Nowa baza naukowa dla geologów

19 Października 2015
Uderzeniem młotem w płyty kalcytowe „różankę zalejowską” dokonano symbolicznego otwarcia Centrum.
Uderzeniem młotkiem w płyty kalcytowe „różankę zalejowską” dokonano symbolicznego otwarcia Centrum

W niecce dawnego kamieniołomu Korzecko na Górze Rzepka w Chęcinach uroczyście otwarto Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej – bazę dydaktyczną, ośrodek badawczo – rozwojowy dla studentów i naukowców.

W uroczystościach udział wzięli: starosta kielecki, Michał Godowski, wicestarosta kielecki Zenon Janus, członek Zarządu Powiatu w Kielcach Bogdan Gierada oraz wiceprzewoniczący Rady Powiatu w Kielcach – Ryszard Barwinek. Gościem uroczystości była Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Lena Kolarska – Bobińska.

Inwestycja pod Chęcinami jest projektem Uniwersytetu Warszawskiego. 5 lipca powstało konsorcjum, którego liderem została uczelnia, a w jego skład weszły trzy samorządy: Starostwo Powiatowe w Kielcach, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego i gmina Chęciny. Rok później podpisano akt notarialny, dzięki któremu Uniwersytet otrzymał w wieczyste użytkowanie teren o łącznej powierzchni 5,5 hektara. Najbliżsi sąsiedzi centrum, mieszkańcy osady Korzecko, którzy prawa do tego terenu mieli aż od czasów carskich, zrzekli się ze swoich roszczeń, co umożliwiło budowę obiektów.

- Centrum Edukacji Geologicznej dla społeczności powiatu kieleckiego ma szczególne znaczenie, to połączenie bogatej tradycji geologicznej naszego regionu z innowacyjnością. Centrum idealnie wkomponowuje się w kamieniołom, który stanowił miejsce wydobycia chęcińskich minerałów. Stał się też piękną, kolejną wizytówką naszego regionu, promującą powiat kielecki. Jestem przekonany, że lokalizacja w gminie Chęciny, której historia i tradycja przenika się z nowoczesnością spowoduje, że na terenie naszego powiatu nie tylko stworzymy przyjazny klimat dla badaczy i naukowców z całego świata, ale też centrum konferencyjnie przyciągnie także turystów – powiedział Michał Godowski, starosta kielecki.

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Lena Kolarska – Bobińska również była pod wrażeniem obiektu. - Otwieramy wyjątkową perłę naukowo – dydaktyczną. Realizacja projektu była możliwa dzięki wspaniałej współpracy uczelni i samorządów. Widać, że to współpraca wielopoziomowa i niezwykle skuteczna, z której skorzystają studenci, którzy będą odbywać praktyki w tym miejscu. Cieszę się, że do Centrum przyjadą też uczniowie z innych państw, że stanie się ono miejscem międzynarodowych spotkań i badań dla naukowców. Minister podkreśliła ekologiczny charakter inwestycji, w 90 % zasilanej z odnawialnych źródeł energii: ciepła ziemi oraz energii słonecznej.

- Zakończona budowa Centrum to jedna z najważniejszych uniwersyteckich inwestycji ostatnich lat, która służyć będzie jako baza dydaktyczna, ośrodek badawczo – rozwojowy, a także pomoże prowadzić efektywną współpracę z międzynarodowymi przedsiębiorstwami. To miejsce ma przynieść nową energię dla nas wszystkich – powiedział rektor Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Marcin Pałys. Rektor wskazał na bardzo dobrą współpracę z samorządem województwa, powiatu kieleckiego i gminy. – To, że centrum powstało w tak wyjątkowym miejscu, to zasługa władz, ale także mieszkańców osady Korzecko i gminy Chęciny - dodał.

Kompleks składa się z pięciu budynków o podobnej wielkości - głównego, który pełni funkcję reprezentacyjną, laboratoryjno - dydaktycznego, gdzie znajdują się pracownie m.in. laboratorium przygotowania próbek geologicznych, chemiczne, geofizyczne, kartowania geologicznego i mikroskopowegoi oraz sale wykładowe. W trzech pozostałych mieści się hotel dla studentów, gości ośrodka i kadry. Architekci, którzy opracowali nad projektem, starali się, aby wkomponowywał się w otoczenie. Powierzchnia budynku to ok. 6,5 tys. m². 

Wartość inwestycji to blisko 31 mln zł. Ponad 26 mln pochodzi z funduszy Unii Europejskiej z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Pozostała kwota to dotacja z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Z nowego uniwersyteckiego ośrodka skorzystała już setka studentów - wyposażona w młotki, gwoździe, scyzoryki, aluminium, miedź albo kwas solny uczyła się określać właściwości fizyczne skał: ich typ, wiek oraz twardość. 

Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej otrzymało tytuł najlepszego obiektu użyteczności publicznej w Polsce w konkursie European Property Awards. W grudniu projekt będzie reprezentować Europę w etapie światowym.

do góry
Z uwagi na zmianę operatora telefonicznego mogą wystąpić problemy z uzyskaniem połączenia z filiami Wydziału Komunikacji i Transportu. Za utrudnienia przepraszamy. Do 19 maja można wysyłać zgłoszenia do II Powiatowego Przeglądu "Chwalcie łąki umajone" Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów