O zdrowiu psychicznym w kieleckim starostwie

21 Września 2018

 

W Starostwie Powiatowym w Kielcach odbyła się konferencja poświęcona osobom z zaburzeniami psychicznymi.

Konferencja zgromadziła osoby, które zarówno zawodowo jaki i społecznie zainteresowane są  problematyką zdrowia psychicznego w celu, aby upowszechnić wiedzę o chorobach psychicznych i o roli środowiskowego wsparcia osób z tą dysfunkcją psychiczną.

- Celem konferencji jest zaprezentowanie możliwości leczenia szpitalnego i specjalistycznego dla osób z zaburzeniami psychicznymi, pomocy społecznej i aktywizacji zawodowej dla tej grupy osób oraz edukacja społeczna w zakresie zdrowia psychicznego. Chcieliśmy upowszechnić wiedze na temat zdrowia psychicznego w powiecie kieleckim – mówiła Joanna Grela z Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej kieleckiego starostwa.

Uczestnikami konferencji byli przedstawiciele organizacji pozarządowych, pracownicy samorządowi, przedstawiciele jednostek organizacyjnych realizujących zadania na rzecz osób z zaburzeniami psychicznymi, pracownicy służby zdrowia, Zespół Koordynujący Realizację Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego Powiatu Kieleckiego na lata 2018-2022.

Beata Bakalarz, wojewódzki konsultant ds. psychiatrii przedstawiła formy i możliwości leczenia osób z zaburzeniami psychiatrycznymi. Natomiast o przywilejach i prawach pacjenta w zakresie zdrowia psychicznego mówił Jerzy Staszczyk zastępca dyrektora Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Kielcach.

O roli rodziny w budowaniu zdrowia psychicznego opowiedziała Lidia Świeboda – Toporek, psycholog z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach. 

- Liczba osób bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy na koniec sierpnia wynosi 8089, bezrobotnych 7912, w tym 403 to osoby niepełnosprawne. Z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności z dysfunkcją psychiczną mamy zarejestrowane 31 osób. Poszukujących pracy jest  177, w tym osoby niepełnosprawne: 55, z orzeczeniem  o stopniu niepełnosprawności z dysfunkcją psychiczną 8 – wyliczała Małgorzata Krzemińska, doradca zawodowy Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach.

Form wsparcia osób bezrobotnych i poszukujących pracy jest wiele. - Pośrednictwo pracy jest jedną z podstawowych usług rynku pracy, realizowaną przez powiatowy urząd pracy. Osoby szukające pracy  w ramach tej usługi mogą uzyskać informacje o ofertach pracy, organizowanych giełdach i targach pracy – mówiła. – Kolejną formą jest poradnictwo zawodowe, które polega na udzielaniu pomocy przez doradcę  zawodowego w rozwiązywaniu problemów zawodowych osób zgłaszających się po taką pomoc do urzędu. Pomoc może być świadczona w formie indywidualnego kontaktu jak również grupowego spotkania w formie warsztatów z osobami potrzebującymi pomocy.

W ramach poradnictwa zawodowego można uzyskać pomoc m.in. w zakresie: wyboru lub zmiany zawodu, zaplanowania kariery zawodowej, uzupełnienia kwalifikacji zawodowych, określenia swoich kompetencji i zainteresowań, zaplanowania rozwoju zawodowego. Z tych form mogą korzystać  zarówno osoby bezrobotne jak i poszukujące pracy niezależnie od ustalonego profilu pomocy.

Głos w tej sprawie zawarli także naukowcy z Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, którzy przedstawili wykład o roli środowiska szkolnego w budowaniu zdrowia psychicznego.

- Pierwszym środowiskiem dziecka jest rodzina. Kolejną płaszczyzną, w której przez lata funkcjonują dzieci jest szkoła. Jest to miejsce, w którym dziecko po raz pierwszy styka się na poważnie ze światem zewnętrznym, wystawiającym oceny. To szkoła jest tym wielkim laboratorium życia społecznego , rozwoju intelektualnego i emocjonalnego dziecka, konfrontacji z oceniającym światem dorosłych. Może wiec stymulować wszystkie te wartości i może je zahamować, działać traumatycznie – mówiła Agata Horecka – Lewitowicz, doktor nauk medycznych, wykładowca UJK. - Szkoła może też działać odwrotnie. Może być źródłem lęku, oporu, nieukierunkowanej kontestacji, może pozbawić dziecko szansy na ugruntowanie swojego systemu wartości, zaburzyć rozwój interakcji rówieśniczych, uczyć konformizmu.

O działaności pozarządowych na rzecz osób z dysfunkcją psychiczną - opowiedział Jerzy Kulpiński, prezes STowarzyszenia Przyjaciół Domu Pomocy Społecznej w Łagiewnikach „OTWARTE SERCA”.

Obrady zespołu Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego Powiatu Kieleckiego na lata 2018-2022 Obrady zespołu Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego Powiatu Kieleckiego na lata 2018-2022
4

Obrady zespołu Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego Powiatu Kieleckiego na lata 2018-2022

do góry
Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów