O najważniejszych sprawach w powiecie

14 Września 2021

W Starostwie Powiatowym w Kielcach odbył się II Konwent Powiatu Kieleckiego. W posiedzeniu uczestniczyli włodarze gmin powiatu kieleckiego.O najważniejszych sprawach w powiecie

Gospodarzem spotkania był starosta kielecki Mirosław Gębski. W konwencie uczestniczyli też wicestarosta kielecki Tomasz Pleban oraz członkowie Zarządu Powiatu w Kielcach Stefan Bąk i Mariusz Ściana.

ASF i wścieklizna

O zagrożeniach związanych z rozprzestrzenianiem się choroby afrykańskiego pomoru świń oraz wścieklizny informowali przedstawiciele Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Kielcach. - ASF już od 7 lat jest w naszym województwie. Początkowo były ogniska w północno-wschodniej Polsce. Niestety choroba rozszerzyła się już na 2/3 obszaru Polski. Zwierzętami, które przenoszą wirus są dziki. Na wniosek Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii już mamy kolejny odstrzał sanitarny dzików na terenie nie tylko powiatu kieleckiego, ale całego województwa  świętokrzyskiego. Potrwa on do końca roku. Wirus stanowi zagrożenie dla hodowli świń - mówił dr Jarosław Sułek, Powiatowy Lekarz Weterynarii. Jak powiedział do chwili obecnej na terenie powiatu kieleckiego, nie odnotowano żadnego przypadku ogniska ASF. Natomiast w powiecie są dwie gminy w strefie ochronnej. Nowe przypadki ASF okrążają nasze województwo. Największe zagrożenie stanowi powiat mielecki, gdzie odnotowano kilkanaście nowych przydadków.

 W powiecie kieleckim w 258 gospodarstwach hodowanych jest łącznie 33 654 świń.

Powiatowy Lekarz Weterynarii zwrócił również uwagę na nowe zagrożenie. Powróciła wścieklizna. Przypadki chorych zwierząt odnotowano w województwie mazowieckim. - Choroba najczęściej stwierdzana jest u rudych lisów. Planowana jest późną jesienią akcja ponownego zrzucania szczepionek z samolotów - dodał dr Sułek.

W działaniach związanych z likwidacją zagrożeń spowodowanych ASF uczestniczą wojska obrony terytorialnej. Ich wsparcie omówił płk Piotr Hałys, dowódca 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.  

Sytuacja na rynku pracy

Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach przedstawił zebranym sytuację na rynku pracy. Od 2015 roku stopniowa spada bezrobocie w całym kraju. - Jedynie wzrost bezrobocia mieliśmy między kwietniem a lipcem 2020 roku . Spowodowany był sytuacją epidemiologiczną. Od tego czasu sytuacja się normalizuje, a w ostatnich miesiącach nawet się polepsza. Według danych na koniec lipca bieżącego roku mamy w powiecie kieleckim 6 132 bezrobotnych - mówił Grzegorz Piwko.

Według przedstawionych danych największy spadek bezrobocia  (o 171 osób) odnotowano w gminie Bodzentyn w stosunku do roku ubiegłego.

Temat zatrudnienia cudzoziemców omówili przedstawiciele Straży Granicznej w Kielcach. Ponadto komendant ppłk Daniel Wojtaszkiewicz przybliżył zadania straży wewnątrz kraju.

Współpraca między samorządami

Obecni wójtowie i burmistrzowie mogli również usłyszeć o warunkach udzielania pomocy przez samorząd powiatu w przypadku zdarzenia losowego. Działania omówiła dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach Anna Florczyk-Bielna.

Na zakończenie konwentu dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Kielcach Zbigniew Wróbel podsumował Fundusz Dróg Samorządowych.  Jak zwrócił uwagę wicestarosta Tomasz Pleban dzięki współpracy między samorządami udało się zrealizować wiele drogowych inwestycji.

do góry
Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów Zasady obsługi interesantów