Niezwykła Mongolia

10 Stycznia 2020
 

Niezwykła Mongolia – wystawa fotograficzna i spotkanie z okazji 70-lecia współpracy pomiędzy Mongolią a Polską

W Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach uroczyście otwarto wystawę fotograficzną autorstwa Bayar Balgantserena, pokazującą surowe i piękne krajobrazy mongolskie, przyrodę i mieszkańców odległego, interesującego kraju. Zaprezentowano również muzykę, taniec, tradycyjne stroje a także przysmaki kuchni mongolskiej. W uroczystym spotkaniu z okazji 70-lecia stosunków dyplomatycznych Rzeczpospolitej Polskiej i Mongolii wzięli udział: Mirosław Gębski starosta kielecki, senator Krzysztof Słoń, wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś, Andrzej Bętkowski – marszałek województwa świętokrzyskiego oraz goście z Mongolii: Bataa Nemekh Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Mongolii w Polsce, radca ambasady Gerelmaa Adiya i Konsul Honorowy Mongolii w Polsce Urtnasan Tsakhiur.

Wystawa fotografii autorstwa znanego mongolskiego artysty Bayar Balgantserena pokazuje piękno, surowość i oryginalność krajobrazów odległej i nieco egzotycznej dla Polaków krainy. Na fotografiach uchwycony został step, bezkresny pustynny pejzaż, góry z lodowcami, tajga z interesującą roślinnością i zamieszkującymi nią reniferami, ale też współczesne Ułan Bator, w którym żyje blisko połowa mieszkańców tego kraju. Poznać można tradycyjne mongolskie jurty i codzienność ludzi, zajmujących się od pokoleń hodowlą bydła, koni, kóz i wielbłądów, piękne odświętne tradycyjne stroje mongolskie.

Uczestnicy spotkania mogli podziwiać tradycyjne mongolskie kompozycje w wykonaniu zaproszonych gości z Centrum Kultury Mongolii w Krakowie, jedwabne odświętne stroje, taniec, a także przysmaki kuchni mongolskiej. Zaprezentowana została także kultura polska – ludowe i staropolskie ubiory, taniec i muzyka, którą przybliżyli gościom z Mongolii artyści z Wiernej Rzeki.

Ciekawostką, przywiezioną do Kielc była tradycyjna mongolska medycyna ludowa, czyli zastosowanie oryginalnych, dawnych przyrządów medycznych: słuchawek lekarskich wykonanych z rogu, oraz szklanych, metalowych, solnych i drewnianych baniek ogniowych, stosowanych w leczeniu m.in. chorób układu oddychania i przy wzmacnianiu odporności organizmu.

Uczestnicy spotkania obejrzeli również film dokumentalny pt. „Mongolia – Nomadic by Nature”.

Wystawa prezentująca Mongolię dostępna będzie w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach do 9 lutego br.

 

do góry
Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów