mąchocicach-Scholasterii oraz drużyna harcerska ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Masłowie. O godz. 15.00 nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikiem w Wiśniówce oraz koncert Chóru „Żołnierskie Echa”. Obchody zaończy wieczornica w świetlicy w Wiśniówce z udziałem zespołu „Kwiaty Poligonu”.

Obchody Święta Niepodległości rozpoczną się o godz. 15.00 przy pomniku upamiętniającym pomordowanych mieszkańców podczas II wojny światowej, gdzie złożone zostaną kwiaty. Następnie uczestnicy odwiedzą miejsca pamięci w Kakoninie i Hucie Szklanej. O godz.16.00 w kościele parafialnym w Bielinach odbędzie się msza święta. Uroczystości odbędą się także 12 listopada o godz. 13.30 podczas XV Dnia Kultury i Tradycji Gminy Bieliny w hali sportowej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II.  Wystąpią uczniowie klas gimnazjalnych, z repertuarem utworów patriotycznych wystąpi także orkiestra OSP pod batutą Marcina Chlebnego.

O godz. 10.00 w Gimnazjum im. Jana Piwnika Ponurego rozpocznie się II Przegląd Pieśni Patriotycznych, podczas którego zaprezentują się soliści i zespoły z powiatu kieleckiego. Udział w wydarzeniu weźmie prawie 300 uczestników.

 Uroczystości  rozpoczną się mszą świętą o godz. 12.00 w kościele parafialnym. Po mszy korowód uda się pod Centrum Samorządowe, gdzie nastąpi odsłonięcie i uroczyste poświęcenie pomnika „Bohaterom walczącym o Wolną i Niepodległą Polskę”. Następnie w  Samorządowym Centrum Kultury w Morawicy odbędzie się część artystyczna z repertuarem patriotycznym.

Uroczystości odbędą się  w kościele pw. Św. Rozalii i Św. Marcina w Zagnańsku. O godz. 11.45 rozpocznie je program historyczno-muzyczny „Polsko, pierwsze imię Twoje – WOLNOŚĆ” w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Zagnańsku. O godz. 12.00 rozpocznie się uroczysta msza święta, po której nastąpi złożenie wieńców i zapalenie zniczy pod tablicą pamiątkową umieszczoną na historycznej dzwonnicy. Na zakończenie obchodów organizatorzy zapraszają do domu parafialnego gdzie o 13.30 nastąpi rozstrzygnięcie konkursu kulinarnego „Gęsina na Św. Marcina”, połączonego z degustacją zgłoszonych potraw.

Uroczystości odbędą się w niedzielę, 12 listopada. Rozpocznie je msza święta o godz. 12.00 w kościele parafialnym w Nowej Słupi. O godz. 13.00 nastąpi przemarsz pod mogiłę na „Skałce”, gdzie odczytany zostanie Apel Pamięci, żołnierze oddadzą salwę honorową, a zgromadzeni złożą wieńce i zapalą znicze. Na zakończenie obchodów odegrany zostanie sygnał „Śpij Kolego”. Organizatorzy przygotowali także 200 kotylionów narodowych, które będzie można odebrać przed uroczystościami kościelnymi.








do góry
Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów