do góry
 • Czas pracy: pn. 7.00-17.15, wt.-pt. 7.15-15.15
  Wydział Komunikacji Transportu - godziny obsługi klientów:
  pn. 7.15-16.00, wt.-pt. 7.15-14.00
 • ul. Wrzosowa 44
  25-211 Kielce

 • tel. 41 200 12 00, 41 200 12 08
  fax 41 200 12 10

HERB I FLAGA POWIATU KIELECKIEGO - pobierz
06 listopada
2019

Narodowe Święto Niepodległości w powiecie kieleckim

 

Moment, w którym nasz kraj po 123 latach powrócił na mapę niepodległego świata, był dla wielu uczestników tamtych wydarzeń  chwilą od dawna wyczekiwaną. Zabiegi dyplomatyczne oraz krew przelana na polach walki doprowadziły te wysiłki do szczęśliwego końca i odrodzenia się naszej ojczyzny.

Jako spadkobiercy dziedzictwa minionych pokoleń jesteśmy zobowiązani do kultywowania pamięci o ich poświęceniu. Dzisiaj, w dobie globalizacji, gdy na niemal całym świecie zatriumfowała demokracja, nie musimy walczyć już o niepodległość z bronią w ręku.

Patriotyzm naszych czasów, to także kultywowanie pamięci o tamtych tragicznych dla naszego narodu i kraju wydarzeniach. W związku z tym, także w powiecie kieleckim organizowane są różnego rodzaju wydarzenia o charakterze patriotycznym.  Wśród nich są, m.in. marsze niepodległości, występy artystyczne młodzieży z miejscowych szkół, spektakle o tematyce patriotycznej, a także prelekcje o polskich bohaterach narodowych.

Promocja postaw patriotycznych to nie tylko wspomniane wydarzenia, flagi narodowe wywieszone na masztach przed budynkami instytucji państwowej i terenowej administracji, czy w oknie prywatnego mieszkania. Swoją postawę w związku z Narodowym Świętem Niepodległości można manifestować również w przestrzeni wirtualnej, zamieszczając na swoich profilach w mediach społecznościowych, dedykowane nakładki na zdjęcia profilowe.

7 listopada

 Zagnańsk: II Leśny Bieg dla Niepodległości. 5 – kilometrowa trasa swój start i metę ma przy budynku Zespołu Szkół Leśnych w Zagnańsku. Rozpoczęcie biegu o godz. 14:30.    

8 listopada

Pierzchnica: W Szkole Podstawowej w Pierzchnicy o godz. 11 odbędzie się tego dnia uroczysta akademia o tematyce patriotycznej.

9 listopada

Nowa Słupia: Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczną się o godz. 18 w Domu Kultury w Rudkach. W programie: wykład Przemysława Stelmaszczyka pt. „Droga ku niepodległości”. Natomiast od godz. 18:30 uczestnicy uroczystości będą mogli obejrzeć sztukę pt. „Pamiętamy o Wolności”, w wykonaniu artystów z Amatorskiego Teatru „Święty Spokój”.    

10 listopada

Bieliny: XVII Dzień Kultury i Tradycji Gminy Bieliny połączony z obchodami Narodowego Święta Niepodległości. W ramach bloku artystycznego uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II zaprezentują akademię patriotyczną. Imprezie towarzyszyć będą: degustacja potraw przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich - smakołyki kuchni świętokrzyskiej, wystawy, prezentacje wytwórstwa ludowego oraz atrakcje dla dzieci.

Bodzentyn: W sali gimnastycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolengo w Bodzentynie, o godz. 11:30, odbędzie się IV Powiatowy Przegląd Pieśni Patriotycznych.

Masłów: W Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” odbędzie się premiera spektaklu „Dziady cz II” wg Adama Mickiewicza w wykonaniu Zespołu Lubrzanka.

Strawczyn: Od godz. 12:30 msza święta w kościele WNMP w Strawczynie, następnie uformowanie kolumny i marsz na teren Centrum Sportowo-Rekreacyjnego Olimpic w Strawczynie. W dalszej części obchodów rocznicowych odbędą się: apel poległych oraz  występy artystyczne.

 11 listopada

Chmielnik: W ramach obchodów Święta Niepodległości, w Chmielniku, poza oficjalnymi uroczystościami w Parku Niepodległości oraz, m.in. koncertem Młodzieżowej Orkiestry Dętej i 5. Artystycznej Drużyny Harcerskiej, odbędzie się IX Konkurs Kulinarny „Smaki Gęsiny”. Konkurs poprzedzi spektakl, pt. „Znowu wolna i niepodległa”, w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Chmielniku.  

Masłów: Msza święta, o godz. 10 w kościele Przemienienia Pańskiego w Masłowie. Natomiast od godz. 11:30 występy artystyczne w hali sportowej w Masłowie Pierwszym. Od godz. 15, w świetlicy w Wiśniówce, występ zespołu „Andrzej i Przyjaciele”. 

Morawica: Uroczystości rozpoczną się mszą św. o godz. 12, w kościele parafialnym w Morawicy. Następnie uczestnicy obchodów przejdą w korowodzie pod pomnik „Bohaterom o Wolną i Niepodległą Polskę”, znajdującego się na terenie zabytkowego parku w Morawicy. Dalsza część uroczystości od godz. 14, odbędzie się w Samorządowym Centrum Kultury w Morawicy. Obchody zakończy Pieśniobranie na placu przed SCK. 

Miedziana Góra: Gminne obchody Święta Niepodległości odbędą się 11 XI 2019 r. Rozpocznie je o godz. 9:30 akademia patriotyczna, którą wykonają uczniowie z Zespołu Szkół w Kostomłotach Drugich w kościele parafialnym p.w. Św. Andrzeja Boboli. Następnie o godz. 10:00 przewidziana jest msza święta w intencji Ojczyzny. Dalsza część przeniesiona została pod pomnik w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości na plac przed Urzędem Gminy w Miedzianej Górze, gdzie po odśpiewaniu hymnu i złożeniu wieńców wystąpi zespół "Czerwone Berety". Zespół ten tworzą byli żołnierze wojsk powietrzno- desantowych z Kielc. Na zakończenie uroczystości zaprezentuje się zespół "Macierzanka" z repertuarem pieśni i piosenek patriotycznych.

Pierzchnica: Msza święta, godz. 11 w kościele pw. Św. Małgorzaty w Pierzchnicy oraz dalsza część uroczystości pod Pomnikiem Powstańców, gdzie zostaną złożone wieńce.

Łagów: Uroczysta Msza święta oraz montaż słowno-muzyczny w wykonaniu dzieci i młodzieży z Gminnego Zespołu Szkół w Łagowie.

Sitkówka-Nowiny: W programie, m.in.: marsz nordic walking, pokazy lotnicze na lotnisku w Kowali, bookcrossing dla najmłodszych oraz survival – czyli sztuka przetrwania.

Łopuszno: Uroczystości rozpocznie się o gdz. 11:45, koncertem pieśni patriotycznych, w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Łopusznie. Koncert odbędzie się w miejscowym kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Następnie, o godz. 12, zostanie odprawiona msza święta, po zakończeniu której  uczestnicy obchodów rocznicowych udadzą się pod budynek internatu, gdzie pod tablicą pamiątkową, zostaną złożone kwiaty. 

12 listopada  

Górno: Odbędą się uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości oraz 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W czasie uroczystości upamiętnione zostaną także ofiary wojny z terenu gminy Górno oraz Daleszyce. 

13 października

Pierzchnica: O godz. 12, w Szkole Podstawowej w Drugni odbędzie się uroczysta akademia o tematyce patriotycznej.

 

następna poprzednia powrót do listy aktualności

banery

poprzedni baner
 • 8nVSCtil4pM6HMklMjC-bTmgxsRzV6f0F5bCv2AF2V0

 • K5ZQ3VAdEFCGVKYFQL6OZTUYrnDrl7vik3oIYfqfePs

 • o3--1demdUwNiOppJv3rX7QcPsSVdEzIpMB1Ho_zVVc

 • yI1z8PyeQCh5nlL-LOWQxuWcFzDEzSbYkS_XNgF3ytk

 • LwYKnX-H73CTVtDrz7OltrLSz14sEplkgxNxVr7QCxY

 • 1JhkADsh7zKKxS3VaR0-BkGwe3xbFmjNqJI7P---w9g

 • qNofshjKytUj_NQSIdVAj7qgQ4e4B8gTtnxa8PsePoY

 • 1JGMrD2uLFOskOylpcG6RKPxJsuXEgy_n26Zo1YtJQQ

 • YTNRd29rQolLX3aqU9NSwlfRbTqEdy07wrdEyTrMDs4

 • gMpxILS2BeOT-MBM2oijEmMyKEfv7r7rnW1bTOiLmXk

 • XhWwPl6Y_FqrHeFQ3GOAScGh3HgqvKxaGY9UbyHi5mg

 • pZJKT-psS6dmlmIe9ytSsi2_z7jQjaJeTocdGCy3S2M

 • OZJdarc8WY0xXnHt2W10eWAhC5fYMuIHn3IfAqeYXAg

 • da8VUSqsfutzgZoZF7Z-rjQaUFXM_si1RnplhSaoVoo

 • er6G1Pe8I5Vt3Wxj36RS-wJK_cLHtZ-K164ELhlL8As

następny baner