do góry
 • Czas pracy: pn. 7.00-17.15, wt.-pt. 7.15-15.15
  Wydział Komunikacji Transportu - godziny obsługi klientów:
  pn. 7.15-16.00, wt.-pt. 7.15-14.00
 • ul. Wrzosowa 44
  25-211 Kielce

 • tel. 41 200 12 00, 41 200 12 08
  fax 41 200 12 10

W sprawach rejestracji pojazdów i praw jazdy zapraszamy do Wydziału Komunikacji i Transportu w poniedziałki 7.15-16.00, wtorek - piątek w godzinach 7.15 - 14.00. Czas pracy Starostwa Powiatowego w Kielcach - w każdy poniedziałek urząd będzie czynny w godzinach od 7 do 17.15. Od wtorku do piątku od 7.15 do 15.15. HERB I FLAGA POWIATU KIELECKIEGO - pobierz
01 sierpnia
2018

Nagrodziliśmy najlepsze inicjatywy sołeckie

 

55 sołectw z terenu powiatu kieleckiego otrzymało dzisiaj dofinansowanie w ramach pilotażowego „Programu dla sołectw”. 275 tys. zł. będzie przeznaczone m.in. na stroje ludowe dla kół gospodyń wiejskich, mundury dla druhów, wyposażenie kuchni i sprzęt do nauki gotowania, oraz na doposażenie siłowni zewnętrznych i placów zabaw.

W uroczystym podsumowaniu konkursu “Program dla sołectw” uczestniczyli: starosta kielecki Michał Godowski, członkowie Zarządu Powiatu w Kielcach: Bogdan Gierada, Marek Kwiecień oraz Józef Szczepańczyk. W wydarzeniu uczestniczyli przewodniczący Rady Powiatu Jan Cedro oraz Piotr Żołądek, członek Zarządu Województwa, którzy gratulowali sołectwom pomysłowych i ciekawych inicjatyw.

Ogłoszony na początku czerwca przez Zarząd Powiatu w Kielcach pilotażowy konkurs pn. “Program dla sołectw” cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Wnioski napłynęły ze wszystkich 19 gmin powiatu kieleckiego. Najwięcej dotyczyło dofinansowania do zakupu strojów ludowych, galowych, doposażenia świetlic czy placów zabaw.

– Starostwo Powiatowe w Kiecach dało szansę każdej małej wspólnocie, jaką jest sołectwo – podkreślał inicjator akcji, starosta kielecki Michał Godowski. – Każdy mógł uczestniczyć w programie i sięgnąć po dotacje, które mogą wpłynąć na podniesienie poziomu życia lokalnej społeczności.

Jak wyjaśnia starosta, „Program dla sołectw" powstał w związku z licznymi prośbami sołtysów, przedstawicieli Kół Gospodyń Wiejskich, stowarzyszeń czy strażaków-ochotników. – Członkowie tych organizacji niemal codziennie zwracali się do nas o wsparcie finansowe na różnego rodzaju inicjatywy lokalne. Stąd postanowiliśmy zorganizować konkurs, w ramach którego chcieliśmy wesprzeć najlepsze pomysły. Beneficjentem grantów jest sołectwo, zaś za wniosek i formalności odpowiedzialna jest gmina – mówi starosta. - Cieszy nas to, że szczególnie sołtysi tak chętnie z nami współpracowali, bo to właśnie oni znają najbardziej potrzeby mieszkańców. To ambasadorowie lokalnych społeczności, którzy najwięcej wiedzą i najbardziej znają potrzeby mieszkańców.

Do Starostwa Powiatowego w Kielcach wpłynęło blisko 130 wniosków. - W ramach Konkursu gminy składały wnioski o pomoc dla poszczególnych sołectw, które w pierwszej kolejności podlegały ocenie formalnej dokonywanej przez Zespół ds. Współpracy i Rozwoju Gospodarczego Powiatu, a następnie ocenie merytorycznej dokonywanej przez Komisję Konkursową. Ostatecznie komisja postanowiła nagrodzić 55 najciekawszych inicjatyw – dodaje starosta.

– Okazało się, że sołectwa mają olbrzymi potencjał do wykorzystania. Aby móc w pełni go realizować, konieczna jest współpraca i chwytanie szans, jakie stwarzają dodatkowe środki finansowe. Warto doceniać i nagradzać zaangażowanie i aktywność w rozwój lokalnych społeczności.

 - Doceniliśmy pomysłowość i oryginalność zaprezentowanych w projektach działań, ich skuteczność oraz użyteczność. Liczyło się także zaangażowanie społeczności. Okazało się, że najwięcej wniosków dotyczyło dofinansowania do zakupu strojów ludowych, galowych, doposażenia świetlic czy placów zabaw.

Wiele wniosków nie przeszło oceny formalnej. Najczęściej pojawiającymi się błędami były braki podpisów, pieczątek czy zgód na przetwarzanie danych osobowych. Kolejnymi błędami były zakresy działań w ramach dotacji, które w sporej części wniosków były niezgodne z regulaminem Konkursu.

- Mam nadzieję, że dzięki  przekazanej przez nas kwocie w sołectwach będą organizowane ciekawe inicjatywy, które nie tylko zintegrują społeczność lokalną, ale też poprawią jej bezpieczeństwo – mówi starosta.

Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Piotr Żołądek podkreślił, iż „Program dla sołectw” to ważny i odważny projekt Zarządu Powiatu dedykowany dla sołectw, który pozwala budować i wzmacniać poczucie obywatelskie.

- To wspaniałe działanie uzupełniające do projektu realizowanego przez nasz urząd „Mała Odnowa Wsi” – powiedział Piotr Żołądek. -  Samorząd powiatu wsłuchuje się w głos mieszkańców i spełnia ich potrzeby.

- To piękna inicjatywa - mówił Jan Cedro. - Jako rada nie tylko wesprzemy tego typu inicjatywy, ale też wspólnie znajdziemy środki, by takie inicjatywy kontynuwać w przyszłości.

W imieniu wszystkich beneficjantów, głos zabrała Irena Marcisz, wójt Łopuszna. – Ten innowatorski pomysł zasługuje na wielkie brawa. To jest właściwe zarządzanie zasobami ludzkimi.

Wyniki konkursu "Program dla sołectw"

10 tys. przekazano dla gmin Masłów, Miedziana Góra, Pierzchnica, Sitkówka-Nowiny, Strawczyn, Zagnańsk – po 5 tys. zł otrzymają dwa sołectwa w każdej z tych gmin. Po 15 tys. dla trzech sołectw otrzymają Bieliny, Bodzentyn, Daleszyce, Górno, Łagów, Łopuszno, Mniów, Nowa Słupia i Piekoszów, zaś po 20 tys. zł dla czterech sołectw przekazano w gminach Chęciny, Chmielnik, Morawica i Raków.

Przestawiamy wyniki ogłoszonego w czerwcu konkursu „Programu dla sołectw”.

Bieliny: Bieliny Poduchowne, Huta Stara, Makoszyn

Bodzentyn: Leśna, Dąbrowa Górna, Wola Szczygiełkowa

Chęciny: Tokarnia, Wolica, Bolmin, Łukowa

Chmielnik: Suliszów, Holendry, Cicierze, Lipy

Daleszyce: Widełki, Szczecno, Sieraków

Górno: Leszczyny, Bęczków, Skorzeszyce,

Łagów: Łagów, Nowa Zbelutka, Sadków

Łopuszno: Czałczyn, Ruda Zajączkowska, Gnieździska

Masłów: Mąchocice Scholasteria, Ciekoty,

Miedziana Góra: Ćmińsk Kościelny, Miedziana Góra:

Mniów: Lisie Jamy, Wólka Kłucka, Malmurzyn

Morawica: Brzeziny, Morawica, Lisów, Nida

Nowa Słupia: Paprocice, Rudki, Serwis,

Piekoszów: Podzamcze, Łaziska, Zajączków

Pierzchnica: Brody, Skrzelczyce.

Raków: Szumsko, Mędrów, Nowa Huta, Raków

Sitkówka Nowiny: Bolechowice, Szewce – Zawada,

Strawczyn: Strawczyn, Strawczynek

Zagnańsk: Jaworze, Samsonów

01 sie
2018

Dofinansowania w ramach "Programu dla sołectw"

 

następna poprzednia powrót do listy aktualności

banery

poprzedni baner
 • 8nVSCtil4pM6HMklMjC-bTmgxsRzV6f0F5bCv2AF2V0

 • K5ZQ3VAdEFCGVKYFQL6OZTUYrnDrl7vik3oIYfqfePs

 • o3--1demdUwNiOppJv3rX7QcPsSVdEzIpMB1Ho_zVVc

 • yI1z8PyeQCh5nlL-LOWQxuWcFzDEzSbYkS_XNgF3ytk

 • LwYKnX-H73CTVtDrz7OltrLSz14sEplkgxNxVr7QCxY

 • 1JhkADsh7zKKxS3VaR0-BkGwe3xbFmjNqJI7P---w9g

 • qNofshjKytUj_NQSIdVAj7qgQ4e4B8gTtnxa8PsePoY

 • 1JGMrD2uLFOskOylpcG6RKPxJsuXEgy_n26Zo1YtJQQ

 • YTNRd29rQolLX3aqU9NSwlfRbTqEdy07wrdEyTrMDs4

 • gMpxILS2BeOT-MBM2oijEmMyKEfv7r7rnW1bTOiLmXk

 • XhWwPl6Y_FqrHeFQ3GOAScGh3HgqvKxaGY9UbyHi5mg

 • pZJKT-psS6dmlmIe9ytSsi2_z7jQjaJeTocdGCy3S2M

 • OZJdarc8WY0xXnHt2W10eWAhC5fYMuIHn3IfAqeYXAg

 • da8VUSqsfutzgZoZF7Z-rjQaUFXM_si1RnplhSaoVoo

 • er6G1Pe8I5Vt3Wxj36RS-wJK_cLHtZ-K164ELhlL8As

następny baner