O współczesnym Samorządzie Terytorialnym

27 Maja 2015

W Centrum Przedsiębiorczości i Biznesu UJK odbyła się konferencja pt. "Samorząd Terytorialny w perspektywie historii administracji lokalnej i regionalnej".

Konferencja zorganizowana została w związku z przypadającym dzisiaj, 27 maja jubileuszem 25-lecia funkcjonowania w Polsce samorządu terytorialnego. Miała ona charakter naukowo-badawczy. Podzielona została na 3 panele dyskusyjne - historyczny, politologiczny oraz socjologiczny. W ramach spotkania odbyła się również debata z udziałem samorządowców z województwa świętokrzyskiego, na której omówiono najważniejsze problemy samorządu terytorialnego. Dyskutowano także o podstawowych założeniach i wartościach reformy administracyjnej oraz 25-leciu doświadczeń polskiego samorządu z perspektywy gminy i powiatu. W spotkaniu wziął udział starosta kielecki, Michał Godowski.

Jako pierwszy głos zabrał dziekan Wydziału Zarządzania i Administracji dr hab. prof Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Wojciech Saletra.

- Ustawa o samorządzie terytorialnym z 8 marca 1990 roku została jednogłośnie uchwalona przez ówczesny Sejm i rozpoczęła proces ogromnej decentralizacji funkcji państwa. Ustawa rozpoczęła także proces legislacyjny dotyczących sfer związanych z samorządem terytorialnym. 25 lat temu zdecydowano o budowie polskiej demokracji – powiedział Wojciech Saletra.

Profesor podzielił te 25 lat polskiej samorządności na trzy okresy - pierwszy to lata 1990 do 1999 roku, związane z wprowadzaniem reform w Polsce. Drugi okres to lata 1999 – 2004 i potem wejście Polski do Unii Europejskiej i jej członkostwa w unii. Ostatni okres do 2015 roku to czas korzystania z funduszy strukturalnych i nowej perspektywy finansowej.

O tym jak samorząd terytorialny zmienił Polskę mówił Michał Godowski, starosta kielecki.

- Moim zdaniem reforma samorządowa była najbardziej udaną i najważniejszą reformą, jaką wprowadzono po 1990 roku – powiedział starosta kielecki. - Wprowadzenie samorządów zmieniło Polskę. Mieszkańcy poprzez możliwość wyboru swoich przedstawicieli do rad gmin czy wójtów i burmistrzów mogą decydować o losie swoich małych ojczyzn i budować od podstaw wspólnotę samorządową.

Starosta dodał, że dzięki reformie w całym kraju odczuliśmy zmiany. - Dokonywały się one na skutek transformacji ustrojowej, potem z pomocą przyszły nam unijne fundusze. Gminy zaczęły się dynamicznie rozwijać. Uważam, że poradziły sobie bardzo dobrze. Warto dodać, że powiat kielecki jest na bardzo dobrej drodze rozwoju, przede wszystkim w obszarze infrastruktury drogowej. Stawiamy też na rozwój młodego człowieka, chcemy kształcić na najwyższym poziomie. - dodał starosta.

 

do góry
Z uwagi na zmianę operatora telefonicznego mogą wystąpić problemy z uzyskaniem połączenia z filiami Wydziału Komunikacji i Transportu. Za utrudnienia przepraszamy. Do 19 maja można wysyłać zgłoszenia do II Powiatowego Przeglądu "Chwalcie łąki umajone" Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów