Niebawem ruszą remonty dróg

13 Marca 2017
 

Naprawa ubytków, renowacja rowów i zmiana organizacji ruchu na drogach powiatowych – tymi tematami zajmowała się Komisja Dróg, Komunikacji i Budownictwa. Komisji przewodniczył radny powiatowy Stefan Pacak.

W posiedzeniu Komisji Dróg, Komunikacji i Budownictwa uczestniczyli: Józef Szczepańczyk, członkek Zarządu Powiatu w Kielcach oraz skarbnik powiatu - Maria Klusek, która przedstawiła radnym zmiany w budżecie powiatu kieleckiego na 2017 rok i zmieniającą uchwałę w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Kieleckiego na lata 2017-2028.  

- Już jutro, we wtorek rozstrzygamy przetarg na bieżącą konserwację nawierzchni bitumicznych dróg powiatowych – poinformował radnych Paweł Gratka, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Kielcach. – Wtedy też wyłonimy firmę, która będzie prowadzić bieżące remonty cząstkowe, czyli tzw. łatanie ubytków na drogach powiatu kieleckiego w 2017 roku.

Dyrektor dodał, iż kilka dni temu PZD w Kielcach z firmą "Fart" podpisało umowę na dostarczenie tzw. zimnej masy. - Zakończenie remontów planowane jest na 16 czerwca – dodał dyrektor.

To nie koniec dobrych wieści z Powiatowego Zarządu Dróg. – Trwa postępowanie przetargowe na przebudowę drogi powiatowej na odcinku Wojciechów – Dębno o długości 590 metrów. Kolejne przetargi będziemy ogłaszać po najbliższej sesji – dodał dyrektor.

Przygotowywane są też porozumienia z samorządami gminnymi na koszenie poboczy przy drogach powiatowych. Chodzi o gminy: Morawica, Daleszyce, Bodzentyn, Masłów, Łopuszno, Chęciny i Sitkówka - Nowiny. - Są to gminy położone najdalej od obwodów drogowych. Dojazd naszego sprzętu zajmuje sporo czasu i jest to po prostu nieekonomiczne. Gminy, które nie będą zainteresowane współpracą, ścinkę poboczy zlecimy firmom zewnętrznym – dodał dyrektor.

Z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji powiat otrzymał promesę na realizację zadania: przebudowa ulicy Żeromskiego na terenie Miasta i Gminy Morawica. - W tej chwili jesteśmy na etapie ogłoszenia przetargu – dodał Paweł Gratka. - Kolejne zadanie, które chcemy zrealizować z pieniędzy ministerialnych to przebudowa mostu w Barczy. Na to zadanie złożyliśmy wniosek. Chociaż nie mamy jeszcze odpowiedzi, to jesteśmy dobrej myśli.

- Te gminy, które w zeszłym roku przejęły od powiatu wykaszanie poboczy, wywiązywały się i nadal są zainteresowane współpracą z nami – dodał Józef Szczepańczyk, członek Zarządu Powiatu w Kielcach. - Prowadzimy też prace nad opracowaniem nowej organizacji ruchu na drogach powiatowych. Obecnie czekamy na pisma z gmin, które mają nam przedłożyć projekty organizacji ruchu na drogach gminnych – dodał.

Radni wysłuchali także aktualnej informacji o pracy Wydziału Komunikacji i Transportu, którą przedstawił naczelnik tego wydziału Henryk Stróżecki.
- We wrześniu otworzyliśmy ósmą filię wydziału w Mniowie, którą obsługują dwie osoby. Od 1 lutego pracujemy też do 17.15. - powiedział naczelnik.

 - Zależy nam, by mieszkańcy najbardziej oddalonych od siedziby starostwa miejscowości mieli bliżej do miejsca załatwiania spraw – dodał Józef Szczepańczyk.

W ubiegłym roku urzędnicy Wydziału Komunikacji i Transportu kieleckiego starostwa załatwili 328 tysięcy spraw. Duży udział w tym wyniku miało działanie ośmiu filii Wydziału w Strawczynie, Bodzentynie, Nowej Słupi, Rakowie, Łagowie, Chmielniku, Pierzchnicy, Bielinach i otwartej we wrześniu filii w Mniowie, gdzie łącznie w ubiegłym roku załatwiono ponad 71 tysięcy spraw.

W filiach można zarejestrować i wyrejestrować samochód czy inny pojazd, zgłosić sprzedaż, zalegalizować tablice rejestracyjne. – Otrzymać kartę pojazdu, nalepkę kontrolną, pozwolenie czasowe, zmienić dane w opisie pojazdu czy nawet czasowo wycofać go z ruchu. W każdej filii działają dwa stanowiska, co sprawia, że klienci są obsługiwani są szybki i sprawnie – mówi Henryk Strożecki. 

Istnienie zamiejscowych oddziałów Referatu Rejestracji Pojazdów jest istotne również ze względu na to, iż w ubiegłym roku to właśnie do tej jednostki Wydziału Komunikacji i Transportu trafiło najwięcej spraw – blisko 135 tys., w tym prawie 15 tys. 714 wniosków o rejestrację pojazdów.

W Wydziale Komunikacji i Transportu starostwa powiatowego w Kielcach działa także Referat Ruchu Drogowego, gdzie załatwiono łącznie 60 tys. 604 spraw. To tu można między innymi odebrać prawo jazdy czy jego wtórnik w przypadku zniszczenia lub utraty. W ubiegłym roku w starostwie wydano prawie 7 tys. praw jazdy.    

Komisja Dróg, Komunikacji i Budownictwa Komisja Dróg, Komunikacji i Budownictwa
5

Komisja Dróg, Komunikacji i Budownictwa.

 

do góry
Zapraszamy na 17. Jarmark Świętokrzyski. 26 maja na Św. Krzyżu. Transport bezpłatny Nowy podział kompetencji w Zarządzie Powiatu Z uwagi na zmianę operatora telefonicznego mogą wystąpić problemy z uzyskaniem połączenia z filiami Wydziału Komunikacji i Transportu. Za utrudnienia przepraszamy. Do 19 maja można wysyłać zgłoszenia do II Powiatowego Przeglądu "Chwalcie łąki umajone" Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów