Największy powiat w Polsce docenił rolniczy trud

26 Sierpnia 2018

 

W barwnym i roześmianym korowodzie delegacje z dziewiętnastu gmin powiatu kieleckiego niosły w niedzielne południe chleb wypieczony z nowego ziarna. Mimo deszczowej pogody, mieszkańcy tego regionu zebrali się, aby podziękować rolnikom za całoroczną pracę.

W niedzielę, 26 sierpnia w gościnnej oraz pięknie przygotowanej i udekorowanej Pierzchnicy odbyło się powiatowe Święto Plonów. Tego dnia gmina witała gości ludowymi kompozycjami z tegorocznych plonów oraz zabawnymi ludowymi kukłami, które ustawiono na trasie korowodu.  

                                                                                      Skończyły się żniwa...

Jak każe tradycja, uroczystości rozpoczęły się mszą św. sprawowaną pod przewodnictwem ks. Mariana Gawinka oraz ks. dziekana Franciszka Siarki w kościele parafialnym św. Małgorzaty. Podczas Eucharystii pobłogosławiono wieńce i chleby dożynkowe. Podziękowaliśmy też za tegoroczne plony oraz prosiliśmy o pomyślność dla rolników i wszystkich wspierających rolnictwo na przyszły rok.

Po nabożeństwie gospodarze święta plonów - starosta kielecki – Michał Godowski oraz wójt gminy Pierzchnica – Stanisław Strąk zaprosili wszystkich, by w barwnym korowodzie przeszli na miejsce uroczystości dożynkowych. - Chcemy wyrazić wdzięczność za to co działo się w tym roku, za ciężką pracę rolnika, ale także chcemy wyrazić nadzieję, że następne dni, lata będą obfitowały także w Boże błogosławieństwo – powiedział starosta.

Po mszy świętej, korowód dożynkowy prowadzony przez Gminno – Szkolną Orkiestrę Dętą z „Sitkówki-Nowiny”, starostów dożynkowych Karolinę Kogut i Rafała Gawlika, poczty sztandarowe - przemaszerował na stadion przy ul. Lipowej, gdzie odbyła się część oficjalna i artystyczna.

W tym pięknym orszaku, przy dźwiękach muzyki maszerowali także: wicestarosta kielecki - Zenon Janus, członkowie Zarządu Powiatu w Kielcach – Bogdan Gierada i Marek Kwiecień, przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach - Jan Cedro, radni powiatowi Bogumiła Kowalczyk, Irena Gmyr, Katarzyna Stańko, Kazimierz Bielecki, Grzegorz Ciepiela, Marek Partyka, Stanisław Rękas, Zdzisław Zapała, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego - Piotr Żołądek oraz samorządowcy z gmin powiatu kieleckiego. Obecny był europoseł Czesław Siekierski, poseł Bogdan Latosiński. Gorące życzenia przekazali rolnikom świętokrzyscy parlamentarzyści - Krzysztof Słoń, radni Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego: Małgorzata Stanioch, Grzegorz Gałuszka i Henryk Milcarz. Podziękowania w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego i wojewody świętokrzyskiego Agaty Wojtyszek złożył Andrzej Łopaciński.

Pięknym momentem było przekazanie chleba przez starostów dożynek gospodarzom uroczystości, a także przekazanie bochenków dla włodarzy i przedstawicieli dziewiętnastu gmin powiatu kieleckiego. Obrzędu dożynkowego dokonała Kapela „Pierzchniczanie”. Potem starosta kielecki powitał gości, podziękował wszystkim za udział w tegorocznych dożynkach. Podkreślił, iż dożynki powiatu kieleckiego, to wielkie wydarzenie i święto wszystkich rolników. - Dzisiaj spotkaliśmy się, by podziękować rolnikom za ich trud pracy, a Bogu za tegoroczny urodzaj i plony pól, sadów i ogrodów. To dzięki rolnikom każdego dnia na nasze stoły trafia chleb. Dzisiaj to oni w sposób szczególny potrzebują naszego wsparcia. Rok 2018 nie należał do najbardziej udanych.Wspomnę miesiąc maj, kiedy nad naszym regionem przeszły nawałnice, obecnie rolnik boryka się ze zbyciem owoców - powiedział starosta Michał Godowski.

 Wójt Pierzchnicy – Stanisław Strąk, podkreślił, że jego gmina czuje się zaszczycona tym, że właśnie tu odbywają się dożynki. Przyznał, iż od dzieciństwa zaznał trudu rolniczej pracy. Wójt podziękował Zarządowi Powiatu i Radzie Powiatu w Kielcach za inwestycje, które były realizowane na terenie gminy. Podziękował także sołtys Monice Pawlik, która przygotowała dożynkowe dekoracje. - Dziękuję także delegacjom z gmin powiatu kieleckiego za przybycie na dzisiejsze święto - dodał.

Przemawiająca w imieniu samorządowców Alina Siwonia, wójt Rakowa podkreśliła: - Chylę czoła przed rolnikami powiatu kieleckiego i dziękuję za ich trud i za chleb. Dziękujemy, że mimo deszczu i suszy, zbierają oni swoje plony.  Piotr Żołądek - członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego podkreślił, że polskim rolnikom potrzebna jest wyjątkowa troska: – Staramy się budować taką ofertę, która będzie poprawiała życia mieszkańców wsi.

Po oficjalnym przywitaniu i tradycyjnym ośpiewaniu wszystkich gminnych wieńców, na scenie wystąpiła Kapela Łysogórska, Zespół Śpiewaczy Źródło Sanicy, Zespół pieśni i tańca „Morawica”, Zespół Śpiewaczy Śladkowianki i Gminne koło Gospodarzy w Górnie. Podczas koncertu Gospodarze - Gościom wystąpiły trzy zespoły śpiewacze z terenu gminy Pierzchnica: Zespół Śpiewaczy Pierzchniczanki, Zespół Śpiewaczy Gumieniczanki, Zespół Śpiewaczy Drugnianki.

                                                                                     Ten najpiękniejszy

Z wielką niecierpliwością delegacje z gmin czekały na rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Każdy był misternie wykonany z tegorocznych zbóż, owoców i warzyw. Prace reprezentantów ze wszystkich gmin oceniała komisja konkursowa: etnograf Janina Skotnicka, Magdalena Kędzierska, naczelnik Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska oraz sekretarz gminy Pierzchnica – Halina Ryśkiewicz. Zgodnie z regulaminem wieniec musiał mieć kształt korony i zawierać cztery zboża: żyto, pszenicę, jęczmień i owies.

Ten najpiękniejszy okazał się z gminy Miedziana Góra, który uwiła pani Józefa Bucka. Drugie zajął wieniec z gminy Bodzentyn, trzecie miejsce przypadł gminie Raków.

Józefa Bucka była niezwykle wzruszona zwycięstwem. Warto dodać, że uwite przez nią wieńce wielokrotnie reprezentowały region świętokrzyski, a jeden w 2014 roku tryumfował w dożynkach prezydenckich w Spale. Tegoroczny uwiła w 1,5 miesiąca, a w żmudnej pracy pomagał jej tradycyjnie ukochany mąż.

- W tym roku wieniec jest nieco mniejszy, jednakże  zrobiłam go  z takim samym zapałem jak poprzednie – przyznała zwyciężczyni. - Dominuje w nim len, bo ładnie obrodził w tym roku, proso, zatrwian, owoce, wrzos, pachnie miętą.  

Podczas dożynek rozstrzygnięte zostały trzy konkursy: Na Najpiękniejsze Gospodarstwo Agroturystyczne, „Piękna i Bezpieczna Zagroda - Przyjazna Środowisku” oraz konkurs kulinarny pn. „Festiwal Potraw Kulinarnych – promocja świętokrzyskich produktów regionalnych” konkurs zorganizowany w ramach obchodów  20 – lecia samorządu Województwa Świętokrzyskiego przy współorganizacji Stowarzyszenia Tradycja i Nowoczesność. - Przedmiotem konkursu było przygotowanie potrawy, której głównym składnikiem był drób. Dodatkowym warunkiem było wykorzystanie produktów tradycyjnych. Cieszymy się, że do konkursu zgłosiło się aż 28 zespołów – KGW i gospodarstw agroturystycznych – powiedział Paweł Gratka, wiceprezes Stowarzyszenia.

- Jestem pod ogromnym wrażeniem każdej kolejnej edycji, w każdej poznajemy nowe kulinarne smaki - każdy inny i niepowtarzalny. A przy okazji panie tak pięknie podtrzymują kulturę ludową - przyznał Piotr Żołądek, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego.

Tłumy pod scenę przyciągnął zespół disco-polo "Jorrgus". A na zakończenie Święta Plonów zaśpiewała kapela Jędrusie. Całość zakończyliśmy dyskoteką pod gwiazdami.

Wyniki konkursów:

„Festiwal Potraw Kulinarnych – promocja świętokrzyskich produktów regionalnych”

  • I miejsce. Koło Gospodyń Wiejskich Brzechów.
  • II miejsce Stowarzyszenie Świętokrzyskie Jodły,
  • III miejsce Koło Gospodyń wiejskich Ociesanki.

XI Powiatowy Konkursu na Najpiękniejsze Gospodarstwo Agroturystyczne:

  • I miejsce - gospodarstwo Łukasz Krzysiek gmina Bieliny i Agnieszka Witkowska z gminy nowa Słupia.

Konkurs pn. „Piękna i bezpieczna zagroda – przyjazna środowisku”:

  • I miejsce: Piotr Bracichowicz zam. Lubania gm. Chmielnik.
  • II miejsce: Małgorzata i Piotr Feliszek zam. Skoki gm. Mniów.
  • III miejsce: Jerzy Wawrzeńczyk zam. Jeżynów gm. Piekoszów.
  • Wyróżnienia: Henryk Krawczyk zam. Górno gm. Górno, Grzegorz Kasperek zam. Wola Murowana gm. Sitkówka – Nowicy.
do góry
Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów